VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nalije Praha do opencard další stovky milionů korun bez soutěže?

Praha - „Praha se chystá poslat na opencard další stovky miliónů korun neprůhledné firmě eMoneyServices. (EMS). Nové, minimálně srovnatelné řešení dopravní karty od jiného dodavatele, se dá přitom pořídit řádově levněji, v rozmezí od 20 do 60 milionů korun."

6.5.2014
SDÍLEJ:

Opencard - ilustrační fotoFoto: Deník / Vít Šimánek

Takový vzkaz směrem k pražskému magistrátu v pondělí zazněl z úst členů sdružení Oživení. Ti prý vycházejí z úplného neveřejného harmonogramu transformace projektu opencard na nově vzniklou společnost Operátor a. s., jež byla založena z důvodu potřeby získání všech licencí k opencard a tedy nezávislosti na EMS.

Ve hře je prý i zcela nová karta

„Jenže podle tohoto harmonogramu má být v příštích letech hlavním dodavatelem služeb spojených s opencard právě společnost EMS. Podle informací od radního pro informatiku Jana Vašíčka mohou tyto služby stát až 300 milionů korun," tvrdí lidé z Oživení.

Radní Vašíček v reakci uvedl, že ve hře jsou stále různé varianty. Jak pokračování opencard, tak ukončení spolupráce s EMS a soutěž na novou kartu. Primátor Tomáš Hudeček zdůraznil, že jiná možnost, než veřejná soutěž není přípustná.

Mluvčí EMS Martin Opatrný s výroky Oživení nesouhlasí. Disponuje podle něj nedostatkem informací. „Otázkám kolem transformace opencard nerozumí," vzkázal Opatrný.

Praha jedná s firmou eMoneyServices (EMS) o pokračování projektu opencard. Pro případ, že by jednající strany nenašly shodu, připravuje se otevřené výběrové řízení na zcela nový projekt. Taková byla reakce pražského radního pro informatiku Jana Vašíčka na pondělní prohlášení sdružení Oživení.

To mimo jiné uvedlo, že „Praha opakuje stejné chyby jako na začátku opencard v roce 2006, když neuvažuje o soutěži různých variant řešení a předem akceptuje jen jedno, tedy odkup licencí a služeb od EMS řádově za desítky milionů korun.“

Nabídka už padla

Připomeňme, že před několika týdny vypršela platnost smlouvy mezi městem a výhradním držitelem licencí na opencard, společností EMS. Praha se podle Vašíčka snaží z údajně nevýhodného smluvního vztahu, uzavřeného za minulého vedení magistrátu v čele s primátorem Pavlem Bémem, vyvázat.

I proto nedávno vznikla městská společnost Operátor, prostřednictvím níž by Praha odkoupila licence a projekt opencard spravovala sama.

Právě v pondělí odpoledne měli zástupci EMS předložit Praze konkrétní nabídku. Vašíček už dříve odhadl, že se má jednat o částku v řádu desítek milionů korun. Mluvčí EMS Martin Opatrný sumu blíže neupřesnil. „Nabídka je adekvátní a pro Prahu nezávazná. Nabídkovou cenu posoudili nezávislí znalci,“ sdělil pouze.

„Teprve na základě této oficiální nabídky a zhodnocení její výhodnosti můžeme rozhodnout, zda ukončíme spolupráci s EMS, aniž bychom se vystavili riziku stíhání kvůli zmaření miliardové investice,“ vzkázal v pondělí prostřednictvím ČTK radní Vašíček.

Kritické výroky sdružení Oživení komentoval také primátor Tomáš Hudeček. Ten ujistil, že jiná varianta než otevřená soutěž ve věci budoucí obslužnosti projektu opencard pro něj i TOP 09 nepřichází v úvahu.

300 milionů za dva roky?

Oživení se ale přesto obává jiného scénáře. Možná i proto, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže nedávno zrušil veřejný tendr na firmu, která měla připravit soutěž o novou „kartu Pražana.“ Podle informací členů Oživení je ve hře jen jedna varianta, a to dohoda s firmou EMS.

„Ta v příštích dvou letech bude za služby spojené s provozem opencard požadovat 300 milionů korun. Z toho 50 až 80 milionů korun bude stát odkup části společnosti EMS. Dále jde o podporu stávajícího systému za asi 100 milionů korun, vývoj nového systému, tedy sloučení systémů Dopravního podniku a města za asi 140 milionů korun, a vypořádání údajných pohledávek za 61 milionů korun,“ vypočetlo sdružení.

Dále prý zjistilo, že podklady, na základě kterých městští zastupitelé schválili odkup části firmy EMS, připravovala sama EMS. „Může se tak opakovat scénář z roku 2006, kdy celý projekt opencard pomáhal jako konzultant města připravovat budoucí ředitel vítězné firmy Haguess Petr Stránský. Tramvajenka pak Pražany vyšla na 1,2 miliardy korun. Stejný Petr Stránský dnes jedná i za společnost EMS, která projekt opencard převzala po firmě Haguess,“ upozornilo sdružení.

„Praha opakuje stejné chyby jako na začátku opencard. Neuvažuje o soutěži různých variant řešení a akceptuje předem jen jedno. Znovu je zde silný střet zájmů poradce a budoucího dodavatele systému, kterým je opět neprůhledná firma. Takový přístup je pro Prahu riskantní a nehospodárný,“ míní předseda Oživení Martin Kameník.

Čipové karty s více funkcionalitami

Sdružení podle něj oslovilo potenciální poskytovatele služeb, kteří jsou schopni nahradit dosavadní systém dopravní čipové karty v případě, že by se Praha nedohodla s EMS na další spolupráci. Většina firem prý uvedla, že je schopna dodat Praze nový kompletní systém dopravní čipové karty s více funkcionalitami, než má současná opencard.

„Finanční náklady na nové řešení se pohybují v rozmezí 20 až 60 miliónů korun. Cena se liší v závislosti na nabízených službách - od klasických dopravních karet až po využití karet bankovních. Odkupovat část EMS za 50 až 80 milionů korun a investovat další desítky či stovky miliónů do provozu 
a vývoje, považuje Oživení za nesmyslné řešení v rozporu 
s postupem řádného hospodáře,“ dodal Kameník.

„Zjišťovali jsme, zda i v případě, že by se Praha nedohodla s EMS na další podpoře, by bylo nutné měnit více než milion karet, které jsou momentálně v oběhu a dle vyjádření, jak zástupců města, tak dopravního podniku i expertů by karty fungovaly dále“, doplnil Lukáš Landa z Oživení.

Mluvčí Opatrný poznamenal, že tvrzení Oživení, včetně upozornění na neprůhlednost firmy EMS a údajné střety zájmů Petra Stránského jsou zcela nepodložená a pramení z nedostatku informací členů sdružení. Dodal, že Petra Stránského nelze kontaktovat.

Operátor Opencard - další stamiliony z pražské pokladny bez soutěže.

Co zjistilo sdružení Oživení?

„Firma EMS vznikla 1. prosince 2011 s předmětem podnikání pronájem nemovitostí. 31. října 2012 kupuje EMS část firmy Haguess. EMS je součástí holandské společnosti Emoney Group B. V. Dle holandského obchodního rejstříku tato firma vznikla teprve 10. října 2012, tedy jen 21 dní předtím, než EMS odkoupila část firmy Haguess. Za pozornost stojí také zakladatel holandské společnosti Emoney Group B.V., gibraltarská firma Exiler limited. Oživení získalo výpis gibraltarského obchodního rejstříku, z nějž vyplývá, že ředitelem Exiler limited není nikdo jiný než Petr Stránský. Existuje tedy důvodné podezření, že jde jen o účelově založené společnosti se záměrem zakrýt skutečné majitele firmy a příjemce zisků," uvedlo v pondělí na tiskové konferenci sdružení Oživení.

„Oživení vyzvalo pražské zastupitele a radní, aby ustoupili od další exkluzivní spolupráce s vlastnicky neprůhlednou společností EMS a otevřeli soutěž i dalším technickým řešením," stojí v prohlášení sdružení.

Oživení svá tvrzení opírá o dokumenty, které včera poskytlo novinářům. Konkrétně jde o neveřejný harmonogram transformace na Operátora opencard, nabídku oslovených firem, výpis z holandského obchodního rejstříků firmy Emoney, B. V. a výpis z gibraltarského obchodního rejstříku firmy Exiler limted.

Oživení v pondělí poskytlo i výše uvedené schéma vazeb Petra Stránského. Zástupce firmy EMS označil tvrzení Oživení nejen v tomto směru za nepodložená.

Autor: Jakub Krupka

6.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Základní škola v Plánici, kde došlo k incidentu mezi učitelem a hajlujícím žákem.
8

Učitel nic nespáchal, zato hajlující romský žák má problém. I jeho rodina

Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš.
EXKLUZIVNĚ
74 13

Andrej Babiš: Sobotka chce dovládnout bez nás

V Bruselu se jedná o jednotném postupu Evropské unie při brexitu

V hlavním městě Belgie a EU se dnes schází k jednání 27 členských států Evropské unie. Mají dohodnout taktiku, jak bude dvouleté období odchodu Velké Británie z unie vypadat. Ale už před jednáním poslal Britům vzkaz například německý ministr financí Wolfgang Schäuble. Otevřene řekl, že na rovné podmínky, které mají stávající zbylé země unie musí Velká Británie zapomenout. Ta by měla definitivně ukončit své členství na jaře roku 2019.

Hodina velkých změn v pražské hromadné dopravě je tu

Ve skutečnost se od soboty mění dlouhodoběji připravované rozsáhlé změny v Pražské integrované dopravě.

Mrazy jsou na ústupu. Škody na úrodě budou zemědělci znát na konci května

Nepříjemný pohled na zmrzlá očka révy vinné čekal vinaře Jiřího Maděřiče z Moravského Žižkova na Břeclavsku, když kontroloval po nedávné mrazivé noci vinohrad. „U některých odrůd, především u Chardonnay či Muškátu moravského, zmrzlo třicet až čtyřicet procent," vypočítával Maděřič. Neradostné sčítání mají za sebou i další pěstitelé.

DOTYK.CZ

Letní festivaly bez EET? Pivo jen na stojáka a nechtějte k němu tatranku

Čím se budou letošní letní festivaly lišit od těch loňských? Tak třeba tím, že si možná častěji než dřív budete moci dát pivo jenom "na stojáka". A že k němu nedostanete balené oříšky ani tatranku. Důvodem je elektronická evidence tržeb.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies