Zároveň se zhoršuje jejich zdravotní stav. Praha a jednotlivé radnice loni za pomoc závislým a za prevenci zaplatily přes 60 milionů korun.

Kapacity sociálních zařízení jsou nedostatečné. Dlouhodobě na to upozorňují neziskové organizace, které se problematikou drogově závislých lidí a bezdomovců zabývají. Radnice se sice potýkají s narůstajícím počtem závislých a tudíž i se zvyšující se kriminalitou, většina z nich ale na svém území zařízení pro léčbu či prevenci nechce. Například centrum Drop in se muselo stěhovat, protože mu Praha 1 nechtěla prodloužit smlouvu. Magistrát nakonec po měsících vyjednávání našel centru prostory v Nemocnici na Bulovce.

Za protidrogové centrum finanční odškodnění

Odborníci ve výroční zprávě uvádí, že magistrát loni oslovil všech 57 městských částí, aby vytipovaly prostory vhodné pro umístění nového azylového domu a kontaktního centra. Všechny až na jednu ale umístění takových zařízení odmítly. Některé s odůvodněním, že už podobné zařízení na svém území mají.

V Praze je podle odborníků problémem nerovnoměrné rozmístění služeb pro závislé, což je vůči vstřícnějším radnicím nespravedlivé. Magistrát chce v nadcházejících letech podporovat vznik menších center a situovat je i mimo centrum města, které počtem závislých lidí a bezdomovců trpí nejvíc. Radnice, které budou ochotny vyjít magistrátu vstříc, dostanou finanční odškodnění. Peníze by podle výroční zprávy měly jít na podporu škol a sportovišť.