Ne ale naposledy, upozornil ve čtvrtek první náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek. „Další bude následovat nejpozději do začátku prázdnin," upozornil s dodatkem, že do té doby se budou konat menší akce v režii policejních ředitelství v jednotlivých regionech.

Akce Alkohol, při bylo od jejího spuštění v říjnu až do ukončení v prosinci postupně kontrolováno přes 18 tisíc mladých lidí, se odehrávala ve třech vlnách. Už od samotného zahájení to ovšem vypadalo na smutné „prvenství" Prahy a středočeského regionu – a až do finále se na tom nic nezměnilo.

Smutnými rekordmany jsou 16letý chlapec kontrolovaný ve Středočeském kraji, jemuž policisté naměřili hodnotu 3,25 promile alkoholu v dechu, a dívka z Prahy se 2,16 promile, připomněl Vondrášek. „To se ale jedná o odstrašující případy; obvyklá realita byla trochu jinačí," připustil.

„Obvyklou realitou" pohříchu také bylo, že rodiče, kteří si své děti přišli vyzvednout na policejní oddělení, počínání svých dětí často omlouvali. S argumentem, že také oni jako mladí zkoušeli alkohol. „Ano, my jsme asi v mnohých ohledech nebyli lepší – je ale varující, že ti prodejci dál prodávají mladistvým alkohol, a to v množství, které je opravdu životu nebezpečné," konstatoval Vondrášek.

Dvojnásobek mladých pijanů

Jen s druhou polovinou tohoto tvrzení by ovšem souhlasil národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Šetření jeho úřadu naznačuje, že dnešní mladá generace je jinde než za dob, kdy teeanagery bývali její rodiče. Čísla potvrzují, že počet mladistvých, kteří pravidelně popíjejí, za posledních dvacet vzrostl o sto procent. Zdvojnásobil se.

Nebezpečí alkoholu, který Vobořil nazývá „tvrdou drogou" – byť legálně dostupnou a k mání prakticky kdekoli – jsou všeobecně podceňována: jak mladičkými konzumenty, tak jejich rodiči i prodejci.

Pokud jde o ty, kteří zákazníkům mladším 18 let nalijí nebo alkohol prodají, Vobořil Vondráškovi přizvukuje: je varující, v jak masivní míře kontroly odhalily, že si nedali pozor, třebaže policie o konání kontrolních akcí předem, opakovaně a poměrně obsáhle informovala (jak prostřednictvím médií, tak i při 140 besedách ve školách a školských zařízeních).

Vobořil má ovšem jasno: oni si pozor dávali – a stejně tak i mnozí pijáci. „Bez těch informací mohly být výsledky tak desetkrát horší," soudí protidrogový koordinátor. „Z našich průzkumů vyplývá, že 87 procent mladistvých vnímá dostupnost alkoholu v naší zemi jako velmi snadnou," upozornil na téma, které čeká na řešení.

Zapojili se i hasiči i inspekce

Při kontrolách policisté spolupracovali s řadou institucí – s živnostenskými úřady, celníky, Českou obchodní inspekcí, ale třeba s i s hasiči prověřujícími v restauracích, barech, klubech i dalších podnicích protipožární opatření. I tyto instituce řeší početná odhalení.

Česká obchodní inspekce zjistila pochybení v polovině kontrolovaných provozoven (ve 160 z celkem 330), pracovníci živnostenských úřadů ve třetině (při 622 kontrolách bylo zaznamenáno 222 porušení zákona)," konstatoval ve čtvrtek náměstek ministra průmyslu a obchodu Karel Novotný.

Ne vždy šlo přitom „jen" o nesrovnalosti v papírech a v označování provozoven. Stovka případů obnáší nedodržení míry prodávaných nápojů nebo nesprávné účtování, častými prohřešky byly neseznámení spotřebitele s cenou či nevydání dokladu.

A mezi zaznamenanými prohřešky se opakovaně vyskytla i chybějící přítomnost osoby znalé českého jazyka…

Poučení? Kontroly budou pokračovat, naznačil policista Vondrášek. „Budeme vyžadovat dodržování zákona," konstatoval druhý muž českého policejního sboru.

Policejní akce Alkohol v číslechKontrolováno bylo celkem 18 017 mladých lidí (6770 v říjnu, 6396 v listopadu a 4851 v prosinci.

Alkohol u osob mladších 15 let byl zjištěn v 660 případech (z toho šlo o 22 nezletilých do 15 let – 11 chlapců a 11 dívek – a 638 mladistvých mezi 15 a 18 roky – 375 chlapců a 263 dívek).

Konzumentů drog mladších 18 let bylo odhaleno 8 (všichni byli mladiství; 6 chlapců a 2 dívky).

Odhaleni byli také 2 mladiství chlapci, kteří drogy nepožili, ale měli je u sebe.

Na osobní svobodě bylo omezeno celkem 178 osob.

Kontroly zajišťovalo celkem 5082 policistů a 2202 pracovníků státní správy nebo samosprávy.

Restaurací, klubů, zábavních podniků a podobně bylo kontrolováno celkem 3986.

Odhaleno bylo celkem 1223 rozmanitých přestupků; jen 471 se řešilo v blokovém řízení (tedy uložením pokuty přímo na místě) – z toho 479 přestupků souviselo s alkoholem, 55 s omamnými látkami a 14 s tabákem.

Trestných činů bylo zjištěno 5 v souvislosti s alkoholem, 14 v souvislosti s drogami a 8 jiných (násilí, vandalismus).

Takzvané ostatní protiprávní jednání bylo odhaleno v 586 případech (z toho 57 trestných činů, 494 přestupků a 35 správních deliktů).

Nelegální návykové látky byly odhaleny v 67 případech, nichž 57 se týkalo marihuany a 7 pervitinu (ojediněle se našly i kokain a extáze).

Zdroj: Renata Hladná, Úřad vlády ČR

Čtěte také: Kontrolní akce Alkohol: další smutné prvenství