VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Komunální předvolební boj odstartoval. Politici slibují...

Praha – Pražané si od politických kampaní zřejmě ani na okamžik neodpočinou. Sotva byli do sněmovny zvoleni noví poslanci, probouzí se komunál.

9.11.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: PSPA / Slávek Růta

O posty zastupitelů městských částí i hlavního města se budou politici ucházet za rok. Už teď ale vzduchem létají velkolepé sliby a s nimi i stovky milionů korun, potřebných k jejich realizaci.

Výstavba startovacích bytů pro mladé rodiny s dětmi, zajištění chybějících parkovacích míst pro rezidenty, revitalizace dlouhodobě zanedbaných území, urychlená rekonstrukce dětských hřišť, nebo celých ulic. I tím si chtějí skupiny volených zástupců udržet, případně znovu získat ztracenou přízeň lidí.

Kdo toto vše ale zaplatí? Na rozdíl od čistě stranických billboardů či letáků to mají být obecní rozpočty. I když představitelé jednotlivých městských částí ujišťují, že z veřejných peněz financované počiny s politickou kampaní nemají nic společného a mají sloužit výhradně blahu Pražanů, v rámci radničního tisku, nebo na internetových sociálních sítích se jimi rozhodně neopomenou pochlubit a často je připsat právě vlastní straně, stranické koalici, případně jakési nové „nadstranické" platformě „pro lidi."

Někteří už před volbami do Poslanecké sněmovny, jiní právě teď. Pražští komunální politici reagují na chabé volební preference, respektive špatné volební výsledky vlastních stran, zejména ODS, ale i ČSSD či SPOZ a startují velká „škatulata." Přestupy, přeskupování a hlavně sliby voličům. Komunální volby jsou totiž takřka za dveřmi, je potřeba si přízeň lidí znovu získat, a to i za cenu slibů v podobě mnohamilionových obecních investic.

Nové byty za devět set milionů korun

Dokladem může být třeba úterní zasedání zastupitelstva Prahy 11. Po dlouhé debatě tu politici schválili výstavbu nových nájemních bytů za téměř devět set milionů korun. Zdálo by se, že o žádnou předvolební komunální kampaň nejde. Zakázku na nákup nových bytů totiž radnice vypsala už letos v dubnu.

Jenže to by těsně po předčasných parlamentních volbách nesměla na půdě tamního zastupitelstva vzniknout takzvaná Platforma pro rozvoj Jižního Města, která ústy svého zakladatele zastupitele Prahy 11, bývalého člena Mladých sociálních demokratů, ODS, respektive „pravé frakce ODS" a nyní bloku Hlavu vzhůru, Jiřího Janečka připisuje „krok ve prospěch obyvatel Jižního Města" právě oné nové „nadstranické" platformě. Ta se má zřejmě stát i uskupením, případně hnutím, které se jako jeden celek představí voličům v nadcházejících komunálních volbách. Členové platformy se tak podle místní opozice hodlají oprostit od nepřízně, kterou pražští voliči projevili vůči ODS, ČSSD a dalším politickým stranám a hodlají se stůj co stůj udržet v zastupitelstvu.

„Koalice a členové Platformy pro rozvoj Jižního Města schválili pořízení nájemních bytů. Nové nájemní byty za přijatelné nájemné má uspokojit 200 mladých rodin z celkového počtu 700. Mladí lidé, kteří mají kořeny na Jižním Městě a hrozilo jim, že budou muset vychovávat své děti daleko od svých rodičů v jiné části Prahy nebo dokonce zcela mimo rodnou Prahu, naleznou zázemí právě na Jižním Městě," uvedl včera šéf platformy Jiří Janeček na svém internetovém blogu.

Předvolební rétorika

Jde tedy o předvolební rétoriku? Podle další proklamace nové platformy se dá soudit, že ano. I když Janeček opakovaně zdůraznil, že platforma je apolitická a „může do ní vstoupit každý zastupitel, který se ztotožní s jejím programem."

Platforma totiž přichází s celou řadou slibů. Hodlá se prý například zasadit o regeneraci stanic metra Háje, Opatov či Roztyly, o výstavbu garáží a záchytných parkovišť, o rozvoj sportu na Jižním Městě, nebo o omezení tranzitní dopravy tamtéž. Je zajímavé, že tyto sliby předkládá na sociální síti pod oficiálním logem Prahy 11, kde se zároveň tvrdě pouští do zastupitelské opozice v podobě Hnutí pro Prahu 11 (HPP11).

„Zastavíme pořízení nových bytů pro mladé rodiny z Jižního Města." Například tuto větu vkládá Janečkova platforma s hlavičkou městské části na improvizovaném letáčku do úst členům HPP11, kteří včera hlasovali proti nákupu bytů. Jak včera upozornil člen HPP11 Ladislav Kos hlavně kvůli podezření, že „výběrové řízení na nákup bytů bylo ušito na míru předem určeným firmám." „Výběrové řízení necháme prověřit patřičnými orgány," doplnil Kos.

Apolitická Janečkova platforma tedy evidentně rozjela předvolební boj a získala pevnou základnu ve členech rozpolcené sociální demokracie Prahy 11. Vedle exposlance, exradního hlavního města a nyní zastupitele Prahy 11 Janečka (dříve ODS, nyní blog Hlavu vzhůru) totiž do platformy, paralelní s místní koalicí, vstoupil místostarosta Prahy 11 Ladislav Kárský (ČSSD), další zástupce starosty Vítězslav Bílek (dříve ČSSD, nyní SPOZ, radní Jaroslav Mráz (ČSSD), či předsedkyně komise sociální a zdravotní Eva Zikmundová (ČSSD) a předseda finančního výboru Oleg Rybníkář (dříve ČSSD, nyní bezpartijní).

Někteří politici zřejmě půjdou do komunálních voleb za nová uskupení
Přestupy do nových „volebních" uskupení, hnutí a stran se netýkají jen Prahy 11. A nedá se to říci ani o slibech, či už splněných investicích do veřejného prostoru. Vzpomenout se dá například na celkovou rekonstrukci tramvajové tratě ve Vršovicích, která byla narychlo dokončena týden před parlamentními volbami. Starosta Prahy 10 Bohumil Zoufalík (dříve ODS, nyní blog Hlavu vzhůru) ani přesto coby lídr kandidátky Hlavu vzhůru neuspěl. Zkusí to v komunálních volbách pro změnu v Janečkově platformě?

Zásadní slib, který se má stihnout ještě do komunálních voleb vydala také Praha 5 a Praha 8. Svým rezidentům prý zdarma zajistí chybějící parkovací místa prostřednictvím vyhlášení parkovacích zón. I to ale podle kritiků může vést ke zbytečným nákladům a nevymahatelným pokutám za porušení pravidel zón.

Mezi tím pražská ODS, která se ocitla v nepřízni voličů, ztratila několik stovek členů, kteří většinou zamířili do bloku Hlavu vzhůru, či do nového hnutí Uzdravme naši politiku. Jde třeba o již zmíněného Bohumila Zoufalíka. Ten, přestože před časem okázale vystoupil z ODS a přičinil se o sesazení primátora Bohuslava Svobody (ODS), dál zůstává starostou Prahy 10 s podporou tamní ODS.

Kandidátem za blog Hlavu vzhůru v předčasných parlamentních volbách byl i starosta Prahy 4 Pavel Caldr. Bývalý člen tamní organizace ODS, která byla „Svobodovským stranickým vedením" zrušena kvůli údajným velrybářským praktikám.

Vedle jména zakladatele nové zastupitelské platformy Jiřího Janečka, Bohumila Zoufalíka a Pavla Caldra se na kandidátce Hlavu vzhůru objevil i bývalý člen TOP 09 a starosta Prahy 5 Miroslav Zelený, nebo exředitelka kanceláře premiéra Mirka Topolánka a dlouholetá vlivná členka pražské ODS Gabriela Kloudová.

Autor: Jakub Krupka

9.11.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fanoušci brněnské Komety slaví gól. Ilustrační foto.
AKTUALIZOVÁNO
31

Vztek fanoušků Komety. Za lístek zaplatí o 280 korun víc než příznivci Hradce

Šárka Strachová ve slalomu SP v Záhřebu.
AKTUALIZOVÁNO
7

Konec. Slalomářská mistryně světa Strachová se rozloučila s lyžařskou kariérou

Brečet nebudu, říká sprejer, který poničil hradby

Na místo činu se o víkendu vrátili sprejeři, kteří ve čtvrtek 16. března pomalovali historické hradby a další místa v Klatovech, a způsobili tak škodu za zhruba 45 tisíc korun. Odstraňovali nápisy, které nastříkali. Lítost by u nich ale člověk hledal jen stěží.

Vinni! Policisté, co zasahovali proti útočnici ze Smíchova, vyslechli trest

Obvodní soud pro Prahu 1 uznal ve čtvrtek vinnými dva policisty, kteří zasahovali proti Michelle Sudků poté, co chtěla zabíjet v kavárně na pražském Újezdě. Potrestal je trestním příkazem. Informaci České televize v úterý potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1. Konkrétní druh ani výši trestu soud nezveřejní, dokud nebude výsledek sdělen účastníkům řízení. Oba policisté mohou proti rozhodnutí podat odpor, v tom případě by soudkyně musela nařídit hlavní líčení.

Valachová ocenila in memoriam šikanovanou učitelku z Třebešína

Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) dnes v Senátu in memoriam ocenila šikanovanou učitelku Ludmilu Vernerovou ze Střední průmyslové školy Na Třebešíně v Praze, která zemřela loni v lednu. Plaketu Františky Plamínkové převzala její dcera Kateřina. Valachová tak chce dát symbolicky najevo své odhodlání bojovat se šikanou a přispět k bezpečnějšímu prostředí ve školách.

Českou televizi chce řídit dvanáct lidí včetně současného šéfa Dvořáka

Do výběrového řízení na funkci generálního ředitele České televize se přihlásilo 12 zájemců. Je mezi nimi i současný ředitel Petr Dvořák, který televizi vede od podzimu 2011. Mezi uchazeči o místo je i bývalý šéfredaktor zpravodajství ČT Karel Novák nebo exšéf televize Prima Martin Konrád. První kolo volby proběhne 12. dubna, nového ředitele rada zvolí 26. dubna.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies