Pomáhá v tom speciální programové vybavení, o kterém nelze prozradit vlastně nic – jen to, že jde o sledovací software, v jehož případě se režim utajení vztahuje na jeho využívání, ale i na samotný nákup.

Pracují s ním specialisté Útvaru zvláštních činností, jehož úkolem je zajišťovat sledování osob či věcí, provádět odposlechy a záznamy telekomunikačního provozu i další specializované úkony pro potřeby trestního řízení. Už v minulosti nebyl problém například zachytit, co sledovaná osoba řekla do telefonu, nebo mapovat její přesný pohyb pomocí sledování polohy jejího mobilu. Software určený k „prolomení soukromí" možnosti výrazně rozšiřuje možností monitorovat veškerou činnost sledované osoby.

Povolení soudce

Takovéto zjišťování informací nutných pro trestní řízení je podle Schönových slov striktně vázáno na povolení soudce. „V tomto povolení musí být jasně stanovena doba, po kterou je sledování prováděno, a nesmí být delší než šest měsíců," poznamenal Schön.

Bližší informace k fungování softwaru, uplatňovaným postupům ani a opatřením podle jeho slov nelze uvolnit právě s ohledem na utajení, jež je opatřením sloužícím k tomu, aby nebyla ohrožena probíhající trestní řízení. Schön nekomentoval ani četnost nasazení. Naznačil pouze, že jde o ty nejzávažnější kauzy.

Jestliže policie s ohledem na utajení nesmí ani naznačovat, poslanci takovými omezeními netrpí. Na středečním jednání sněmovní komise, která se zabývá dohledem nad sledováním a odposlechy, bylo jasně potvrzeno, oč se jedná: za miliony korun si policie pořídila programové vybavení umožňující na dálku „proslídit" elektronická zařízení podezřelých osob – počítače, tablety i mobily se všemi běžným operačními systémy – od italské firmy Hacking Team.

Hackerské metody

Název není zavádějící – vlastně jde opravdu o využívání hackerských metod, aby se podařilo proniknout k hledaným elektronickým informacím. Program (mezi jehož odběratele patří řada dalších zemí včetně USA a uživateli jsou nejen policejní orgány, ale i tajné služby a zřejmě i velké firmy) již měl být u nás nasazen v desítkách případů; nemělo by tedy jít o nic masového. V září se k tématu komise vrátí; prověřením náhodně vybraných případů by měla kontrolovat, zda jsou při jeho používání dodržována stanovená pravidla.

Debaty, které nově mohou být i poměrně vášnivé, se ale zřejmě strhnou ještě dřív. Může to alespoň naznačovat čtvrteční prohlášení společnost Hacking Team, která přiznala problém: sama čelila hackerskému útoku. Už v noci na úterý se na internetu objevily její interní dokumenty i další data (právě v té souvislosti vyšlo veřejně najevo, že sledovací software si zakoupila i česká policie).

A nyní firma zveřejnila, že věc je mnohem, mnohem vážnější: reálné je riziko, že její produkt zneužijí zločinci. Společnost totiž v důsledku hackerského útoku ztratila kontrolu nad svým produktem RCS – Remote Control System (RCS). „Existuje tu vážná hrozba," citovala italská tisková agentura ANSA z prohlášení firmy Hacking Team, která zveřejnění svého softwaru na internetu nedokázala čelit.

Nebezpečná situace

„Teroristé, vyděrači a další by mohli této technologie zneužít v případě, že by k tomu měli technické možnosti. Domníváme se, že je to velmi nebezpečná situace," naznačuje prohlášení výrobce softwaru, že možnost šmírování nyní upravují i jiné limity než zákonná omezení, o kterých v uplynulých dnech hovořili čeští policisté i poslanci.

V rámci policejních struktur (a to nejen u nás, ale i celosvětově) zřejmě není nikdo schopen plně posoudit reálnou míru aktuálního rizika. Pokud by byl, takovýto sledovací systém, jenž v odůvodněných případech může být velmi užitečný, by totiž mohl vyvinout sám a policejní složky včetně amerického FBI by jej nemusely kupovat od externí firmy – a to s rizikem, že si tam výrobce mohl ponechat „zadní vrátka" pro vlastní záměry.

Jediné, s čím lze z našeho pohledu kalkulovat, je to, že jde o vážný a opravdu celosvětový problém – přičemž „český píseček" by se v téhle souvislosti pro případného útočníka nejspíš mohl jevit jako příliš malé hřiště…