Klouže to - a klouzat může i nadále, třebaže do boje o zlepšení situace vyjely všechny sypací vozy. Motoristé museli po ránu počítat s dostatkem času na cestu a dbát zvýšené opatrnosti na všech komunikacích; v okrajových částech hlavního města i v centru, hlavní tahy nevyjímaje. Otázkou pouze zůstávalo, zda to bude klouzat v břečce, na ujetém sněhu, nebo na zledovatělém povrchu.

I když se situace výrazně zlepšila, opatrnosti není nikdy dost. Zvláště jízda po dlažbě či dojíždění ke kolonám mohou být zrádné. Několika bouračkám se v metropoli nevyhnuli ani řidiči, jimž se nepodařilo včas dobrzdit před křižovatkami.

Třeba v křižovatce Kolbenovy a Kbelské se půl druhé hodiny po poledni srazily tři osobní vozy. Naštěstí tyto havárie většinou neprovázely vážnější maléry - pokud tedy za ně nepovažujeme hmotné škody a dopravní komplikace.

Střet nepřežil pesNadprůměrný počet hlášení o dopravních nehodách přicházel pražským policistům již od časného rána. Mezi šestou ranní a 15. hodinou dopraváci na celém území metropole napočítali 70 bouraček, připomněla Iveta Martínková z ředitelství pražské policie. A to přitom stále platí, že k drobnějším šťouchancům, při nichž se nikdo nezraní a kromě nabouraných aut se nepoškodí nic dalšího, volat policisty není nutné.

Většina kolizí se podle Martinkové skutečně obešla pouze s „pomačkanými plechy". „Ve dvou případech ale ke zranění bohužel došlo," uvedla policistka. Připomněla v té souvislosti střet osobního auta s autobusem v křižovatce ulic Vysočanská a Ke Krocínce, k němuž byli policisté přivolání krátce před polednem. Šofér za volantem osobního suzuki zůstal ve voze uvězněn a před odvozem do nemocnice ho museli vyprošťovat hasiči; pejsek, který cestoval s ním, srážku nepřežil.

Okolnosti nehody zůstávají v šetření, prvotní výsledky ale naznačují, že vina bude spíš na straně řidiče autobusu. Podle všeho nepřizpůsobil svou jízdu stavu vozovky a dostal smyk - načež přijíždějící řidič suzuki už neměl šanci střetu zabránit.

Největší dopravní komplikací v hlavním městě se stala nehoda tří kamionů na Novopacké ulici, k níž došlo krátce po osmé ranní. Práce na místě si vyžádaly odklon dopravy na objízdné trasy, z nichž některé se během dopoledne ucpávaly. Plně obnovit provoz se podařilo odpoledne po půl druhé.

Dopravní omezení

S příchodem skutečně zimního počasí řidiči musejí být připraveni nejen na zdržení, ale i na možný odklon na objížďky. V pondělí hned po ránu policisté v Praze uzavřeli Vysočanskou radiálu, kde na příjezdu do metropole od rychlostní silnice R10 po nehodě tří nákladních souprav zůstal kamion napříč přes vozovku. Dopravní omezení se zde protáhlo na více než pět hodin.

Další kamiony mající problémy na kluzkém povrchu zkomplikovaly jízdu v okolí metropole, a to (na příjezdu i odjezdu) především na rychlostní silnici R6. Hromadná bouračka omezila řidiče také u Zdib na Praze-východ; na příjezdu do metropole po dálnici D8.

Rovněž jízda do Prahy po dálnicích D1 i D11 se viditelně zpomalila - tentokrát nikoli vzhledem k silnému provozu nebo v důsledku dopravních omezení, ale kvůli sněhu. Sněžení, které se podepsalo na rychlosti jízdy i na nehodách, ale poznamenalo i plynulost provozu prakticky všude - včetně například Jižní spojky či Pražského okruhu.

Mimo Prahu je na místě dbát zvýšené opatrnosti zejména na silnicích třetích tříd. I na hlavních tazích nicméně může číhat nepříjemné překvapení v podobě nástrah zapříčiněných počasím. Na pondělní zkušenosti přitom s ohledem na předpověď meteorologů není radno zapomínat ani v následujících dnech; s oteplením je zřejmě možno počítat až koncem týdne. To, že už odpoledne byla většina pražských komunikací po ošetření pouze mokrých, by řidiče nemělo uchlácholit!

Hlavní je opatrnost

Na to, že ještě před týdnem se za vysloveně jarních teplot proháněli po silnicích i motorkáři, zatím rozhodně můžeme zapomenout. Povětrnostní podmínky se změnily - a nyní jsou aktuální slova Ivety Martínkové z ředitelství pražské policie: „S ohledem na nepříznivé klimatické podmínky apelujeme na všechny řidiče, aby nepřeceňovali své schopnosti - a nestali se tak potencionálními účastníky dopravní nehody."

Každé slovo i každé písmeno samozřejmě platí i za hranicemi metropole. „Radlice a sněhové frézy nemohou být v dané chvíli na všech úsecích - a podmínky se mohou měnit během chvíle," upozornil v pondělí motoristy hejtman Středočeského kraje Miloš Petera.

Nicole Mertinová z krajského úřadu dodala, že první vydatnější sníh letošní zimy středočeští silničáři zvládli. „Krajská správa a údržba silnic Středočeského kraje se s ním vypořádala bez větších obtíží a silnice jsou se zvýšenou opatrností sjízdné," pochválila práci posádek sypačů a pluhů.

Zranění jsou do desítekSněhová nadílka zvýšila během dopoledne požadavky na výjezdy sanitek o 30 procent, komentovala pohled záchranářů na příchod zimního počasí Jiřina Ernestová z centrály pražské záchranné služby. Podle jejích slov se ale na tomto nárůstu nepodílely jen následky sněžení. Na perném pondělí pražských záchranářů se prý také podepisovala snaha pacientů odsouvat řešení svých zdravotních problémů až na všední den - po vánočních svátcích totiž následoval víkend.

Srovnání úrazů z dopravních nehod se zraněními pěších se zdají naznačovat, že jezdit bylo v Praze bezpečnější nežli chodit po svých. Pěších se totiž potloukly desítky. „Již po 10. hodině jsme evidovali 31 úrazů po pádu na kluzkých chodnících," konstatovala Ernestová s tím, že k 15. hodině se počet zdvojnásobil; vyšplhal se na šest desítek.

Nápor zažívala zvláště motolská nemocnice, kde se obvyklý počet 50 úrazů za den ztrojnásobil. Pacienti s nižší naléhavostí ošetření se nevyhnuli čekání. „Tradičně se jedná o úrazy hlavy, končetin, páteře - a to od zhmožděnin přes vyvrtnutí a luxace kloubů až po zlomeniny kostí," připomněla Ernestová.

Na pondělním frmolu se podepsala i skutečnost, že většina obyvatel Prahy odkládá řešení svých zdravotních potíží až na pracovní den. Počátek týdne je tak tradičně dnem s větším náporem - a tentokrát ještě citelně přibylo zásahů u zhoršení zdravotního stavu seniorů, kteří se po svátcích a víkendu prožitých s rodinou vrátili do speciálních pobytových zařízení, kde běžně žijí.

Záchranáři si proto na pomoc přizvali kolegy. „S převozem pacientů ochotně pomáhaly i oslovené dopravní zdravotnické služby - Meditrans, Asociace samaritánů ČR, Sosan a Pragomedika - které společně zajistily převoz 15 pacientů. Po 13. hodině se situace stabilizovala na standardní zatížení," uzavřela Ernestová.