„Zrovna v Kamenické ulici je těch psích exkrementů příliš. Minulý týden bylo na padesáti metrech deset psích výkalů, které byly označené cedulkami. Vyhnout se jim je občas nemožné i pro chodce. Nechápu, proč lidé po svých psech neuklízejí,“ řekla Deníku Marie Štěpánová, která na Letné bydlí. Sedmý obvod proto v reakci na stížnosti občanů začal minulý týden s kampaní. Její součástí je označování psích výkalů cedulkami s nápisem: Vzorek DNA tohoto psa už máme. Jeho adresa je jen otázkou času.

Sedmý městský obvod se rozhodl, že pomocí kampaně zjistí, jaký je mezi jeho obyvateli zájem o vytvoření databáze psí DNA:

„Na vyhodnocení si dáváme tak půl roku. O kampaň zájem je. Spustili jsme ji minulý týden a hned v prvních dnech měly internetové stránky www.databazepsu.cz tisíce návštěvníků,“ řekl Michal Vokuš, mluvčí radnice Prahy 7.

Jak by databáze a dohledávání majitele, který neuklízí po svém čtyřnohém miláčkovi, v praxi fungovala?

Odebrání vzorku psího exkrementu stojí kolem 600 korun. Na identifikaci, která propojí podle databáze vzorek s adresou majitele psa, existuje mobilní přístroj.

Ale co když se do databáze majitelů psů rozhodnou vstoupit pouze ti, kteří po miláčcích uklízí? „Záleží na přístupu lidí. To je jasné. Ale zase by se asi okolí koukalo jinak na majitele psa, který by nebyl do databáze přihlášen. Když se začínalo s čipováním psů, také to majitelé odmítali, ale teď už je to standard,“ domnívá se Vokuš. Také by podle něj šlo psa člena databáze označit třeba speciální známkou, podle níž by bylo zřetelné, že jeho majitel se případného testování DNA ze vzorku výkalu nebojí, neboť po něm uklízí.

„V Praze 7 je v současné době registrováno více než dva tisíce psů. Na nevelkou rozlohu naší městské části je tento počet dosti vysoký. Zároveň je třeba přihlédnout k tomu, že toto číslo nezahrnuje neregistrované psy nebo psy přihlášené na rodiče či prarodiče žijící jinde. Zároveň do parků, jako je Stromovka či Letenské sady, chodí psy venčit také obyvatelé okolních městských částí i ze vzdálenějších koutů Prahy. Z toho vyplývá, že problematika znečištění psími exkrementy je u nás dlouhodobě velice ožehavá,“ řekl starosta Praha 7 Marek Ječmének (ODS) s tím, že se mnozí lidé, kteří za svého psa poplatky platí, domnívají, že tím financují i úklid po psovi.

Jaký je účet za úklid po psech v Praze 7? Ročně se odveze přibližně 125 tun psích exkrementů, což radnici stojí více než 8 milionů korun. Výnos z poplatků za psa však ročně činí pouhých 1,7 milionu korun, z nichž je zhruba čtvrtina odváděna hlavnímu městu.

Co řekli o projektu Pražané?

Eva S.

Po operaci kolena jsem chodící o berlích podjela na psím exkrementu a šla jsem opravovat potrhané vazy. ANO! Trestat majitele psů, kteří po nich neuklízejí, a že je jich víc než dost.

Lucie P.

Smutné, co víc k tomu dodat…snad jen kdyby strážníci kontrolovali úklid po psech stejně jako parkovné a zóny, to by bylo pokut a nemuselo by se vymýšlet tohle řešení, které je stejně naprosto k ničemu. Po svém psovi uklízím, a pakliže zahlédnu někoho, kdo to nedělá, slušně ho oslovím, ale dostane se mi bohužel jen neslušné odpovědi.

Jiří K.

Bydlím na Praze 7 a psí výkaly…fakt hnus. S jakýmkoliv řešením formou trestu souhlasím, prevence bohužel nikam nevede. Městská policie by měla mimo jiné kontrolovat každého pejskaře, zda má u sebe registraci nebo načíst psí čip. Neměl by, automaticky by následovala pokuta a ne malá. A kdyby neměl u sebe pytlík na výkaly, opět pokuta. Na ty idioty, co neuklízejí psí výkaly se musí tvrdě.

Kája H.

Jako nápad na upozornění mně to přijde dobrý, ale řešení nevím, nevím, přijde mi to přehnané. Myslím, že i ty testy rozhodně musí něco stát a dle mě by mohlo bohatě stačit, kdyby strážníci, kteří běžně chodí na pochůzkách a kontrolují například špatně zaparkovaná auta, zároveň sledovali pejskaře a za neuklizení by dávali blokovou pokutu.