Teprve poté zavolal na tísňovou linku, aby nález oznámil. Okamžitě dostal jasné pokyny: s rizikovým předmětem dále nemanipulovat, okamžitě opustit domácnost a na ulici v bezpečné vzdálenosti počkat na příjezd policistů a pyrotechnika.

Taková opatření nejsou přehnanou opatrností. A nejde jen o to, že laik by mohl způsobit malér kvůli své neodbornosti! U desítky let staré munice, kdy je letmým pohledem těžko posoudit, v jakém je stavu, totiž může samovolný výbuch hrozit i při pouhém pohybu! Parné počasí přitom riziko jen zvyšuje…

Na nic nesahat, místo nálezu opustit

To, že jakákoli sranda končí, bylo zřejmé po příjezdu policistů. Ti kolem domu s granátem uvnitř vymezili padesátimetrové bezpečnostní pásmo, kam nikoho nepouštěli. Uzavírka okolí trvala dvě hodiny – dokud pyrotechnik funkční granát nezajistil a neodvezl za Prahu k bezpečné likvidaci.

Tomáš Hulan z ředitelství pražské policie Deníku zdůraznil, že v podobných případech není opatrnost zbabělostí – a naopak hrdinství zavání přinejmenším lehkomyslností. Nebo spíš hazardem. „Kdo s nalezenou municí manipuluje, vážně ohrožuje nejen sebe, ale i ostatní osoby ve svém okolí," varuje Hulan a připomíná jediný správný postup: Na nic nesahat, místo nálezu opustit a přivolat policisty. I kdyby se pak mělo ukázat, že šlo o omyl, ve skutečnosti nejde o nic nebezpečného a podezřelý předmět se munici jen podobal…