VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nechtějí, aby byl bikesharing jen trik pro další reklamu v městském prostoru

Praha /ROZHOVOR/ - Před pár lety se na řadě míst po celé metropoli začala objevovat růžová kola. Mnozí Pražané dlouho netušili, že ji má na svědomí iniciativa Rekola, která na vlastní náklady zřizuje takzvaný bikesharing, tedy veřejnou půjčovnu kol přímo 
v ulicích hlavního města.

17.4.2016
SDÍLEJ:

Růžová kola se s jarem vrací opět do ulic českých měst. Jen v Praze jich bude jezdit tři sta. O projekt se stará tým Rekola v čele s Filipem a Vítkem Ježkovými a Pavlínou Pacákovou.Foto: www.rekola.cz

Nyní už má projekt, který se inspiroval v zahraničí, oficiální podporu magistrátu 
a hodlá se přihlásit i do výběrového řízení na provozovatele oficiálního městského bikesharingu, který Praha vypíše. Rekola ale již expandují i do dalších měst v Česku a podle koordinátorky projektu Pavlíny Pacákové by se růžová kola mohla už příští rok objevit v zahraničí.

Jak vůbec vznikl nápad založit projekt Rekola?

Inspirace přišla ze dvou stran. Jednak bráchové Filip a Vítek Ježkovi, zakladatelé Rekol, cestovali po Evropě 
a ve všech velkých městech využívali místní bikesharingy. A také v Praze se už léta o sdílení kol mluvilo, tehdy ale reálné spuštění městského provozu nebylo ani na obzoru. Pokusem 
o lokální změnu byl projekt sdílených růžových kol 
v městské části Praha - Suchdol, nicméně nezamčená kola zničili vandalové a zamykaná kola vyžadovala poměrně složitou organizaci. Myslím, že využívali systém lístečků s kódy.

Rekola měla lepší plán na sdílení kol?

Vítek Ježek je mimo Rekol také majitel úspěšné technologické firmy a expert na weby a mobilní aplikace. 
A když suchdolský projekt viděl, uvědomil si, že zná způsob, jak prostřednictvím chytrých technologií umožnit zjednodušení sdílení 
a realizaci podobného projektu v celé Praze. Když
v roce 2013 spouštěl crowdundingovou kampaň na financování prvního testu Rekol, netušil, že už za tři roky bude jezdit v ulicích šesti měst skoro 500 růžových kol.

Lze se domnívat, že mimo případ Suchdola je základem inspirace ze zahraničí?

Hodně nás inspirují města, kde systémy sdílených kol vznikají ve spolupráci 
s municipalitami a slouží jako reálné řešení dopravních problémů, ne jen služba pro turisty. Je řada měst, s nimiž spolupracujeme a jejich zkušenosti se snažíme využívat i v České republice. Každé město se chová trochu jinak, ale určité paralely lze v zahraničí najít.

Symbolem Rekol je růžová? Proč právě tato barva?

Je výrazná. Rekola neparkují jen v dokovacích stojanech, takzvaných hnízdech, a proto potřebujeme, aby jejich uživatelé kola na dálku snadno viděli a rozpoznali, že jde o rekolo. Myslím si, že to funguje velice dobře, nestává se, že by někdo vystoupil z metra třeba na Dejvické a vydal se k soukromému kolu. A o pohodlí uživatelů jde především.

Jaké jsou výhody kola jako dopravního prostředku ve městě?

Je rychlé a je tam, když ho potřebujete. Slyšela jsem ten příběh už tolikrát: „Představte si, včera mi ujel spoj na Palmovku, a tak bych na další navazující autobus čekal hodinu. A pak jsem se podíval do aplikace a zjistil, že doslova za rohem je rekolo.” Rekola takhle ušetřila lidem už spoustu času a trablí s pozdními příchody na schůzky. Většinou právě tihle lidé pak začnou růžová kola využívat pravidelně. Ale často je to i o tom, že na kratší přesuny se vám kolo vyplatí víc, než přestupovat na MHD.

Má cyklistika ve městě i další devízy?

Neznám lepší způsob, jak si během dne nebo na jeho konci odpočinout, než popojet na kole. Je to pocit svobody a nezávislosti, a také ohromná radost z toho, že se člověk zase hýbe. Najít si čas na hodinu v posilovně se někdy jednoduše v pracovním týdnu nepovede, ale přesednout cestou domů z tramvaje na kolo je tak snadné a přitom stejně osvěžující.

Projekt fungoval nezávisle, nyní má oficiální podporu pražského magistrátu. V čem tkví vzájemná spolupráce?

Je to hlavně o sdílení dat. My poskytujeme městu data o tom, kde lidé kola nejčastěji půjčují a vracejí, a letos budeme mít nově i data 
o tom, jakými trasami přesně jezdí. To hodně pomůže při plánování městské infrastruktury pro cyklisty. 
A my máme naopak od města informace o tom, kde se budou instalovat nové cyklostojany, kde budou nové cyklopruhy, a především, kde jsou naši potenciální uživatelé – čili data o nejčastějších změnách dopravních prostředků.

Jaké chystáte novinky pro letošní sezónu, která právě startuje?

První novinka je právě možnost sledování trasy uživatele. Nebudeme je k tomu nutit, nabídneme jim pouze možnost zaškrtnout variantu, kdy budeme tato data sbírat a po anonymizaci předávat městům. V Praze, Olomouci, Pardubicích, Hradci Králové i v Brně projevila města o tato data ohromný zájem. Dá se tak říct, že od letoška skutečně každá jízda na rekole přispěje k tomu, aby v budoucnu byla cyklistika v českých městech bezpečnější. Další změna v Praze a už brzy 
i v Brně je zavedení takzvaných Repointů, nebo-li míst, kde je ještě snazší kola půjčovat a vracet. K tomu jsme spustili i úplně nový web www.rekola.cz/repointy.

Rekola se postupně rozšiřují do dalších měst Česka. Kam letos nebo v blízké budoucnosti expandují?

Od září startujeme provoz také v Teplicích a můžu prozradit, že už příští rok by mělo být možné potkat Rekola i v zahraničí.

Uvažuje se o rozšíření do některého středočeského města? Jaké jsou podmínky pro další rozšiřování?

Podle nás si každé město zaslouží bikesharing. A pak jedním z cílů v letošním roce je zjistit, kde všude by Rekola v republice mohla jezdit. Ze Středočeského kraje jsme se zatím zaměřili například na Mladou Boleslav. Všechny podmínky teď vyhodnocujeme. V zásadě jde o to, aby bylo město dost velké na to, aby v něm mohlo jezdit alespoň 70 kol, pak už začíná být jejich provoz finančně soběstačný.

Co děláte s množstvím kol přes zimu?

Opravujeme, seřizujeme, čistíme. Hlavně opravujeme další. V našem skladu 
v pražských Holešovicích je teď určitě aspoň 120 kol, která čekají, až přijdou na řadu.

Kolik bicyklů je v Praze v provozu a jaké máte každoročně ztráty?

Teď je v provozu asi sto kol, přidáváme je podle přibývajícího počtu uživatelů. V červnu by jich mělo být 
v ulicích už tři sta. Podle zkušeností z minulých let by se nám letos mělo zničit nebo nenávratně poškodit okolo 30 kol. My však doufáme, že díky novým bezpečnostním opatřením by tohle číslo mělo klesnout na 15.

Kde sháníte kola? Kupujete 
i nová?

Nejčastěji je dostáváme od lidí darem. Když jsme pro letošní sezónu potřebovali skokově zvýšit počet kol v ulicích hlavního města, domluvili jsme se na odkoupení kol od neziskovky Kola pro Afriku. Díky našim financím může tahle neziskovka dopravit další kola do Afriky a my naopak využijeme v projektu městská kola, která se do Afriky tolik nehodí.

Mohou být Rekola zisková? Jak je provoz financován?

Rekola se letos proměnila z neziskovky v sociální podnik. V České legislativě je to dost velký oříšek, ačkoli ministr Jiří Dienstbier už pracuje na návrhu legislativy pro sociální podniky, zatím není. V praxi to znamená, že nechceme být závislí na dotacích a darech, ale vybudovat soběstačnou společnost a zisk z provozu sdílených kol investovat do aktivit, které přispívají k rozvoji cyklistiky, jako je pořádání vzdělávacích školení jak jezdit bezpečně na kole po městě, workshopů oprav kol 
a podobně.

Do čeho všeho se peníze investují?

Nejnáročnější je technologie, díky které celý systém funguje. Tolik dobrovolníků a brigádníků dokážeme zapojit hlavně díky technologii, která stojí za organizací provozu. Neustále vyhodnocujeme, jaká kola se dlouho nepřesouvají, takže jsou asi obtížně dostupná, jaké kolo potřebuje změnit kód zámku nebo pravidelnou údržbu. Zároveň se snažíme neustále vycházet vstříc potřebám uživatelů a vylepšovat mobilní aplikace i SMS provoz. A druhá nejnáročnější část jsou kola. Jsme už v repasování opravdu důkladní, kontrolujeme rámy, zda nejsou prasklé, teprve pak kola lakujeme a tak dál. Časy, kdy jsme jen natřeli stará kola na růžovo a dotáhli brzdy, jsou dávno pryč.

Jak řešíte zabezpečení?

Naše řešení využívá sítě partnerských prostor, mezi které patří kavárny, knihovny i obchody. Za pomoci mikropočítačů s BLE (Bluetooth v4.0 Low Energy) komunikují vysílače umístěné u našich partnerů, takzvaných Repointů, s koly 
v jejich okolí. Tím máme zajištěno, že kola zaparkovaná před Repointy skutečně jsou, a samozřejmě to pozná 
i aplikace, proto uživatel už nemusí zadávat nebo upřesňovat polohu kola. A to vše bez zásadních úprav uliční infrastruktury a za minimální cenu.

Hlavní město vypíše tendr na oficiální bikesharing – veřejné sdílení kol – přihlásíte se také?

Ano, protože už o Praze 
a o tom, co doprava v hlavním městě potřebuje, něco víme, a byla by škoda to nevyužít v praxi. Některé systémy sdílených kol v zahraničí jsou spíše než dobrá služba takový trik, jak dostat do městského prostoru nové reklamní nosiče. 
A nám jde o to, aby se tohle nestalo ve městě, kde žijeme a kde jsme bikesharingu už věnovali tolik času.

Na co by se měl klást důraz při výběru dodavatele?

Cílem nesmí být co nejvíce stanic na kilometr 
čtvereční, ale co nejlepší návaznost na městskou hromadnou dopravu. Prostě aby to byla dobrá služba i pro Pražany a lidi, kteří do 
Prahy denně dojíždějí za prací.

Mohla by Rekola případně fungovat souběžně s oficiálním pražským bikesharingem?

To hodně závisí na tom, jaký bude výsledek tendru. Nám nejde primárně o to “být v Praze”, ale aby byl systém v hlavním městě funkční. Pokud bude, není důvod mu konkurovat, když je v Česku i v zahraničí tolik měst, která o sdílených kolech teprve sní.

Čtěte také: V Praze by městský systém sdílení kol mohl začít fungovat v roce 2018

Autor: Matěj Ludvík

17.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
První ministryně Skotska (premiérka) Nicola Sturgeonová chce bránit místo, které má Skotsko v Evropské unii, a bude usilovat o to, aby Skotové mohli mít po odchodu Británie z unie i nadále přístup k evropskému jednotnému trhu.
AKTUALIZOVÁNO
5

Skotský parlament souhlasí s novým referendem o nezávislosti

Donald Trump
AKTUALIZOVÁNO
2 4

Trump podepsal dekret, kterým končí Obamovy ekologické regulace

Brečet nebudu, říká sprejer, který poničil hradby

Na místo činu se o víkendu vrátili sprejeři, kteří ve čtvrtek 16. března pomalovali historické hradby a další místa v Klatovech, a způsobili tak škodu za zhruba 45 tisíc korun. Odstraňovali nápisy, které nastříkali. Lítost by u nich ale člověk hledal jen stěží.

Krajský soud potvrdil půlmilionovou pokutu pro ministerstvo vnitra

Krajský soud v Brně v úterý potvrdil půlmilionovou pokutu, kterou Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil ministerstvu vnitra. Je za chyby v zakázce na IT služby související s výplatou sociálních dávek. Soud potvrdil rozhodnutí ÚOHS z roku 2013. V úterý to řekla mluvčí soudu Simona Pešková.

Se zpěvačkou Špinarovou se příznivci rozloučí 1. dubna v Ostravě

Se zpěvačkou Věrou Špinarovou, která náhle zemřela v neděli ve věku 65 let, se její příznivci mohou rozloučit dopoledne 1. dubna v Ostravě. Smuteční síň krematoria ve Slezské Ostravě jim bude zpřístupněna od 09:00 do 12:00. Odpoledne se poslední rozloučení uskuteční pouze v kruhu rodiny a přátel. ČTK o tom dnes informoval Adam Pavlík, syn Věry Špinarové a vedoucí její doprovodné kapely.

Divoká prasata terorizují lázně i města

Nejsou to hony za dobrodružstvím, ale na vztek. Odstřel divokých prasat, která v nájezdech terorizují parky v Karlových Varech a dalších městech, ale nepohrdnou ani zahradami soukromníků, nyní zaměstnává myslivce i pracovníky Správy lázeňských parků. Ačkoliv na čekanou vyrážejí prakticky každou noc, od začátku letošního roku se jim podařilo ulovit jeden kus.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies