Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ochrana před velkou vodou bude stát Prahu miliony korun

Praha - V letošním roce pokračuje vedení Prahy v rozšiřování protipovodňových opatření a na rok 2015 počítá magistrát s částkou přesahující 134 milionů korun. Navíc na modernizaci stávajícího systému, který se po bleskových povodních v červnu 2013 ukázal na některých místech jako nedostatečný, půjde přes 93 milionů korun.

14.3.2015
SDÍLEJ:

Povodeň v červnu roku 2013 nadělala největší škody na severním a jižním okraji Prahy a na vltavských přítocích Rokytka a Botič. V centru 
až na výjimky obstály mobilní zábrany.Foto: DENÍK/Martin Divíšek

„Plynule navazujeme na plány protipovodňových opatření z minulých let, peníze na to máme. Nemohu ale zatím slibovat přesné termíny ukončení jednotlivých projektů, protože nejdříve se musí uskutečnit soutěž," sdělil Pražskému deníku radní pro bezpečnost Libor Hadrava (ANO). Také přesné ceny jednotlivých zakázek budou známy až po ukončení výběrových řízení.

Systém protipovodňové ochrany je budován po jednotlivých úsecích už šestnáctým rokem, letos peníze konkrétně potečou na realizaci protipovodňových zábran kolem silnice k loděnici u vodáckého areálu v Troji v rámci sedmé etapy.

A dále na protipovodňovou ochranu kolem říčky Rokytka v Nedvězí na jihovýchodním okraji Prahy v rámci etapy, která se zaměřuje na zabezpečení přítoků Vltavy na území hlavního města.

Pokračovat budou i přípravy ke stavbě protipovodňového hrazení v Lipencích a Dolních Černošicích, v dalším úseku Troji a k ochraně Přední Kopaniny, která je položena na Kopaninském potoce.

V rámci výstavby systému protipovodňové ochrany už bylo od roku 1999 vybudováno v osmi etapách zabezpečení Starého Města, Josefova, Malé Strany, Kampy, Karlína, Libně, Holešovic, Výtoně, Podolí, Smíchova, Modřan, Zbraslavi, Radotína Velké a Malé Chuchle a Troji.

Při velké vodě v roce 2002 Prahu tento systém ještě příliš neochránil, jestli splnil svoji úlohu v roce 2013, pak zkoumala komise pro odstraňování následků povodně, v jejímž čele stál tehdejší první náměstek primátora Jiří Vávra (TOP 09).

Málo čerpadel na Rokytce v Libni

Po půl roce činnosti skupina představila své poznatky a závěry a přestože konstatovala, že stávající systém protipovodňové ochrany fungoval, naskytly se podle ní na některých místech komplikace, které bylo potřeba v dohledné době dobudovat, nebo alespoň modernizovat.

Z těchto prioritních bodů se v rozpočtu pro rok 2015 počítá s rekonstrukcí dešťové kanalizace na Zbraslavi a se zdvojnásobením počtu čerpadel na dolní Rokytce v Libni, jejichž kapacita se ukázala právě při červnových povodních v roce 2013 jako nedostatečná.

Obnovy by se také měla dočkat opěrná zeď na dvou místech Kampy poblíž Karlova mostu a v plánu se počítá i odvodněním Velké Chuchle.

Jeden správce ochranných bariér

Pro případ povodňového ohrožení jsou pro centrum metropole připraveny mobilní hliníkové zábrany sestavené z jednotlivých dílců, jejichž výška dosahuje tří metrů.

V ostatních částech města poblíž řeky jsou vybudovány protipovodňové stěny ze železobetonu, valy nebo dokonce hráze s využitím zeminy. Kanalizační síť je pak v případě potřeby chráněna uzávěry, které zamezí proudění vody v opačném směru.

Podle radního Hadravy je pro město nevýhodné, že za mobilní zábrany zodpovídá Správa služeb hlavního města Prahy, která je příspěvkovou organizací magistrátu, zatímco ty „pevné" má na starosti jeden z magistrátních odborů. To by se však mělo brzy změnit. „Chceme mít jen jednoho správce, proto pracujeme na přesunu, aby Správa služeb zodpovídala za všechny protipovodňové bariéry," prozradil radní pro bezpečnost.

Zjednodušit by se tak měla nejen celková organizace, ale i pravidelná kontrola a zajištění oprav u všech druhů protipovodňových prostředků tak, aby byly kdykoliv připravené a plně funkční.

Povodňový plán pro metro

Samostatnou kapitolou v případě povodní je ochrana metra, která by už dnes měla být připravena rychle zabránit větším škodám. Nejúčinnějším zabezpečením je pak využití tlakových vrat. Kromě toho má dopravní podnik zpracovaný podrobný Povodňový plán.

„Tyto dokumenty přesně specifikují činnosti odborných útvarů po dosažení hranice prvního stupně povodňové aktivity i při dalším vzestupu hladin toků, ovlivňujících pražskou hromadnou dopravu," řekl Pražskému deníku mluvčí dopravního podniku Jiří Štábl.

Po vyhlášení třetího stupně povodňové aktivity se podle dokumentu musí začít s postupným omezováním provozu metra podle aktuálně dosažených průtoků i prognóz dalšího vývoje povodňové situace. Zároveň se organizuje stavba hradítek a realizuje celá řada dalších technických opatření. V době velké vody patří mezi nejvíce ohrožené stanice metra Florenc, Křižíkova, Staroměstská, Malostranská, Invalidovna, Vltavská nebo Nádraží Holešovice.

Ohrožené stanicePodle Dopravního podniku jsou povodní ohrožené tyto stanice metra:

Linka A: Můstek, Staroměstská, Malostranská

Linka B: Smíchovské nádraží, Anděl, Karlovo náměstí, Národní třída, Můstek, Náměstí republiky, Florenc, Křižíkova, Invalidovna, Palmovka, Českomoravská, Vysočanská

Linka C: Nádraží Holešovice, Vltavská, Florenc

Autor: Matěj Ludvík

14.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
POLICIE - ilustrační foto.
AKTUALIZUJEME

V Doubici zavraždili mladou dívku, další bojuje o život

Ve vlaku, který jel večer 22. září z Brna směrem na Blansko, se stala vražda.
4

Z vraždy ve vlaku viní kriminalisté 39letého muže. Je ve vazbě

EXKLUZIVNĚ

Útok na „hlavák“? Policie se to ani nedozví, nemá zde své kamery

/INFOGRAFIKA/ Operační středisko policie, které dohlíží na metropoli, nevidí na dění v prostoru hlavního nádraží. Jeden z nejrizikovějších cílů v Praze je téměř nechráněný.

Merkelová vyhrála německé volby, získala ale historické minimum hlasů

Německou kancléřku Angelu Merkelovou budou při sestavování vládní koalice čekat obtížná jednání. Její konzervativní blok sice zvítězil, ale současně dosáhl nejhoršího volebního výsledku od roku 1949.

Komentář Michala Sedláka: Ano, ano, stokrát ano Laver Cupu

Bude se hrát naplno? Nebude to jen exhibice na rýžování peněz, událost pro movitou smetánku? Odpověď zní: Ne. Od pátku do neděle mohl sportovní svět sledovat jedinečnou událost odehrávající se na české půdě.

DOTYK.CZ

Sto lidí na Měsíci? To není bláznivá sci-fi, Bernard Foing to myslí vážně

Během několika desetiletí se objeví první "měsíční miminka" - děti, které budou žít se svými rodiči na Měsíci. Tvrdí to Bernard Foing, jenž svou vizi osídleného Měsíce představil na Evropském kongresu planetárních věd v lotyšské Rize.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení