VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odvolání Stropnického může pohřbít projekt Trojkoalice

Praha - Vehementní snahy ČSSD a ANO zbavit se náměstka primátorky Matěje Stropnického (SZ, Trojkoalice) prozatím narážejí na jednotný odpor zastupitelského klubu Trojkoalice. Co se ale stane, když například někdo ze zastupitelů za opoziční TOP 09, ODS, Piráty, Nezávislé, nebo KSČM tento čtvrtek na schůzi zastupitelstva hlavního města navrhne Stropnického odvolání?

7.9.2015
SDÍLEJ:

Zákulisní hráč, zastupitel Karel Březina z ČSSD diskutoval na zastupitelstvu s šéfem krajského výboru ČSSD a zastupitelem Miloslavem Ludvíkem.Foto: DENÍK/Martin Divíšek

Náměstek primátorky se pravděpodobně bude muset poroučet. Jak už dopředu avizovali, nepodrží ho totiž koaliční partneři z ČSSD a dost možná, že ani z ANO. Je pro ně totiž stále „zásadní překážkou ve fungování koalice." Jenže tím se slovy zastupitele hlavního města za Trojkoalici a šéfa pražské organizace Strany zelených Ondřeje Mirovského dopustí zásadního porušení koaliční smlouvy.

Není zatím jisté, zda by v takovém případě následoval rozpad celé vládní koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN). Ovšem za předpokladu, že by alespoň Strana zelených vyhodnotila situaci jako nadále neúnosnou a se svými čtyřmi zastupiteli zamířila do opozice, pak by padla nejen pražská vláda, ale zřejmě i projekt Trojkoalice. Přinejmenším KDU-ČSL by prý zůstala v neúplné koalici s ANO a ČSSD.

Radní Jan Wolf (KDU-ČSL, Trojkoalice) doufá v jednotný postoj Trojkoalice. Nejspíš i v případě odvolání náměstka primátorky Matěje Stropnického (SZ, Trojkoalice) tento čtvrtek na zastupitelstvu hlavního města. A tím postojem by primárně mělo být setrvání Trojkoalice ve společné vládě s ANO a ČSSD. Za předpokladu, že Strana zelených v rámci Trojkoalice vybere za Stropnického náhradu a sám Stropnický zůstane dál loajálním zastupitelem.

Wolf sice v uplynulých dnech několikrát zopakoval, že městská rada by měla fungovat dál ve stejném složení, tedy i za účasti Stropnického, to ale odmítají koaliční partneři z ANO a ČSSD. Sociální demokraté navíc už jasně deklarovali, že v případě vyvolání hlasování o Stropnického odvolání zvednou v zastupitelstvu ruku pro.

Nechtějí přistupovat na ultimáta

„ČSSD je připravena porušit, tedy vypovědět koaliční smlouvu," reagoval zastupitel za Trojkoalici a šéf pražské organizace Strany zelených Ondřej Mirovský, který už dříve označil požadavek ČSSD a ANO na odvolání Stropnického za absurdní. Lídr Trojkoalice a zastupitel za SZ Petr Štěpánek zdůraznil, že pokud platí koaliční smlouva, pak je Stropnický nadále náměstkem primátorky. „Nebudeme přistupovat na ultimáta," vzkázal Štěpánek.

Zelení tedy jasně naznačují, že pokud bude Stropnický na čtvrtečním zastupitelstvu odvolán mimo jiné i hlasy ČSSD a případně ANO, bude zle. Jinými slovy - dá se očekávat, že v takovém případě vystoupí z vládní koalice. Pak by se ale rozpadla nejen samotná koalice, ale pravděpodobně i Trojkoalice.

Wolf totiž v rozhovoru pro ČT24 sdělil, že když Strana zelených odejde svévolně z koalice, poruší tím vlastně vnitřní trojkoaliční dohodu mezi SZ, KDU-ČSL a STAN. Znamenalo by to tedy rozpad Trojkoalice v zastupitelstvu hlavního města?

„Pokud by zelení dali výpověď naší malé Trojkoalici, tak bychom v koalici zůstali, ale nepředpokládám, že by se to stalo," řekl v rozhovoru Wolf. Nikoliv však samotném kontextu případného odvolání Stropnického se souhlasem ČSSD a ANO.

Poslední šance před zastupitelstvem

Taková alternativa ale může velmi snadno nastat. „Hlasování o odvolání pana Stropnického může vyvolat kterýkoliv z opozičních zastupitelů. A pak by mělo dojít na usnesení ČSSD z minulého týdne, ve kterém sociálnědemokratičtí zastupitelé sdělují, že takový návrh podpoří. Zastupitelé za ANO sice takové usnesení nemají, ale i oni stále vzkazují, že pan Stropnický zůstává největší překážkou fungování koalice. To ostatně prohlásil i předseda ANO Andrej Babiš," připomněl politolog Petr Černý s tím, že Stropnického odvolání je pravděpodobné.

„Pokud se koaliční partneři ještě před schůzí zastupitelstva nedohodnou jinak. To by mohlo koalici alespoň dočasně zachránit. Myslím ale, že taková dohoda bude velmi složitá, protože ani jedna ze stran nechce ustoupit. ČSSD a ANO doufají v záchranu koalice, protože si uvědomují, že se jim jinou asi nepodaří vyjednat a sázejí na to, že na poslední chvíli přesvědčí Trojkoalici k ústupku. To usnesení ČSSD je takovým drsným nátlakovým prostředkem. Jenže především Strana zelených se nechce vzdát svého velmi výrazného politika v městské radě. Lidovci a starostové by tu výměnu nenesli tak těžce, konec konců dali zeleným volnou ruku v personálních otázkách a tak může být na pořadu dne i rozštěpení Trojkoalice," komentoval dále politolog.

Podle něj by ale takové řečení nebylo výhodné ani pro jedno z trojkoaličních uskupení. „Pokud by ovšem zelené v koalici nenahradili například tři zastupitelé z klubu Nezávislých, včetně exprimátora Tomáše Hudečka a jedna nezařazená zastupitelka Monika Krobová - Hášová (nestr., dříve TOP 09), která už koalici dříve podpořila například při hlasování o mnohamiliardovém tendru na svoz komunálního odpadu. Tři nezávislí a jedna nezařazená by mohli nahradit čtyři zelené a jelo by se dál. Jenže to by nesměl někdo z opozice vyvolat také hlasování o odvolání primátorky, případně celé městské rady poté, co by se hlasovalo o odvolání Stropnického. Kdyby se zrazení zelení, nebo celá Trojkoalice přidala na stranu opozice, pak by už ANO a ČSSD nezbylo co konsolidovat nějakými politickými rošádami," dodal.

Jednání se může dlouho táhnout

Koaliční partneři ale bazírují na svém vládním projektu víc, než by se zdálo. Ještě před schůzí zastupitelstva se sejdou a možná se shodnou, že proti Stropnickému nakonec nebudou hlasovat ani sociální demokraté.

Petr Štěpánek naznačil, že jednání na téma Stropnický a jeho kompetence „se může táhnout ještě celé týdny i měsíce." Tím sdělil, že Trojkoalice, respektive Strana zelených se svého náměstka, a tím spíše jeho pravomocí, vzdát nechce. Zároveň se jí ale ani nechce opouštět vládní koalici.

To by odpovídalo názoru politologa Kamila Švece, který odhadl, že rozpad koalice zatím není na pořadu dne. Podle něj se dá rovněž očekávat vleklý politický pat. Švec vysvětlil, že ANO a ČSSD si jistě uvědomují, že pokud by Trojkoalice odešla do opozice, a tím by fakticky položila pražskou vládu, alternativa v městském zastupitelstvu by se hledala jen velmi těžko. „Proto budou chtít koalici udržet, třeba i za cenu úpravy nějakých podmínek, byť je nefunkční," předpověděl politolog.

Silová hra zkušených politiků

Na jedné straně je podle něj společný tlak ANO a ČSSD na rozštěpení Trojkoalice, který vedou zákulisní hráči, konkrétně zkušený zastupitel za ČSSD Karel Březina a bývalá dlouholetá sociální demokratka, nyní šéfka pražské organizace hnutí ANO Radmila Kleslová. Jenže, jak hodnotí politolog, také trojkoaliční politici a především ti ze Strany zelených, včetně Stropnického, jsou velmi zkušení a není vůbec jasné, kdo souboj nakonec vyhraje.

Připomněl, že zásadní roli v současné politické krizi sehrála i ztráta důvěry klubu ANO v primátorku Krnáčovou a podivné znovunabytí důvěry po setkání Krnáčové a členů klubu s Andrejem Babišem. „Motivací nezkušených politiků z ANO může být i odvádění pozornosti od vlastních chybných kroků a vnitřních rozporů právě na výrazného politika Matěje Stropnického," dodal.

O politické krizi a rozložení sil

O novém složení rady hlavního města se diskutuje od chvíle, kdy ANO a sociální demokracie vyzvalo Trojkoalici (SZ, STAN, KDU-ČSL) k výměně náměstka Matěje Stropnického ze Strany zelených.

Napětí ještě zvýšily rozepře uvnitř pražské ANO, která vyslovila vlastní primátorce Adrianě Krnáčové nedůvěru. Po jednání celostátního vedení strany v čele s Andrejem Babišem ale pražská buňka od nedůvěry ustoupila a Krnáčová slíbila, že zlepší komunikaci. Další kolo koaličních jednání se uskuteční ještě před čtvrteční schůzí zastupitelstva.

Hnutí ANO, které v Praze vyhrálo volby, má s ČSSD a Trojkoalicí v 65členném zastupitelstvu nejtěsnější většinu 33 hlasů.

Zastupitelský klub ANO má 17 členů. Pro něj, stejně jako pro klub ČSSD, který má 8 členů, by bylo nejvýhodnější pokračovat ve vládě s Trojkoalicí, která má rovněž 8 členů, ovšem za předpokladu, že Trojkoalice vymění Stropnického na postu náměstka primátorky.

Pro Trojkoalici (4 zastupitelé za SZ, 2 za KDU-ČSL a 2 za STAN) je ale výměna Stropnického nepřijatelná. Především SZ pak volá po navrácení stavebních předpisů do Stropnického kompetence.

Klub TOP 09 a nezávislých má 12 členů. O nové vládě prý začne vyjednávat, až se rozpadne stávající. Má prý jít o zcela novou koalici. Není pravděpodobné, že by se TOP 09 mohla dohodnout s ANO.

Klub Pirátů má 4 členy. Od členské základny strany mají mandát vyjednávat o nové vládě s Trojkoalicí, TOP 09 a ANO. Vylučují jednání s ČSSD a ODS, která má 8 zastupitelů.

Ve hře je ještě klub Nezávislých, který má 3 členy a také jedna nezařazená zastupitelka, která už několikrát podpořila současnou koalici. Klub KSČM, který má 4 členy, je zatím mimo hru.

Jak zní bod č. 8 koaliční smlouvy, uzavřené mezi ANO, ČSSD a Trojkoalicí? „Smluvní strany se zavazují, že po dobu trvání této koaliční smlouvy nevyvolají na Zastupitelstvu hlavního města hlasování o odvolání žádného člena Rady hlavního města Prahy a ani se k takovému kroku nepřipojí. V případě návrhu na odvolání člena Rady hlavního města Prahy ze strany koaličních klubů svolá primátorka koaliční jednání."

Nedávno radní na návrh primátorky Adriany Krnáčové (ANO) zbavili Stropnického přípravy pražských stavebních předpisů. Gesci stejně jako v případě IPR i tehdy převzala primátorka. ANO a ČSSD navíc požádaly Trojkoalici o výměnu Stropnického. Trojkoalice se dosud za Stropnického vždy jednomyslně postavila.

Autor: Jakub Krupka

7.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Obyvatelé vchodu, kde hořelo, se ještě vrátit nesmějí. Čekají ale až je hasiči vyzvou, aby si mohli z bytů vzít aspoň pár věcí.
9

Požár paneláku v Jirkově: "Včera jsem se hroutila, dnes to beru s nadhledem"

Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová.
AKTUALIZOVÁNO
15 17

Valachová chce maturitu SOŠ z matematiky do roka po gymnáziích

Doprava v Brně v roce 2050? Sdílení cest, o pětinu méně aut, tvrdí plán mobility

Pruhy v protisměru pro cyklisty v jednosměrkách? Rozšíření pěších zón? Přednost autobusů na křižovatkách? Tyto a desítky dalších návrhů ovlivňujících dopravu v Brně představil městský plán mobility do roku 2050. Do 30. dubna k němu lidé mohou zasílat připomínky.

Hitlerův telefon se na aukci prodal za téměř čtvrt milionu dolarů

Telefon nacistického vůdce Adolfa Hitlera se na dnešní aukci ve Spojených státech prodal za 243.000 dolarů (6,2 milionu Kč). Oznámil to aukční dům Alexander Historical Auctions. Vyvolávací cena činila 100.000 dolarů. Prodejní cena se nacházela zhruba v polovině předpokládaného rozpětí 200.000 až 300.000 dolarů, napsala agentura AFP.

Janeček: EET funguje, krácení tržeb je menší

Nejenom obchodníci, ale i berní úředníci finalizují přípravy před druhou vlnou EET. Jak říká v rozhovoru pro Deník šéf Generálního finančního ředitelství Martin Janeček, úředníci zohlední dobrou vůli podnikatele.

Nizozemský publicista: Wilders volby vyhrál už před hlasováním

Klíčovým úkolem pro nizozemské politiky by měla být snaha zasypat příkopy, které se mezi občany vytvářejí v souvislosti s březnovými parlamentními volbami. Myslí si to nizozemský učitel a publicista s tureckými kořeny Halil Karaaslan. Krajně pravicová Strana pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse podle něj v zásadě vyhrála už před samotným hlasováním, neboť ostatním stranám dokázala vnutit svůj pohled na situaci v zemi a svou velmi vyhraněnou interpretaci problémů, s nimiž se teď Nizozemsko potýká.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies