Projekt iniciovala už v minulém období starostka městské části Praha - Zbraslav Zuzana Vejvodová. Oslovila dotčené městské části, aby se společně zasadily za ochranu dosud zanedbaného kusu zeleně na jižním okraji metropole, který by se mohl stát oblíbeným místem pro volnočasové aktivity Pražanů.

V případě, že by území nebylo plošně chráněno, údajně by hrozilo, že zde pokvete těžba štěrkopísku a vyrostou nové průmyslové a komerční areály.

„Na soutoku Vltavy a Berounky je krajina s velkým potenciálem, ale zároveň je v ohrožení. Na řešení této situace městská část sama nestačí, proto bylo potřeba aktivovat sousední městské části. Logické bylo zapojit i magistrát," řekla Pražskému deníku Vejvodová. Podle ní jde sice o plochy, které vždycky budou ohroženy velkou vodou, zároveň jde o unikátní přírodní oblast.

Podle Vejvodové jde o zcela unikátní přírodní oblast s dosud zachovalými nivními porosty, která plní i funkci suchého poldru.

Proto se Zbraslav rozhodla sepsat letos v květnu „Memorandum o spolupráci na rozvoji a budoucím využití území kolem soutoku Berounky a Vltavy," které podepsaly městské části, na jejichž území se tento pás zeleně nachází. K tomu se minulý týden po jednání pražských radních oficiálně připojilo i hlavní město.

„Memorandum není právně závazné, ale jde o jakýsi morální závazek jednotlivých aktérů, že budou ve věci postupovat společně, protože je potřeba toto území řešit v celku," sdělil náměstek primátorky pro územní rozvoj Matěj Stropnický.

IPR připraví návrh do konce roku

Projekt však dosud nemá žádné konkrétní obrysy, proto byl přizván pražský Institut plánování a rozvoje (IPR), který má za úkol do letošního prosince připravit koncepci rozvoje území. Záměr následně musí schválit pražští zastupitelé, jelikož území přesahuje do Středočeského kraje.

Plán, který IPR vypracuje, bude zahrnovat například nutné majetkové kroky, terénní úpravy vymezeného území a vyjmenuje i přípustné komerční aktivity. Vytyčí rovněž přesné hranice parku. Podle Stropnického na daném území kromě rekreačních ploch může stát například farma s chovem koní a další podobné aktivity, které jsou v souladu s ochranou přírody.

Právě proto se město rozhodlo pro formu příměstského parku. Ten totiž zajišťuje ochranu přírody, avšak zároveň umožňuje budovat takzvanou zelenou infrastrukturu. „Je to velmi oblíbené a funkční v řadě západních zemí, třeba ve Francii," řekl ředitel IPR Petr Hlaváček.

S prvními plány ale už přicházejí i samotné městské části. „V rámci tohoto koncepčního řešení bychom na území Radotína při ulici Výpadové rádi realizovali rozsáhlý sportovně rekreační areál, který by spočíval především v podobě systému cyklo a in-line stezek doplněný o přírodní pojetí celé lokality, ze které je dále možno pokračovat po cyklostezkách a trasách podél Berounky do Poberouní a nebo do Brd," prohlásil starosta Prahy 16 Karel Hanzlík.

Projekt příměstského parku pak těší i starostku Prahy 12 Danielu Rázkovou. „Fenomén soutoku je srdcovou záležitostí místních lidí, patriotů. Máme jej jako typický obraz na Facebooku městské části a spolupráce v rámci signatářů memoranda je tak samozřejmá věc," řekla.

Stropnický začne jednat s vlastníky

Poté, co bude mít město připravenou koncepci, začne jednat se soukromými vlastníky. „Z naší zkušenosti vím, že vlastníci pozemků chtějí komunikovat a rozvíjet svůj pozemek," prohlásila starostka Zbraslavi Vejvodová.

O samotném záměru proto bude Stropnický vlastníky informovat již nyní. „O záměru je nutné jim říct co nejdříve, pak za nimi půjdu s konkrétním plánem. Je třeba před ně předložit něco, co bude výhodné nejen pro město, ale také pro ně," dodal.

Podle materiálu, který již minulý týden v úterý schválili pražští radní, by měla přípravná fáze trvat zhruba do března 2016. Samotný vznik parku by měl začít v červnu 2017 a hotov má být v roce 2018. Podle zástupců IPR nemá být vybudován naráz, ale bude vznikat postupně.