VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pachateli loupeže poskytovaly první pomoc jeho oběti

Praha /VIDEO/ - Loupit se v Praze nevyplácí - a vymýšlet si historky o údajném přepadení (mající sloužit jako výmluvy, omluvy či vzbuzovat soucit) už vůbec ne. Naznačuje to alespoň úspěšná bilance policejních detektivů z Palmovky - týmu kriminalistů ze služebny v Zenklově ulici, kteří se specializují právě na stíhání lupičů ve III. obvodu pražské policie (zahrnujícím území Prahy 3, 8 a 9).

22.2.2015 4
SDÍLEJ:
Fotogalerie
0 fotografií

Z 25 případů loupežných přepadení, jimiž se zabývali od počátku roku, se podařilo objasnit 19 skutků.Foto: Policie ČR

Stejně jako v uplynulých letech se mohou pochlubit vysokou objasněností. Z 25 případů loupežných přepadení, jimiž se zabývali od počátku roku, se podařilo objasnit 19 skutků.

Podezřelé útočníky se nicméně podařilo dopadnout jen v deseti případech. Ne, nedošlo ke zmatení čísel ani o hrátky se statistkou. Kriminalisté zjistili, že v devíti případech není koho chytat. Tyhle činy se totiž nestaly; údajné oběti, které přepadení nahlásily, si vše vymyslely.

Pachatel nevstal

I mezi případy, které se skutečně staly, se ale najdou takové, které nepostrádají nádech kurióznosti. Přepadení, na které dlouho nezapomenou nejen samotní aktéři, ale ani kriminalisté, se stalo 10. února. Bylo krátce po deváté večer, když nedaleko stanice metra Kobylisy dva opilí muži zastoupili cestu dvojici kamarádů, od kterých požadovali cigarety.

S odpovědí, že žádné nemají, se útočníci nespokojili; pohrozili násilím a domáhali se vydání všeho, co mají napadení v kapsách. A takové počínání už se považuje za loupež. Strhla se strkanice - vzala ale takový konec, jaký si útočníci dozajista nepředstavovali, připomněla v neděli Jana Rösslerová z ředitelství pražské policie.

„Jeden z kamarádů se bránil tak, že útočníka srazil jednou ranou pěstí do obličeje na zem. Poškození poté utíkali pryč - protože se ale ležící útočník nezvedal, mladíci se vrátili zpět a agresorovi poskytli první pomoc až do příjezdu záchranné služby," přiblížila dění na místě činu.

Útoky na vrstevníky

Rozhodně méně „zábavně" působí případ zadrženého 22letého recidivisty, narkomana řádícího v okolí Krejcárku, který má podle výsledků šetření na svědomí hned pět přepadení spáchaných od poloviny loňského prosince.

Dotyčný napadal mladíky včetně nezletilců, k nimž si nejčastěji přisedl v prostředcích městské hromadné dopravy nebo na zastávce. Rozhodně se ale nechtěl kamarádit. Pohrozil násilím - a řekl si o peněženku a mobilní telefon.

„V jednom případě dokonce vytáhl z kapsy injekční stříkačku, řekl, že je psychopat a má žloutenku - a mladíka zasáhl do pravé ruky," uvedla Rösslerová. Muž, který už byl za obdobné skutky souzen, skončil ve vazbě.

Útoky na cestující

Do vazebních cel putovali i další podezřelí. Detektivové v té souvislosti připomínají například dvojici dosud netrestaných bezdomovců ve věku 42 a 47 let, kteří řádili 18. ledna u tramvajové zastávky Těšnov. Ti surově zkopali muže sedícího na lavičce, aby se mohli zmocnit jeho mobilu. Z místa činu sice utekli, ale ne daleko. Záhy podezřelé dopadli policisté z pohotovostní motorizované jednotky.

Složitější bylo pátrání po 24letém mladíkovi, který se na autobusovém nádraží na Černém Mostě přitočil k ženě, s níž se přetahoval o její kabelku. Tu sice získal, ale pohotový kolemjdoucí mu ji zase sebral a vrátil přepadené. Pachatel utekl, ale s neúspěchem se nehodlal smířit. V nedaleké Bobkově ulici se snažil vytrhnout kabelku další chodkyni, kterou dokonce poškrábal na tváři.

I v tomto případě utekl - mladíka, který je v podmínce za krádeže, se ale již o den později podařilo vypátrat mezi pacienty psychiatrické nemocnice. Hospitalizaci v léčebně tedy musel vyměnit za pobyt v policejní cele - a následně putoval do vazební věznice.

Z herny zas do herny

Pozoruhodný je také případ ze 4. února, kdy 23letého podezřelého dopadli policisté z pohotovostní motorizované jednotky pouhých devět minut od nahlášení přepadení (a následně rovněž putoval do vazby). Lupič přepadl barmanku v herně v Mochovské ulici - a od ženy, kterou chytil zezadu „do kravaty", získal 13 tisíc korun z tržby.

S kořistí ale daleko neutekl. Policisté podezřelého dopadli v nedalekém baru, kde čerstvě získané peníze házel do hracích automatů. Nešlo přitom o jeho první střet se zákonem - za obdobné skutky už byl odsouzen na Slovensku. To ho ale neodradilo, stejně jako fakt, že v době činu byl v podmínce.

Falešné omluvenky do školy i pro partnerkuVymyšlená přepadení slouží podle zkušenosti kriminalistů nejčastěji jako výmluvy pro rodinné příslušníky (ať už partnery, či rodiče) nebo zaměstnavatele - většinou ve chvíli, kdy má údajná oběť problémy s vysvětlováním, kam se poděly peníze, mobily, počítače či šperky ve skutečnosti ztracené, ukradené, propité nebo prohrané; není ale výjimkou, že policejní protokol se záznamem o loupeži má posloužit jako omluvenka vysvětlující, proč dotyční nebyli v daném čase na místě, kde být měli.

Zkušenost policejních detektivů také napovídá, že přepadení někdy ohlašují i lidé, kteří o cenné hodnoty přišli krádeží nebo prostou ztrátou. Tyhle případy totiž nekryje běžné pojištění - na rozdíl od oloupení, řekl Deníku Jiří Zábrodský z kriminálky pražského policejního ředitelství. Někdy nicméně za ohlášením vymyšlené loupeže vůbec nemusí být vypočítavost: oznamovatelé se prostě nacházeli v takovém stavu, že si nepamatují, co se s nimi dělo - a jestliže následně postrádají nějakou cennou věc, dospívají k závěru, že se nemohlo stát nic jiného, než že byli přepadeni.

Často ale narazí kvůli technice, kterou policie využívá: jejich verzi příběhu vyloučí porovnání záznamů několika bezpečnostních kamer z okolí údajného místa činu, případně pouhé zaměření polohy telefonu údajně odneseného pachatelem…

O tom, jak důmyslní dokážou být původci smyšlených oznámení, kteří se nerozpakují zcela zbytečně zaměstnávat týmy detektivů, svědčí i čerstvé zkušenosti kriminalistů z Palmovky. Ti se například pachtili za přeludem poté, co 20letý mladík 6. ledna oznámil, že ho na Proseku přepadli dva neznámí muži domáhající se mobilu a peněženky. Zločin měla dokazovat proříznutá bunda, což měli útočníci udělat předtím, než se dali na útek.

Kamery nicméně nezaznamenaly ani samotné přepadení, ani údajné agresory. Nakonec mladík kápl božskou: ani zaznamenat nemohly; nahlášený skutek se nestal. Stalo se něco jiného: studentovi se nechtělo do školy, a tak si vymyslel loupež, aby matce zdůvodnil absenci ne výuce.

Z bezedného soudku výmluv pochází také výpověď 26letého muže, který ve skutečnosti v opilosti ztratil tablet své přítelkyně. Protože se bál, jak bude žena reagovat, do policejního protokolu nadiktoval, co se 20. ledna mělo stát v Klapkově ulici v Kobylisích. Prý ho tam napadl neznámý pachatel, který ho za bundu zvedl do výšky a domáhal se všeho, co má přepadený u sebe. Odmítnutí mělo vést ke strkanici, kdy útočník napadeného natlačil na reklamní panel tak razantně, až se rozbila skleněná výplň. Pak už si prý pachatel vzal, co chtěl: měl utéct s tabletem, ale také s telefonem a klíči.

Divoká byla také historka, s níž přišel 20letý mladík ohlašující přepadení v Horních Počernicích. Na toho měla 23. ledna u autobusové zastávky Paceřická vyrukovat posádka auta jedoucího kolem. Čtveřice sedící uvnitř se prý nejprve vyptávala, jak najet na hradeckou dálnici - načež dva muži vystoupili, přetahovali se s ním o jeho tašku - a následně s kořistí odjeli. „Uvnitř měl být mobilní telefon, luxusní peněženka v hodnotě devět tisíc korun - včetně zlaté a stříbrné platební karty," vypočetli kriminalisté.

Ti nakonec zjistili, že se loupež nastala a stát ani nemohla. V době, kdy měl být přepaden na chodníku, se totiž mladík nacházel v zaměstnání. Věci tam ztratil na chodbě u šaten. Navíc se ukázalo, že peněženku, o niž měl přijít během přepadení a následně ji kdosi nabízel prostřednictvím internetového bazaru, neprodává nikdo jiný než on sám!

Autor: Milan Holakovský

22.2.2015 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
Hasiči na brnířovské návsi čerpají vodu pro boj s ohněm.
AKTUALIZUJEME
14

Požár na Domažlicku zasáhl asi tři hektary lesa

Ilustrační foto.
29

Provozovatel kiosku u Pekla skončil kvůli EET. Hledá se náhrada

Poslední rozhovor Věry Špinarové pro Deník: Stále miluji živá vystoupení

/ROZHOVOR/ Připomeňte si spolu s námi Věru Špinarovou v posledním velkém rozhovoru, který poskytla Deníku loni v prosinci - tři dny před svými půlkulatými narozeninami. Rozjímala tehdy například nad vánoční svátky, které měla moc ráda. Jen se jí nelíbil ten shon a nakupování…

DOTYK.CZ

Zbloudilé kulky v Riu: Násilí v brazilských ulicích má čím dál více obětí

Jedné letní noci šla brazilská rodina do restaurace v Iraja, v severní části Ria de Janeira. Pár nechal svoji dvouletou dceru Sofii hrát si na venkovním hřišti. Prostor byl chráněn od ulice bránou, takže se zdál ve městě s šokující mírou kriminality ještě relativně bezpečný. Bezpečí je v Riu stále jedním z hlavních témat. Iraja, kde bydlí hlavně příslušníci střední třídy, je obklopena nejvíce násilnými oblastmi a zločinci jsou tam poměrně aktivní.

Sexuální asistentky poskytly postiženým zatím 250 asistencí

Pětice sexuálních asistentek, jejichž služby využívají lidé s postižením či senioři, poskytla za téměř rok a půl svého působení na 250 asistencí. Na speciálně vyškolené pracovnice se obracejí nejen přímo klienti, ale také jejich příbuzní i zařízení pro handicapované. Společnost počítá do budoucna s vyškolením dalších asistentek, ale také asistentů.

Útočník z Londýna neměl vazby na IS

Britská policie nenašla žádné důkazy svědčící o tom, že by útočník z Londýna Khalid Masood měl vazby na radikály z takzvaného Islámského státu (IS) nebo Al-Káidy. Muž, který minulou středu u britského parlamentu zabil čtyři lidi a dalších 50 zranil, se ale zajímal o džihád, uvedla policie.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies