VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Miroslav Bobek: Afričané většinou znají gorily jako maso na talíři

Praha /ROZHOVOR/ – Už téměř rok brázdí cesty v africkém Kamerunu Toulavý autobus. Provozuje ho pražská zoologická Praha, a to přesto, že je vzdálen pět tisíc kilometrů od vchodu do areálu zoo. Vozidlo má základnu u vstupu do kamerunské biosférické rezervace Dja, na svých cestách se ale „toulá" po různých vesnicích v okolí této rezervace. Se školními dětmi a jejich doprovodem pak směřuje do záchranných stanic pro primáty.

24.11.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

Projekt je dosavadním vyvrcholením snah pražské zoo k přispění ochrany goril nížinných i jejich prostředí ve střední Africe.  Ředitel Zoo Praha ho nedávno s úspěchem představil ředitelům špičkových světových zoo na konferenci v Orlandu. O projektu promluvil i v rozhovoru pro Deník.

Vedle koní Převalského jsou právě gorily vlajkovým druhem Zoo Praha, nejen pokud jde o jejich chov, ale i v angažmá pro jejich ochranu v přírodě. Jak dlouho se v tomto směru zaměřujete na gorily?

Posledních osm let. Aktivity na ochranu goril vyrůstají z projektu Odhalení, kterým jsme na podzim roku 2005 v Českém rozhlase reagovali na první vysílání televizních reality show, jako byly VyVolení nebo Big Brother. Součástí Odhalení, při němž jsme sledovali gorilí rodinu v pražské zoo, bylo i získávání prostředků na ochranu goril v jejich přirozeném prostředí v Africe. Tyto prostředky posléze směřovaly do Limbe Wildlife Centre v Kamerunu, které pečuje o gorily i další primáty zabavené pytlákům.

Posléze jsme se rozhodli Limbe Wildlife Centre také navštívit, a tato návštěva byla v jistém smyslu osudová. Uvědomili jsme si tam totiž jednu velmi důležitou věc  a pomohla tomu náhoda. V hotelu jsem na počítači upravoval fotografie goril, které jsem krátce předtím pořídil. Po chvíli jsem začal cítit, že se mi někdo dívá přes rameno. Otočil jsem se a uviděl postarší místní paní. Hned se začala omlouvat a řekla jednu velmi důležitou věc: „Víte, já jsem si nikdy neuvědomila, jak jsou gorily krásné a jak jsou blízké nám lidem." To nás nasměrovalo k tomu, abychom se začali věnovat osvětě a vzdělávání tamních obyvatel, zejména dětí.

Co gorily ve střední Africe ohrožuje? Může jim skutečně osvěta a vzdělávání lidí pomoci?

Zcela jistě je to velmi významný aspekt ve snahách o ochranu goril. Zásadní je ničení tropických deštných lesů, kde žijí, ale tisíce jsou jich také každý rok snědeny. Někteří Afričané věří, že jim gorilí maso dodá sílu, rozhodnost a mužnost. Se stále snadnější dostupností pralesů a  s rostoucím počtem obyvatel přilehlých oblastí jsou gorily pořád více ohrožovány i nepřímo tím, že hynou v pastech nastražených na jiná zvířata. Většina Afričanů zná gorily pouze jako maso na talíři, maso spojené s řadou pověr, ale nezná je jako fascinující živé tvory.

A stejně jako se o to snaží například Limbe Wildlife Centre, rozhodli jsme zejména dětem ve střední Africe ukazovat, že úsilí o ochranu goril a současně také jejich prostředí stojí za to. Že je důležité.

Toto snažení vyvrcholilo Toulavým autobusem, co mu ale předcházelo?

Ještě v rámci projektu Odhalení jsme pro české publikum začali připravovat nejprve televizní a posléze i knižní pohádky o gorilách. Zážitky a zkušenosti z Kamerunu nás postupně přivedly k myšlence, že bychom mohli připravit i jejich speciální edici určenou pro kamerunské školáky. Vznikly tak dva tisíce výtisků knihy gorilích pohádek v angličtině a dva tisíce ve francouzštině.

Na přelomu let 2008 a 2009 byly tyto knihy spolu s dotazníky určenými pro učitele distribuovány do škol. Auty i na motocyklech. A úspěch byl pro nás překvapivý i zavazující. Dojalo mě, když jsem zjistil, že v jedné vesnici předčítá z naší knihy učitel i negramotným spoluobčanům. Když jsem o rok později nastoupil jako ředitel Zoo Praha a jako jednu ze svých priorit stanovil podporu in situ projektů, bylo zřejmé, že se tato prvotní aktivita dočká pokračování.

Přišlo tedy i druhé vydání, které si doslova vyžádali afričtí učitelé. V tomto případě šlo již pouze o francouzské vydání, zato o nákladu patnáct tisíc výtisků. Během roku 2011 byly tyto knihy distribuovány do škol v pralesních oblastech Kamerunu, Středoafrické republiky, Gabunu a Konžské republiky. Pokryly prakticky celou oblast výskytu gorily nížinné. A stejně jako v případě prvního vydání gorilích pohádek bylo pro každou školní třídu určeno vždy jen několik výtisků, avšak aby každý školák tentokrát obdržel i něco pouze pro sebe, byly spolu s knihami šířeny ve stejném počtu také skládačky osmi obrázků goril s naučnými texty na rubu. Po jednom obrázku tak mohlo dostat sto dvacet tisíc žáků.

Z čeho tyto aktivity financujete?

Především se nám podařilo s naším zřizovatelem domluvit, že z každého příchodu návštěvníka do zoo si ve prospěch různých našich ochranářských projektů dáváme stranou 2 Kč. Samozřejmě prodáváme řadu suvenýrů, ale také připravujeme speciální akce.  Počínaje rokem 2010 se každý rok v květnu v Praze uskutečňuje Běh pro gorily. Výtěžek ze startovného je určen ve prospěch našich aktivit ve střední Africe. Rovněž od roku 2010 u nás v zoo, ale také v dalších zoologických zahradách v České republice, vybíráme staré mobilní telefony. Společnost REMA Systém nám garantuje, že každý přístroj bude recyklován, a současně za něj vyplácí 10 Kč. Dopracovali jsme se tak k tomu, že letos jsme do střední Afriky investovali 2,8 milionu korun.  Byly určeny především na Toulavý autobus, ale také dlouhodobě podporujeme technikou a vybavením strážce biosférické rezervace Dja.

Jak jste na myšlenku Toulavého autobusu přišli, co vás k tomuto projektu inspirovalo?

Po přečtení knížky gorilích pohádek si některé z venkovských dětí přály spatřit gorily a právě toto přání se stalo podhoubím pro vznik projektu Toulavý autobus. Jeho myšlenka je jednoduchá: Autobus bude školáky z okolí biosférické rezervace Dja vozit do Limbe či do Mefou, kde si v tamních záchranných stanicích nejen zblízka prohlédnou gorily  a absolvují vzdělávací programy, ale také na této několikadenní cestě získají nezapomenutelné zážitky. Záměr projektu Toulavý autobus se v Kamerunu setkal s mimořádným ohlasem a jeho vlastní realizaci podpořil i fakt, že jsme do bezplatného užívání získali část základny v městečku Somalomo na okraji biosférické rezervace Dja. V samotný Toulavý autobus se pak proměnila Toyota Coaster, která dříve sloužila k přepravě žákyň dívčí školy v Saúdské Arábii.

Co vás při jízdách Toulavého autobusu nejvíce překvapilo, jaký máte nejhlubší zážitek?

První jízdě Toulavého autobusu v lednu tohoto roku předcházela nejen dlouhá    a podrobná jednání s místními autoritami a s rodiči školáků, ale také fotbalové utkání mezi dvěma somalomskými fotbalovými mužstvy. Střídavě na jedné i druhé straně se ho účastnil i fotbalový záložník Karel Poborský, který je v Kamerunu stále velice známý a populární. Cílem první jízdy bylo Limbe Wildlife Centre, kam Toulavý autobus dojel ze Somalomo po dvou dnech. Nejen děti, ale i rodiče, kteří je doprovázeli, cestou nevycházeli z údivu. Překvapivé pro ně byly například proměny vegetace na trase nebo počet domů ve městech.

A první setkání s gorilami? To v dětech i v dospělých vyvolalo nadšení a údiv. Nejde však pouze  o setkání s gorilami a s dalšími zvířaty. Toulavý autobus absolvoval už mnoho jízd a zkušení vzdělávací pracovníci v obou záchranných centrech školákům z oblasti Dja poskytují zábavnou formou důležité i zajímavé informace, a tak  v nich formují postoje, které se stanou největší nadějí pro budoucnost. Na vlastní cesty Toulavého autobusu navíc v Somalomo navazuje práce Ecoclubu přátel Dja, který jsme tam založili, a který kromě pokračování práce s dětmi tvoří spojnici mezi strážci rezervace a místními obyvateli.

Jaké máte ve střední Africe plány do následujících let?

Především chceme udržet Toulavý autobus v provozu a rozšiřovat činnost Ecoclubu i podporovat strážce Dja. V nejbližší době také opět vydáme knížku gorilích pohádek a následně určitě i další vzdělávací materiály. Základnu v Somalomo začínáme nově využívat i pro činnost českých vědců; již zde působil tým docenta Daniela Frynty z Přirodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a jeho etnozoologický výzkum přinesl fascinující výsledky. Střednědobě by bylo velmi přínosné začít vytvářet nové pracovní příležitosti pro místní obyvatele, ideálně takové, které by je vedly k ochraně přírody. Z tohoto pohledu bych jako vhodný příklad uvedl podporu ekoturismu.

Autor: Michaela Rozšafná

24.11.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Obyvatelé vchodu, kde hořelo, se ještě vrátit nesmějí. Čekají ale až je hasiči vyzvou, aby si mohli z bytů vzít aspoň pár věcí.
9

Požár paneláku v Jirkově: "Včera jsem se hroutila, dnes to beru s nadhledem"

Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová.
AKTUALIZOVÁNO
15 17

Valachová chce maturitu SOŠ z matematiky do roka po gymnáziích

Doprava v Brně v roce 2050? Sdílení cest, o pětinu méně aut, tvrdí plán mobility

Pruhy v protisměru pro cyklisty v jednosměrkách? Rozšíření pěších zón? Přednost autobusů na křižovatkách? Tyto a desítky dalších návrhů ovlivňujících dopravu v Brně představil městský plán mobility do roku 2050. Do 30. dubna k němu lidé mohou zasílat připomínky.

Hitlerův telefon se na aukci prodal za téměř čtvrt milionu dolarů

Telefon nacistického vůdce Adolfa Hitlera se na dnešní aukci ve Spojených státech prodal za 243.000 dolarů (6,2 milionu Kč). Oznámil to aukční dům Alexander Historical Auctions. Vyvolávací cena činila 100.000 dolarů. Prodejní cena se nacházela zhruba v polovině předpokládaného rozpětí 200.000 až 300.000 dolarů, napsala agentura AFP.

Janeček: EET funguje, krácení tržeb je menší

Nejenom obchodníci, ale i berní úředníci finalizují přípravy před druhou vlnou EET. Jak říká v rozhovoru pro Deník šéf Generálního finančního ředitelství Martin Janeček, úředníci zohlední dobrou vůli podnikatele.

Nizozemský publicista: Wilders volby vyhrál už před hlasováním

Klíčovým úkolem pro nizozemské politiky by měla být snaha zasypat příkopy, které se mezi občany vytvářejí v souvislosti s březnovými parlamentními volbami. Myslí si to nizozemský učitel a publicista s tureckými kořeny Halil Karaaslan. Krajně pravicová Strana pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse podle něj v zásadě vyhrála už před samotným hlasováním, neboť ostatním stranám dokázala vnutit svůj pohled na situaci v zemi a svou velmi vyhraněnou interpretaci problémů, s nimiž se teď Nizozemsko potýká.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies