Organizátoři protestů se mezi Veletržní a Strojnickou ulicí sešli se žlutými Davidovými hvězdami na klopách kabátů a s prázdnými nákupními vozíky. Obávají se, že zájemce o pozemek, který na místě plánuje stavbu nákupního centra, nepostaví zároveň důstojný památník tehdejších událostí. Investor to ale popírá, s památníkem prý počítá.

O prodeji mělo rozhodovat zastupitelstvo Prahy 7. Předkladatel Tomáš Kaštovský (ODS) ale stejně jako na předchozím zasedání bod z programu jednání nakonec stáhl. "Objevily se závažné připomínky," uvedl. Mezi nimi jmenoval i otázku vybudování památníku Židům.

Organizátoři akce tichou demonstraci zahájili krátce po 10:00. Na pozemek, kde právě probíhají stavební úpravy terénu, vyvezli prázdné nákupní košíky a na kabáty se připnuli papírové židovské hvězdy. Tichému protestu přihlížely také asi tři desítky obyvatel Prahy 7, přišli i pamětníci událostí ze 40. let minulého století. 

"To shromaždiště bylo přímo na tomto místě (…) Je ohromě důležité, aby si lidé připomněli, že tady také byli nějací spoluobčané židovského původu a že byli zlikvidováni," řekl přítomným novinářům historik a pamětník deportací Toman Brod. 

Předseda pražské židovské obce František Bányai ale tvrdí, že někdejší shromaždiště už svůj památník má. Na budově Parkhotelu visí pamětní deska, která je podle něj důstojným připomenutím památky deportovaných Židů. Iniciativu protestujících proto nepodporuje. "Vynucování památníku není nejlepší cestou. Prvotní zájem musí přijít od investora," řekl. Netrvá ani na původním plánu vytvořit jakési židovské centrum. "Osobně jsem pro skromnější a přiměřenější památníky," uvedl. 

Mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš řekl, že s nápadem připomenout historické události přišel původně sám investor stavby, s nímž radnice v roce 2002 podepisovala nájemní smlouvu. "Nevíme, jakou podobu bude památník mít, a nechceme v tomto smyslu na investora tlačit," uvedl mluvčí. 

S umístěním památníku prý investor počítá

Jak bude památník vypadat, neví ani investor. S umístěním prý ale počítá. "Až bude vydáno stavební povolení pro nadzemní část stavby, oslovíme lidi z oboru, aby navrhli nějaký důstojný památník," řekl místopředseda představenstva společnosti Lordship Martin Pilka. Investor má zatím stavební povolení na podzemí část stavby. Práce zahájil v uplynulém týdnu. 

Podle zastupitele Prahy 7 Ondřeje Mirovského (Strana zelených) je nyní nutné kvůli nejasnostem v projektu prodej pozemků odložit. Osud nemovitosti podle něj souvisí také s výsledky vypsaného referenda k novému sídlu radnice Prahy 7, která měla podle původních plánů vzniknout právě na pozemcích za Parkhotelem. "Pokud ten pozemek teď prodáme, tak definitivně ztratíme jednu z možností, kde by nová radnice mohla vyrůst," míní zastupitel. 

Podle zastupitele Prahy 7 Ondřeje Mirovského (Strana zelených) je nyní nutné kvůli nejasnostem v projektu prodej pozemků odložit. Osud nemovitosti podle něj souvisí také s výsledky případného referenda k novému sídlu radnice Prahy 7, která měla podle původních plánů vzniknout právě na pozemcích za Parkhotelem. "Pokud ten pozemek teď prodáme, tak definitivně ztratíme jednu z možností, kde by nová radnice mohla vyrůst," míní zastupitel.

Koalice ODS a ČSSD chce pozemek prodat za odhadní cenu kolem 95 milionů korun a peníze využít na plánovanou koupi nové radnice. Opozice ale záměr kritizuje jako nevýhodný. Pozemek by mohl získat současný nájemce a investor stavby, společnost Holešovický trojúhelník patřící do skupiny Lordship.