Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nezapomínejte, co jste si šli koupit, radí psycholožka

Praha - Pětistovka fuč - a senior, který se jí tak lehce zbavil, byl ještě spokojený. Ba přímo nadšený. Přesně takhle to dopadlo, když se policejní muzeum na pražském Karlově stalo dějištěm prodeje parfémů. Že to zní nějak podivně? Kdepak; vůbec ne! Nešlo totiž o prodej skutečný.

21.12.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

Jednalo se o akci připravenou preventistkami policejního prezidia sice pro seniory, ale rozhodně ne za účelem cokoli prodávat. Policie chtěla nabídnout varování před různými úskalími, která na dříve narozené spoluobčany číhají, připomněla Zuzana Pidrmanová z policejního prezidia.

Často jde podle jejích slov o jevy, které se vymykají jejich celoživotní zkušenosti. Oddělení prevence k tomu volí i netradiční formy, nezůstává jen u přednášek. Vzdělávací program v muzeu měl podobu komentovaného divadelního představení.

Představované vůně sice voněly doopravdy, což bylo intenzivně cítit až do hlediště – jinak se ale vše odehrávalo jen naoko. Dealerka parfémů i senior, jenž si domů místo nákupu, pro který ho poslala manželka, odnášel věci, o něž vlastně vůbec nestál, své úlohy jen předstírali. Byli to herci z královéhradeckého Divadla Jesličky.

„Přesně tahle jsem to viděla ráno na Národní," poznamenala jedna z divaček. A ne a ne pochopit, že jednání, před kterým policie varuje, vlastně není nelegální, takže proti němu nelze zakročit… I další diváci seniorského věku ostatně přikyvovali: to, co tedy vidí jako divadelní představení, opravdu znají i z reálného života.

Mluvit a mluvit

Scénka nabídla jednoduchou situaci, do které se může dostat každý, kdo si pustí k tělu prodejce zběhlé ve svém řemesle. Muže mířícího za předvánočními nákupy, jehož vzhled ostatně odpovídal tomu, že – jak také na pódiu zaznělo – z kosmetiky používal jen pitralon (a i ten mu vyschl), oslovila atraktivní prodejkyně parfémů.

A hned se objevil příval rychlých a nezastavitelných slov: firma, kterou zastupuje, dokončila novou kolekci vůní a oslovuje vybrané kolemjdoucí s dotazem, jak se to povedlo. Z překvapeného muže, jemuž hned stříkala voňavý produkt na ruku, bez problémů vytáhla jméno, takže hned mohla přistoupit k oslovení budícímu důvěru.

Problémem pak nebylo ani vymámit ze seniora informace, že manželka se jmenuje Boženka – a muž se jí svěří i s tím, že ho žena na nákup vybavila pětistovkou.

Kdyby to nebyla hraná scénka, ale vše se odehrávalo doopravdy, jen těžko by si zpětně dokázal vybavit, jak to vlastně přišlo, že pár jeho váhavých slov (kdy se navíc jednalo o reakce vyvolávající v publiku veselý šum i smích) vedlo k tomu, že pan Kopecký držel v ruce pěkně zabalenou krabičku s výrazným srdíčkem.

Jako odměnu za to, že pomohl s „hodnocením" nové kolekce, dostal balíček vůní, který přece bude náramným dárkem pro jeho Boženku. A jakým dárkem! Má hodnotu pět tisíc korun, říkala prodejkyně. Stavidla výmluvnosti prodejkyně nezavřela ani pak: jestliže Boženka dostane dárek, tak jakpak by on sám mohl odejít bez dárku!

A šup – už třímal v rukou další sadu. No jo: ale to máme dvakrát pět tisíc – a přece jen ani takhle sympatickému člověku nelze jen tak dát dárky za deset tisíc; co by tomu řekli šéfové, že ano? Zkrátka a dobře: pětistovka změnila držitele. Vždyť je to krásné, ušetřit 9500 korun. Ano; celých devět a půl tisíce…

Hloupost se netrestá

Co na tom, že původně měl namířeno pro pečivo, mléko a pochoutky na štědrovečerní stůl – a na nějaké parfémy neměl ani pomyšlení. Doma se pak navíc ukázalo, že dostal zboží vonící jinak než vzorky, které očichával na své vlastní ruce i na paži dealerky. V té souvislosti upozornila posluchače psycholožka Romana Mazalová: dobře si uvědomte, co jste šli koupit.

Divačce, která se podivovala, že nikdo nezakročil, třebaže přesně tyhle praktiky viděla na vlastní oči, a to na někde na ulici, ale u stánku postaveného přímo v obchodním centru, Mazalová vysvětila, že se vlastně neděje nic, co by bylo možno postihnout.

„Je to hloupost těch lidí, že si koupí předraženou věc," konstatovala psycholožka známá svým upozorňováním na praktiky prodejců, pro něž se vžilo označení „šmejdi" (ostatně i na stejnojmenném filmu se Mazalová podílela).

Nejlepší je vůbec se nebavit a jít pryč, radí policista Jan Čížkovský. „Třeba jako v tomhle případě: ani si nenechávejte ten parfém stříkat na ruku," doporučil divákům. Mazalová říká totéž – a ještě rázněji. Podle ní je rozumné s prodejci nenavazovat ani oční kontakt – právě takové kolemjdoucí totiž dotyční oslovují.

A když už podobná nabídka přijde, je na místě se s ní rázně vypořádat. Jasně říci: nechci, nepotřebuji, nemám zájem. A sbohem. Už odmítavá odpověď pronesená v delší větě je náznakem, že existuje naděje dotyčného přesvědčit a zlomit, tlumočila psycholožka poznatky ze „šmejdovského" školení. Slyšela je od lidí, jimž přestalo vyhovovat, na čem se podíleli, a takříkajíc přešli na druhou stranu.

Slušnost je slabost

Jako správný postup Mazalová doporučuje nabídku odmítnout a odejít. A vůbec prý není od věci si při tom ještě založit ruce, nebi je dokonce strčit do kapes, aby člověk neměl tendenci táhnout po věci, která je mu podávána. Jestliže prodejce něco dává zadarmo, bude pak něco nebo chtít – a u lidí vyššího věku spoléhá na tom, že budou cítit jakýsi závazek či přímo potřebu se revanšovat: jestliže oni něco dostali, teď je zase řada na nich, aby vyhověli…

Rychlá řeč neposkytne čas na odporDivadelní scénku velmi blízkou reálnému prodeji, kterou při besedě se seniory společně zhlédli, psycholožka Romana Mazalová s diváky detailně rozebrala. Odhalila tak triky, jež lidé běžně ani nepostřehnou, ale které je dokážou vmanévrovat do pozice, v jaké se ocitnout nechtěli ani náhodou.

Vše začíná tím, že se prodejce osloveného zeptá na jméno, které pak důsledně používá; budí to důvěru a navozuje bližší kontakt. A současně vyzvídá: máte doma ještě někoho? Pak už se prodejci snaží se všech sil – a jejich úsilí nekončí jen u toho, že vychvalují nabízené zboží. Součástí taktiky je také oslovovat možného zákazníka jménem, předat mu něco do ruky, odkazovat na jeho blízké, které přece dárek potěší…

Důležité je mluvit, mluvit a mluvit, a to hodně rychle, aby oslovený taktak stačil vnímat a neměl čas nad něčím přemýšlet. A manipulativně nic nenabízet v očekávání odpovědi, ale prostě oznamovat. Bez možnosti volby.

Takhle praktika je známá třeba také z nabídek přicházejících po telefonu například v případech, kdy jde firmě o to dostat zákazníka na svou pobočku: rovnou se určí termín návštěvy. Ano; nemůžete, tak najdeme jiný termín (a oslovený je vmanévrován do situace, kdy si vlastně nestačí vyhodnotit, zda vůbec má v úmyslu někam chodit a řešit něco, co bude bezpochyby zavánět nějakými nabídkami).

Obzvláštní ostražitost je na místě ve chvíli, kdy zazní slovo „zdarma". Zadarmo bývá máloco – a chvíle, kdy bude třeba platit, je jen otázkou času a formy. Zpravidla prodejce nabízí dárek – načež předává ještě něco, avšak s tím, že tohle už zadarmo dát nemůže. A běda, když senior nereaguje podle jeho představ: to někdy může dojít až na křik a agresivní jednání.

Před časem dokonce mívali prodejci poměrně oblíbenou fintu: předání dárku podmiňovali správnou odpovědí na jednoduchou testovou otázku: jaký portrét se nachází na tisícikorunové bankovce? Hodně seniorů tím přiměli k tomu, aby vytáhli peněženku a nechali do ní nahlédnout, načež měl prodejce jasno v tom, kolik má jeho oběť u sebe – a tomu přizpůsoboval své snažení.

Rady psycholožky Mazalové lze koneckonců shrnout docela jednoduše: nabídka, která přijde za vámi, většinou mnohem méně výhodná nežli ta, kterou si najdete sami.

Autor: Milan Holakovský

21.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Darci Lynne Farmerová

Soutěž Amerika má talent letos vyhrála dvanáctiletá břichomluvkyně

Lidl
1

Lidl otevřel e-shop. Zboží jde objednat ještě dřív, než bude na prodejně

Modelce, která chtěla dobýt svět, hrozí mnohaletý žalář

Chtěla dobýt modelingový svět, nyní jí však hrozí, že svou krásou bude dlouhé roky ohromovat pouze osazenstvo věznice.

DOTYK.CZ

Německé volby: Die Partei chtějí unést tureckého prezidenta

Navrhují zavést volební právo jen pro vzdělané, legalizovat jízdu v opilosti a povolit kokain na předpis. Jejich hlavním trumfem je ale únos tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana, který, pokud vyhrají, plánují provést. Řeč je o satirické straně „Die Partei“, jež má na sítích třikrát víc fanoušků, než favorit CDU kancléřky Angely Merkelové. Jestli mají šanci ve volebním klání, které se o tomto víkendu v Německu uskuteční, nikdo netuší.

Francie se bouří proti Macronovým reformám pracovního trhu

V celé Francii vyšli do ulic demonstranti proti Macronovu plánu reformy pracovního práva. Stávky a demonstrace organizují odborové organizace. Prvním velkým městem, v němž vypukly veřejné protesty, byla Marseille.

Přejetý Vendelín a policisté jako chuligáni: nejlepší videa z 20. září

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 20. září 2017.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení