Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Policii zaměstnala akce squatterů, v neděli zasáhli těžkooděnci

Praha - Squatteři neboli lidé, kteří s oblibou bez pozvání chodí na návštěvy dlouhodobě neobývaných domů se zanedbanou údržbou, zaměstnali o víkendu pražské policisty.

1.9.2013 8 AKTUALIZOVÁNO 2.9.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

V rámci kulturně-společenské akce této komunity nazvané Vzpomínky na budoucnost, jejímž cílem je především připomenout vznik kultovní scény ve statku Ladronka před dvěma desetiletími (ale také upozornit na objekty, o něž se jejich soukromí majitelé řádně nestarají, na bytovou politiku, kterou považují za špatnou a do budoucna neudržitelnou i na z jejich pohledu zvrácený trh s nemovitostmi), obsadili příznivci squattingu v hlavním městě několik budov. Ty se pro jeden večer staly dějištěm koncertů a výstav prací nezávislých kumštýřů, promítání, ale i hostin s debatami. V neděli odpoledne policie rázně zasáhla na Pohořelci, kde akce nadále pokračovala. Obsazený objekt vyklidila za účasti těžkooděnců z pořádkové jednotky.

Už v sobotu k dočasně obsazenému domu ve Štítného ulici na Žižkově přijeli policisté přivolaní správcem, poukazujícím na fakt, že nezvaní hosté překonali zámky a další zabezpečení bránící nepovolaným osobám ve vniknutí do budovy. V podobných případech ale policie zpravidla nepřistupuje k okamžitému ráznému zákroku. Obyčejně nastupuje taktika spolupráce se zástupcem vlastníka, ale současně i vyjednávání s organizátory akce o tom, že uvnitř zdevastovaného objektu nebudou způsobeny další škody ani zanechány odpadky – a po skončení programu účastníci spořádaně odejdou. V tomto případě návštěvníci respektovali policejní výzvu, aby objekt opustili, a odešli.

Mluvčí dlouhodobě chystané akce squatterů René Pytlíček se ale k dění ve Štítného ulici nepřihlásil. Do programu Vzpomínek na budoucnost prý nepatřila; prý někdo pronikl dovnitř pod vlivem „jejich" kampaně. Spontánně. Své předem připravované akce uspořádali squatteři v objektu na Pohořelci (s nímž zřejmě mají rozsáhlejší plány i do budoucna – ty však očividně narazí na odpor majitele i policie), dále v ulicích Křižíkova, Křesomyslova, Přístavní, Rytířská a Dukelských hrdinů. Původně zamýšleli obsadit větší počet budov, proniknout se jim ale podařilo pouze do některých. Také tamějšímu dění věnovali policisté pozornost. Neúspěšná byla snaha squatterů v případě někdejšího vyšehradského nádraží a ve Washingtonově ulici; také v Petrské vše skončilo vyvěšením černých praporů.

Došlo i na omezení dopravy v okolí

Na Pohořelci setrvali návštěvníci až do nedělního odpoledne, kdy do té doby poklidnou akci ukončili policejní těžkooděnci. Poté, co se dopoledne obrátil na policii zástupce vlastníka se žádostí o vyklizení objektu od nezvaných hostů, kteří tam nemají co pohledávat, policisté – dokonce za osobní přítomnosti zástupců vedení pražské policie – vyzvali účastníky happeningu k opuštění objektu. Tři čtvrtě hodiny po poledni stanovili půlhodinovu lhůtu; ta pak byla ještě dvakrát prodloužena. Bez ohlasu. Protože tři desítky přítomných se k odchodu neměly ani po dvouhodinovém vyjednávání a opakovaných upozorněních na protiprávnost svého jednání, přijely k objektu vozy s příslušníky speciální pořádkové jednotky. Policie uzavřela přístup a okolí ohradila páskami se zákazem vstupu; došlo i na omezení dopravy v okolí. Na místě zasahovali také strážníci.

Čtyři desítky těžkooděnců doprovázených i policejními psy pak dorazily s jednoznačným úkolem: lidi ze zchátralého objektu, který má být podle zástupce vlastníka prázdný, vevést – a to i proti jejich vůli. Tedy vyklidit prostor silou, za pomoci donucovacích prostředků. Do akce, která byla dokončena za půl druhé hodiny, šly ve čtvrt na tři. Třebaže došlo na hmaty a chvaty a vyvádění pomocí páky, nikdo neutrpěl zranění – ani z řad příznivců squattingu, ani mezi policisty. Počínání policie sledovala skupinka příznivců squatterů, kteří hlasitě dávali najevo svoji nelibost. Ti nejaktivnější dokonce přetrhli policejní pásku; do konfliktu ale nešli. Jen se sezením na vozovce snažili bránit odjezdu aut se zajištěnými.

Budovu bude střežit bezpečnostní agentura

Stoupenci squattingu připomínali i rázné policejní zákroky z minulosti, známé například z Ladronky či třeba z neméně legendární vily Milada, kde squatteři a jejich příznivci hovořili o nepřiměřenosti zákroku. To, jak vše skončí, nicméně bylo možno předpokládat; právě na základě dřívějších zkušeností s podobnými akcemi.

Šestadvacet vyvedených osob, z nichž některé dostaly pouta, policisté umístili do aut. „V té chvíli se pak jedna žena snažila vběhnout i přes výzvu zpět do domu. Mladou ženu policisté rovněž zajistili," připomněla Jana Rösslerová z ředitelství pražské policie. Všechny zajištěné následně policisté převezli k výslechům na služebnu; k úkonu nazývanému podání vysvětlení. Neznamená to ale, že by dotyční byli z čehokoli obviněni. Rösslerová také uvedla, že po výsleších bylo postupně všech 27 propouštěno; poslední z nich opustil služebnu v 18.50. Podezřelí jsou ze spáchání přestupku, konkrétně z neuposlechnutí výzvy policisty. Ve správním řízení by mohli dostat pokutu v řádu několika tisíc korun. Z minulosti jsou nicméně známy obdobné případy, které v Praze skončily bez trestu. A to dokonce i kauza, jež původně začínala jako přelíčení před soudem. Padla také bloková pokuta. „V jednom případě ji policisté uložili osobě, která u sebe měla návykovou látku. Drogu policisté odebrali – a následně dojde k její likvidaci," uvedla k tomu Rösslerová.

Vyklizený objekt obhlédli policisté se zástupcem vlastníka. Majitel zajistí jeho zabezpečení proti dalšímu vniknutí a budovu pak bude střežit bezpečnostní agentura. Policisté mu objekt předali v 17.45.

Nový život mrtvým domům. I ulicím a čtvrtím…
Počínání squatterů, vycházejících ze zásady, že uplatňování vlastnického práva nesmí brát domům život a lidem jejich prostředí, se setkalo se značným ohlasem. A nejen ze strany kolemjdoucích; obsazené domy navštěvovali i lidé, kteří se ke squattingu bezprostředně nehlásí. Nechyběli ani rodiče s dětmi či lidé, kteří už zrovna nepatří k mladé generaci.

Zájemci se tak mohli seznámit s představami squatterů: rozhodně nejde o to nabourat se do cizího domu, zaplnit jej odpadky, dovybydlet, co se dá, a zchátralou stavbu proměnit v doupě feťáků a pochybných existencí (kdy si okolí může gratulovat, pokud jde pouze o lidi dělající nepořádek při vybírání popelnic a kradoucích železo). Ne! Třeba v případě zchátralého a značně zanedbaného na Pohořelci, který v neděli násilně vyklidili policisté, mají vizi vytvořit z něj kulturní centrum, které by ale mělo být doplněno i sociálním bydlením. Upozorňovaly na to už transparenty visící z oken. „Mrtvé domy města pražského" či „Squatting je slušnost", hlásali squatteři ve zkratce. Naznačili přitom nejenom problém, ale i svoji vizi: „Domovy bez lidí? A Lidé bez domova".

Podporu a slova uznání nacházeli squatteři nejen mezi příchozími či kolemjdoucími. Ke schvalování jejich počínání se Deníku přihlásil i historik, fotograf a zastupitel z Prahy 8 Petr Vilgus, ze Strany zelených, stínový radní hlavního města pro památky a kulturu. Ocenil, že podle webu http://vzpominkynabudoucnost.squat.net squatteři chtěli mimo jiné kritizovat bytovou politiku, kde stojí právo na vlastnictví prázdného bytového domu nad právo člověka na bydlení. Připomněli vysoké ceny nájmů – a současně nekončící výstavbu poloprázdných domů na předměstích, špatný stav řady památkově chráněných domů včetně Nádraží Vyšehrad, Paláce Svět v Libni nebo staveb v památkové rezervaci. „Nenásilné obsazení dlouhodobě opuštěných budov jako akt protestu proti současné bytové a sociální politice má moje sympatie," připomněl Vilgus. „Squatting je způsob, jak mohou aktivní občané oživit místa, která jejich majitelé zanedbávají. Pokud opuštěný dům obsadí skupina lidí, kteří nebudou hledat konflikt ve vztahu k okolí, může se ze squatu stát místo alternativní kultury a inspirativního životního stylu," míní – a připomíná, že na některých místech v evropských metropolích dokonce příchod squatterů dal nový život nejen domům. Také ulicím, a dokonce i celým čtvrtím! „Nejznámější je příklad berlínského obvodu Kreuzberg," nabízí Vilgus příklad od nejbližších sousedů.

Myšlenka squatterů, že nelze připustit, aby centrum metropole změnilo z žijícího organismu ve skanzen pro turisty a že se čtvrti nesmí zbavovat svých chudých, aby se na ně bohatí nemuseli dívat, ostatně sklízela poměrně značný ohlas. Sobotní počin se přitom zamlouvá i lidem z Klubu za starou Prahu. Jeho jménem to naznačil Jakub Bachtík. „Chátrání památek, a to přímo v historickém centru, je v Praze velký problém," zdůraznil. „Je dobře, když na něj někdo upozorňuje – byť pro někoho možná radikální formou," konstatoval Bachtík.

Pražští organizátoři velkého squatterského mejdanu koordinovali svoji akci také s kamarády z Brna. Tam se akce jmenuje Kulturou proti chátrání. I tak se dají vyjádřit cíle squatterů, jimž se nelíbí „mrtvé domy" ve městech – ale také přístup establishmentu k chudým, k příznivcům alternativy. Odmítají vládu peněz, kvůli nimž není vidět člověka. 

(zw)

Autor: Redakce

1.9.2013 VSTUP DO DISKUSE 8
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

U Hrabyně se 18. září sesunula část gabionové stěny u silnice I/11, fotografie z 25. zaří 2017.
2 7

Spadlá gabionová zeď na Opavsku? Na řešení nemá nikdo zájem, říká expertka

Sotva 12 hodin po oficiálním potvrzení výsledků složil dnes nový starosta Londýna Sadiq Khan přísahu.
3 8

Vypište nové referendum o brexitu, žádá starosta Londýna

Dvojí kvalita potravin? EU proti ní hodlá bojovat

Evropská komise dnes vydala pokyny, které státům mají pomoci v boji s nekalými obchodními praktikami. Podle nich bude možné rozhodnout, jestli firma nabízí v různých zemích stejný výrobek různé kvality a porušuje tím právní předpisy EU. Na vypracování metodiky srovnávacích potravinářských testů komise vyčlenila jeden milion euro. Porušení legislativy bude možné řešit na evropské úrovni v rámci sítě pro ochranu spotřebitelů.

Před parlamentem na Zélandu se upálil český emigrant. Zřejmě na protest

Muž původem z bývalého Československa se minulý týden upálil před budovou parlamentu v novozélandské metropoli Wellingtonu. Motiv činu policii není znám, mohlo by se ale prý jednat o spory muže s bývalou manželkou, které se týkaly práva péče o děti. 

Pohřby neměla ráda. U mě stačí svíčka a šampaňské, říkávala Květa Fialová

Ještě před třemi lety při oslavě půlkulatin v Městských divadlech pražských (MDP), v nichž účinkovala (v posledních letech jako host) skoro šedesát let, oplývala chutí do života.

Odboráři nebudou stávkovat, s růstem platů jsou spokojeni. Obce si ale stěžují

Odbory ukončily dnes v poledne stávkovou pohotovost, kterou držely od 6. září na podporu svého požadavku na růst platů. Její zrušení předem ohlásily už v pondělí poté, co vláda schválila požadované zvýšení platových tarifů. O ukončení pohotovosti informoval mluvčí odborů veřejného sektoru a šéf svazu státních orgánů a organizací Pavel Bednář.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení