VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Páska přestřižena! Bazén Šutka konečně zahájil svůj provoz

Praha /FOTOGALERIE/ – Šedivá zbořenina. Střih. Stavební dozor v helmách. Střih. Prázdný bazén. Střih. Žluté a oranžové skříňky a čvachtající se lidé. V krátkém, desítky vteřin trvajícím videoklipu se ve čtvrtek, před přestřižením slavnostní pásky, představil bazén Šutka. Bazén rekordman, který se veřejnosti oficiálně otevřel. Po dlouhém čtvrt století.

18.1.2013
SDÍLEJ:

SLAVNOSTNÍ OTEVŘENÍ bazénu Šutka si nenechal ujít ani handicapovaný Tomáš ScharfFoto: Deník/Dimír Šťastný

Přestřižení pásky se stalo jakýmsi zadostiučiněním pro radní Aleksandru Udženiji, která na sobě měla plážové žabky. „Tak! A tuhle část si nechám já," schovala si svůj ústřižek radní. „Pásku si dám do kanceláře, za všechny ty, kteří nás kritizovali, že se bazén nestihne včas otevřít."

Bazén Šutka je tak sice oficiálně otevřený, vady na kráse však ještě má. „Magistrát nám přeposílá podněty od lidí, kteří již bazén navštívili. Prvopočáteční těžkosti, porodní bolesti, ale jistě brzy odezní. Pracujeme pilně na odstranění všech připomínek, které nám Pražané dávají," slibuje Pavel Borovička, ředitel městské společnosti Trade Centre Praha, která bazén spravuje.

A s jakým největším problémem se návštěvníci potýkali? Hlavně mezi svátky se přišlo vykoupat více Pražanů, než provozovatel bazénu očekával. Proto se lidem nedostávalo čipů, které jsou ke vstupu do bazénu potřeba, a u pokladen se tvořily dlouhé fronty.

A není divu. Během měsíčního zkušebního provozu přišlo spálit své kalorie 27 000 obyvatel. Mezi nimi byl i starosta Prahy 8 Jiří Janků. „Mezi svátky jsem si tu skvěle zaplaval. 
A v nejbližší době se sem chystám znovu. A to se už projedu 
i na tobogánech," prozradil Pražskému deníku starosta. 
I radní Udženija plánuje, že se sem brzy přijde vykoupat, i se svými dcerami. 
A proč si nezaplavala už na slavnostním zahájení? „Chvíli jsem to zvažovala. Ale s těmi kily nabranými během Vánoc se tu nemůžu ukazovat," smála se radní.

Radní Aleksandra Udženija, které se podařilo zdárně dotáhnout 25 let odkládaný projekt Šutky, říká:

Dcerám už jsem slíbila, že si na Šutku půjdeme zaplavat taky

Když přišla radní Aleksandra Udženija na pražský magistrát, měla před sebou léta rozkopané staveniště v Troji. Víc jak 20 let si pražští politici s projektem příliš nevěděli rady. Se stavbou původně zamýšlenou jako klasický plavecký bazén se začalo v roce 1987 ještě za úřadování tehdejšího komunistického primátora Františka Štafy. Porevoluční restituční spory a další komplikace ale způsobily, že budova pořád nestála. Navíc, po čistě plaveckém bazénu přestala být poptávka. V kurzu začaly být velké akvaparky. Projekt, do kterého Praha vložila stovky milionů, tak místo, aby rostl, chátral. „Celá ta investice mohla přijít na zmar," popisuje Udženija. A za dostavbu areálu, který by sloužil nejen jako bazén, ale i akvapark, začala bojovat. Více v našem rozhovoru.

Slavnostní otevření bazénu Šutka, Aleksandra Udženija, Praha, 17. ledna 2013Šutka je od čtvrtka v plném provozu, ale už nějaký měsíc funguje zkušebně. Jaký zájem Pražané o areál zatím mají?

Jsme překvapeni, protože zájem je vyšší, než jsme očekávali. V pracovní den přijde kolem tisíce lidí, o víkendu 1 600. Zatím se jeví, že je všechno v pořádku, takže už se těším, až přistoupíme ke spolupráci se školami nebo sportovními kluby a budeme jim moci služby akvaparku nabídnout. Připravujeme speciální balíčky pro seniory nebo rodiny s dětmi a další akce, které by měly přitáhnout další zájemce.

Říkáte, že zájem je vyšší, než jste očekávali. Co jste předpokládali?

Očekávali jsme, že v tomto pilotním provozu bude chodit kolem 500 lidí denně. Máme dvakrát až třikrát tolik.

Vy sama jste si už v ní byla zaplavat?

Plánuji to (směje se). Už jsem to slíbila dcerám.

Pokud vím, bydlíte na Vinohradech. To se vám chce vážit tak dlouhou cestu?

Samozřejmě, že to za to stojí.

Když jsme se bavili asi před půl rokem, přiznala jste, že kdybyste Šutku dostala na stůl jako nový projekt, do realizace byste se nepouštěla.

Řeknu vám, že kdyby s tím někdo přišel dnes, Šutka by byla mrtvý projekt. Nedokážu si představit, kde by se na to v dnešní situaci sehnaly peníze. Když jsem Šutku jako radní převzala, byla jsem v pozici, že jsem před sebou měla projekt, do kterého se za 20 let nasypaly stovky milionů, ale hotové nebylo nic. A spousta chytrých hlav říkala, zastavte to. To by ale bylo to nejhorší, co by se mohlo stát. Celá investice by přišla nazmar. Jsem ráda, že se nám ji nakonec po všech těch peripetiích podařilo dostavět.

Bazén provozuje akciová společnost TCP, která je ze sta procent vlastněna Prahou. Šutka je tak v tuto chvíli jako vůbec jediný bazén v metropoli de facto provozována vámi. Třeba o Podolí se stará ministerstvo školství. Společnost TCP se už ale dříve vyjádřila docela skepticky o ekonomické budoucnosti Šutky, bazén podle ní nebude ziskový a Praha na něho prý zřejmě bude muset doplácet. Jakou předpokládáte ekonomickou budoucnost vy?

Na takové předpoklady je ještě brzy. Moudřejší budeme, až budeme mít za sebou nějakou dobu fungování v plném provozu, ideálně aspoň rok, kdy vyhodnotíte všechny sezóny, tedy jaro, léto, podzim i zimu. Hodně nás bude zajímat třeba, kolik bude stát zateplování vody.

Ale nějaké analýzy přece u takového projektu musíte mít.

Samozřejmě, ale ta data jsou hodně rozdílná. I to byl jeden z důvodů, proč jsme si řekli, že Šutku nebudeme pronajímat soukromému subjektu. Chceme si sami v reálném provozu ověřit, jak bude areál fungovat. Mohlo by se stát, že bychom vypsali výběrové řízení, někdo by se do něho přihlásil, a pak po půl roce přišel s tím, že náklady jsou příliš velké a není možné to bez dotace dál provozovat. Proto jsme si řekli, že minimálně dva roky bude areál provozovat naše městská společnost TCP a teprve až opravdu budeme znát náklady, budeme vědět, zda ho pronajímat celý, jen část, nebo si ho nechat.

Co může Šutka nabídnout proti jiným pražským bazénům?

Je velká, jako jedna z mála splňuje podmínky pro profesionální plavce. Navíc, nejde jen o bazén, ale o akvapark. Není sice tak objemný jako v Čestlicích, ale zábavy v něm lze užít taky dost. Je tam plánovaná část, kde by měly být fitness a bowling, takže každý by si měl najít něco.

Vedle Šutky máte na starosti ještě jeden velký projekt související se sportem proměnu Štvanice. Vyhlásili jste architektonickou soutěž na její proměnu. Kolik projektů se vám v ní sešlo?

Zasláno bylo 80 návrhů, což je hodně slušné. Posuzovat je bude komise ve dnech 8. až 10. února.

Už jste některé z těch projektů viděla?

Ne, domluvili jsme se, že se na ně podíváme až od toho 8. února.

Kdo tvoří tuto komisi?

Komise je devítičlenná, za magistrát jsme v ní tři, další členové jsou odborníci z řad architektů (Udženija cituje jejich jména, mimo jiné komisi tvoří Josef Pleskot, Miroslav Cikán či Martina Forejtová).

Kolik projektů projde do dalšího kola?

Dál jich může z těchto 80 postoupit maximálně deset. Každý z nich dostane od hlavního města podporu 300 tisíc korun, protože všechno to, co do soutěže dosud připravovali, dělali zadarmo. Dále budou muset připravit podrobnější dokumentaci, takže jim chceme aspoň částečně pokrýt náklady.

A vítězný projekt budou znát Pražané kdy?

Od 24. do 26. května letošního roku budeme opět tři dny zasedat a radit se v komisi, pak určíme vítěze.

Po 26. květnu tedy už budeme vědět, jak by měla za pár let Štvanice vypadat?

Ano. Zároveň chceme všech 80 projektů vystavit v Kafkově domě.

Autor: Veronika Cézová, Ondřej Leinert

18.1.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Boje o Mosul
14

Iráčtí vojáci zneškodnili v Mosulu sebevražedné atentátníky

Žralok způsobil paniku na mallorské pláži
2 6

Ke břehům Mallorky připlul žralok. Lidé se s křikem vrhali ke břehu.

Láďa Hruška: Žádná z mých knih není obyčejná a vždy je převratná

/ROZHOVOR/ Nejradši hledá inspiraci mezi lidmi, třeba v hospodě, na ulici. Má k tomu dostatek příležitostí, denně se na něj obracejí lidé s dotazy, názory, postřehy. Rád si je vyslechne, sám sebe totiž považuje za průvodce pořadem, nikoli moderátora či profesionálního kuchaře. Emotivní introvert Láďa Hruška svou práci považuje za zábavu a koníčka. Rád překvapuje. I proto nedávno vydal knihu receptů a rad nazvanou Revoluce v grilování…

AKTUALIZUJEME

V Kolumbii se potopila loď se 170 turisty na palubě

/VIDEO/ Ve vodní nádrži Guatapé na severovýchodě Kolumbie se potopila čtyřpatrová turistická loď Almirante se 170 pasažéry. Úřady zatím potvrdily devět obětí, 28 lidí se stále pohřešuje.

Vláda posoudí změnu volebního zákona reagující na spor Drábové

Změnu volebního zákona, na jejímž základě by nově vysocí představitelé státních orgánů mohli být zároveň krajskými zastupiteli, dnes projedná vláda. Poslanecký návrh podporovaný ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD) vznikl na základě sporu jeho úřadu o mandát předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové ve středočeském zastupitelstvu. Pře vznikla kvůli odlišnému znění volebního a služebního zákona, Drábová se funkce zastupitelky vzdala po slibu vrcholných politiků, že zákon změní.

Buďte rychlí na zemi i na vodě. K tomuto Lamborghini dostanete rychlostní člun

Tento výhodný balíček auta a člunu ladí jak rychlostí, tak stylem. U jednoho floridského prodejce se totiž objevilo Lamborghini, ke kterému dostanete i stejně šílený a rychlý člun. Nabídce však odpovídá i cenovka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies