Po celou dobu vleklých koaličních vyjednávání se handlovalo. A tyto handly završila schůze zastupitelstva. Ti „šťastnější" ze zastupitelů přišli ke štědře placeným funkcím. A aby se dostalo na všechny „potřebné", vznikly i funkce zcela nové. Jednou z daní za alespoň dočasně stabilnější magistrát tak bude zvýšení výdajů.

Koalice si tedy v první řadě přerozdělila předem dohodnuté posty. Nekompletní tým radních za Zelené doplnila Petra Kolínská (Trojkoalice) ve funkci náměstkyně primátorky pro místní rozvoj.

Tři zbývající, dosud osiřelé židle v radě obsadili: v oblasti školství a evropských fondů Irena Ropková (ČSSD), správu majetku má nově na starosti Karel Grabein Procházka (ANO) a gesce sociální politiky připadla sociálnímu demokratovi Danielu Hodkovi (ČSSD).

Štědře placené funkce

A „nadělovala" se i lukrativní místa ve vedení jednotlivých zastupitelských výborů. Jejich počet se rozrostl z 13 na 16. Vznikl třeba výbor pro evropské fondy. Žhavou novinkou je pak výbor pro Smart cities, který má pokrývat oblast dopravy, energetiky, ICT a kreativní průmysl.

Placených funkcí taky přibylo. Platem necelých 85 tisíc korun měsíčně si přilepší sedm šéfů výborů, dosud to byli pouze čtyři. Příliš se neliší od příjmu radních, kteří si přijdou na 88 531 korun.

Jak to, že strany, které se loni na podzim rozhádaly, k sobě opět našly cestu? Oficiální verze zní, že zvítězila snaha prosadit programové priority. Je však otázkou, co tak zásadního se v Praze od prvního podpisu koaliční smlouvy změnilo. Má se za to, že důvodem rozkolu byl tehdejší radní Matěj Stropnický, který měl na starosti územní rozvoj hlavního města.

Potíže zmizely okamžikem, kdy Zelení, jejichž předsedou se Stropnický mezitím stal, ustoupily od požadavku, aby se Stropnický opět stal náměstkem primátorky či radním. Uspokojilo je, že bude uvolněným členem výboru pro dopravu. Za 84 327 korun měsíčně. Šéf Strany zelených ale odmítá, že by šlo o kupčení.

Stropnický si v dopravě věří

„Zelení za mou hlavu vyjednali pět programových bodů včetně 600 milionů na sociální bydlení ročně. Vzdát se prestižní funkce náměstka za program, to jsem v Česku neviděl. Vy ano?" uvedl pro Deník Matěj Stropnický.

Na dotaz, co měl v minulosti společného s dopravou, odpověděl: „Doprava je z velké části pokračování územního rozvoje jinými prostředky. Trojkoalice má v této agendě velmi podrobný program a já jsem zvyklý rychle se zorientovat. Jiná koalice vzniknout nemohla, to snad ukázal minulý půlrok."

Ve hře ovšem zdaleka nebyl jen post pro Stropnického. V klubu hnutí ANO se podle informací Deníku už týden nemluví o ničem jiném než o pozicích ve výborech a dozorčích radách.

Praha má 21 městských firem, přičemž uvolněný předseda výboru nemá nárok na příjmy z funkčních požitků v orgánech městských společností. Někdy je ovšem lepší sedět v dozorčí radě či představenstvu městské firmy.

Například Antonín Lébl za ANO si vybral místo neuvolněného šéfa výboru pro sport, neboť jako dozorčí rady Obecního domu a operátora IT (Opencard) bere kolem 90 tisíc korun. I s tantiémy si může přijít na 110 tisíc korun měsíčně. Jaroslav Štěpánek zase „zdědí" po Radmile Kleslové místo v dozorčí radě PRE.

Umlčení odbojných členů klubu

Hlavní vyjednavač za hnutí ANO Jaroslav Faltýnek společně s primátorkou Krnáčovou měli za úkol především pacifikovat vlastní klub, který byl po nuceném odchodu místopředsedkyně hnutí a starostky Prahy 10 Radmily Kleslové rozštěpen.

Podle sdělení jeho členů, kteří si přáli zůstat v anonymitě, se Krnáčová snaží vyvážit místa v dozorčích radách a ve výborech. Vzniklo tak několik uvolněných předsednických míst pro zastupitele zvolené za hnutí ANO.

Primátorčin a Faltýnkův stranický šéf Andrej Babiš k tomu Deníku řekl: „Nic o tom nevím, ale pokud je to pravda, hrubě se mi to nelíbí a určitě to neschvaluji, je to proti zásadám hnutí. Pokud máme v ANO lidi, kteří jsou tam kvůli prospěchu, měli bychom se jich zbavit."

Že by šlo o trafiky, čerstvě zvolený radní a zároveň jeden z vyjednavačů ANO Karel Grabein Procházka rázně popírá. „Je pravda, že v současné době máme o dva výbory víc, ale když se podíváte na strukturu a aktivity města, tak to koresponduje. To znamená, že to nebylo uměle vytvářené kvůli někomu," sdělil.

Po čtvrtečním hlasování se k situaci na magistrátu vyjádřila první místopředsedkyně ODS a pražská zastupitelka Alexandra Udženija: „V Praze vzniká koalice největší politické korupce v dějinách Česka. Její hlavou je primátorka a bývalá ředitelka Transparency International paní Krnáčová, která tímto krokem, kdy budou doslova upláceni jednotliví zastupitelé zejména klubu ANO, nastavuje nové „korupční" pořádky."

Čtěte také: Zastupitelé schválili po vzniku koalice nové rozdělení výborů