Pro všechny obyvatele se totiž uskuteční mnoho akcí, které se snaží přiblížit, jak Praha vypadala za období Protektorátu a během povstání na konci války. Vzpoura občanů proti nacistickým okupantům právě před sedmi dekádami začala.

Jedna z výrazných podívaných se bude konat v úterý na Staroměstském náměstí. Na něm si už v pondělí mohli kolemjdoucí prohlédnout vystaveného německého stíhače tanků Jagdpanzer 38, který byl v květnovém povstání v roce 1945 ukořistěn povstalci a bojoval proti nacistům.

Zatímco dopoledne tam budou položeny věnce a odhalí se pamětní deska věnovaná účastníkům bojů o Československý rozhlas, večer se uskuteční takzvaný videomapping, který představí poslední dny války. Na Týnskou školu, budovu před Týnským chrámem, se bude promítat dílo, které využívá i dobové zvukové a filmové záběry. Film začne ve čtvrt na deset a bude mít pět opakování.

Válečné příběhy

Není to však jediná událost, která v tomto týdnu zasáhne oči, uši a možná i srdce diváků. V Dejvicích v Praze 6 je už od začátku května Bulvár hrdinů. Jde o dvacet velkoformátových panelů, z nichž každý představuje jednoho ze sedmdesáti válečných pamětníků. S příběhy se lze setkat také v Praze 1 a 5.

Vrcholem vzpomínání v šesté městské části však bude pátek a sobota. Lidé zde budou moci nastoupit do „dobytčáku" - nákladního vagonu, který symbolizuje cestu do koncentračního tábora či odjezdu na frontu. „Ze stovek nahrávek pamětníků ze sbírky Paměť národa jsme vybrali ty nejpůsobivější momenty a doplnili je archivními audiovizuálními záznamy," uvedl Mikuláš Kroupa, zakladatel sbírky Paměť národa a ředitel společnosti Post Bellum.

Zážitek z vagonu však bude umocněn pro zájemce o to víc, že v soupravě budou zavřeni dvacet minut, během kterých se právě zvukovými a filmovými nahrávkami seznámí s těžkými osudy lidí z dob nacistické okupace.

V pátek výstavu oficiálně zahájí Koncert pro hrdiny, který bude pokračovat i druhý den. Na Dejvické ulici vystoupí Aneta Langerová, Wabi Daněk s Ďáblovým stádem, Jablkoň nebo Kašpárek v rohlíku. Koncertu se zúčastní také několik desítek posledních válečných veteránů.

Bojová ukázka

Další událost, jež se koná v sobotu 9. května, je komentovaná bojová ukázka událostí Pražského povstání, kterou pořádá Praha 3. „Půjde o největší akci v Praze. Zúčastní se jí čtyři sta členů klubů vojenské historie, kteří budou bojovat o barikádu před Havlíčkovým náměstím," prozradil Stanislav Kněnický, mluvčí Prahy 3.

Ohlédnutí v čase dává tušit, že i letos budou bojové ukázky velkým tahákem pro veřejnost. Přesně tak tomu totiž bylo i před pěti lety v rekonstrukci bitvy o Pražačku v rámci akce Barikáda 2010.

Už den před „bitvou" je možné si na místě prohlédnout těžkou i lehkou vojenskou techniku. Prohlédnout si lidé budou moci i polní velitelství a povstalci ukořistěný lazaret Wehrmachtu s tehdejším operačním sálem a zubní ordinací.

Nejen pro fanoušky hledání rozdílů je připravena venkovní výstava sedmi fotografií, které budou umístěny na místech, kde došlo k dramatickým událostem. Člověk tak může porovnat, jak se za sedmdesát let místo změnilo.

Odpovědnost za současnost

Snímky zaměřené na povstání v Praze nabízí veřejnosti k prohlédnutí i Praha 4. „Teprve vzpomínky, které si dokážeme předávat z generace na generaci, se stávají součástí našich dějin. Navíc svou úctou k tradicím a činům našich předků vyjadřujeme my, kdo jsme tehdy ještě nebyli na světě, svou odpovědnost za současnost," řekla při pondělním zahájení výstavy Adéla Gjuričová, radní pro kulturu na čtvrté městské části.

Více než šest desítek dobových fotografií na 32 panelech dokumentuje události z května 1945, kdy Praha povstala proti nacistické okupaci a území současné Prahy 4, se stalo místem statečného odporu vlastenců i krutých válečných zločinů.

Díky kulatému výročí budou moci lidé nahlédnout i do míst, kde během okupace sídlilo Gestapo. V sobotu 8. května se zpřístupní od 9 do 16 hodin budovu Petschkova paláce v ulici Politických vězňů. Návštěvníci si budou moci zdarma prohlédnout výstavu dobových fotografií v místnostech dříve využívaných nacistickou tajnou policií, unikátní trezor prvorepublikového bankovního domu Petschek a další prostory ministerstva průmyslu a obchodu.

70. výročí konce druhé světové války.

Květen však nebude jen měsíc předvádění. Celý měsíc se po Praze konají desítky pietních aktů, při kterých se vzpomíná na oběti druhé světové války. V úterý od 12.30 hodin se uskuteční pieta k uctění památky padlých v květnu. Při této příležitosti bude slavnostně odhalena pamětní deska se jmény padlých při bojích o rozhlas při povstání.

Ostatně úterý je pietních aktů více. Kupříkladu v devět ráno se uskuteční v Pavlovské ulici, od 15 hodin na Náměstí OSN. Ve středu od 10.30 hodin se bude vzpomínat na oběti druhé světové války na Národním hřbitově na Spořilově.

Uctění památky obětem 2. světové války u památníku v areálu O2 Arény v Praze 9.Místostarosta městské části Praha 9 Adam Vážanský spolu se zástupcem Generálního sekretáře Mistrovství světa IIHF v ledním hokeji 2015 Petrem Hrubcem položil věnec k pomníku obětem druhé světové války.

Uctili tak na pietním místě v areálu 02 Arény, kde právě Mistrovství světa probíhá, památku 133 zaměstnanců „Moraviny" (ČKD lokomotivka), kteří byli popraveni, umučeni nebo zahynuli v koncentračních táborech a během Pražského povstání v květnových dnech roku 1945.

Umístění pomníku v areálu O2 Arény je zároveň připomínkou místa, kde věhlasná továrna stála a odkud v roce 2002 vyjela poslední vyrobená lokomotiva.

Čtěte také: Výstava představuje válečné plakáty z let 1939 až 1945