VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Praha se bruselské kanceláře nevzdá. Zastoupení má význam

Praha - Už dvanáct let provozuje hlavní město Praha svoje zastoupení v Bruselu. Jeho pracovníci sídlí v historické budově, v Pražském domě z 19. století. Ročně bruselská kancelář Prahy hospodaří s částkou kolem sedmnácti milionů korun. Nejvýznamnější položku tvoří náklady na pořádané akce, kterých se uskuteční zhruba padesát za rok, a na údržbu historického domu. Rozpočet zahrnuje i náklady na platy zaměstnanců.

7.2.2015
SDÍLEJ:

Zastoupení Prahy v Bruselu spolu s velvyslanectvím a Českým centrem uspořádalo vánoční koncert 
violoncellisty Jiřího Bárty. Druhá zleva je ředitelka pražského zastoupení Lucie Čadilová.Foto: Archiv zastoupení

Historie Pražského domu v Bruselu- byl postaven 
v letech 1897 - 1899 belgickými architekty

- od roku 1994 je budova klasifikována jako historicky cenná 
a státem chráněná

- dům má čtyři patra se suterénem a zahradou

- fasáda domu je vystavěna z bloků šedého vápence a pískovce

Naopak některé české regiony se rozhodly svá zastoupení zrušit. Například Středočeský kraj o tom rozhodl v prosinci. Do půl roku přesune kancelář do krajské budovy 
v Praze. Magistrát podobný krok nezvažuje.

„V průběhu posledních dvou let došlo k omezení činnosti, nebo zrušení několika zastoupení. Jde o negativní trend, kdy české regiony přestávají být v Bruselu vidět právě ve chvíli, kdy se prohlubuje a rozšiřuje evropská integrace," vysvětlila mluvčí radnice Petra Hrubá.

Kolem sedmdesáti procent právních předpisů Evropské unie má přímý dopad na místní a regionální úroveň. Zmiňovaný Středočeský kraj argumentuje tím, že chtějí ušetřit roční náklady na provoz bruselské kanceláře, který činí kolem 1,6 milionu korun.

Pražské vedení má na provoz svého zastoupení při Evropské unii v Bruselu jiný názor než vedení ostatních českých krajů. „Nelze očekávat, že stejný výkon a přísun informací zajistí zaměstnanci kraje, kteří budou do Bruselu dojíždět, nebo stážisté, kteří se budou po půl roce měnit. Vždy však záleží na daném kraji, čeho přesně si přeje v Bruselu dosáhnout a na jakou cílovou skupinu míří," sdělila mluvčí Prahy Petra Hrubá.

Středočeský kraj navzdory kritice v prosinci rozhodl
o zrušení kanceláře. Opozice velké výdaje na provoz také soustavně kritizovala. „Chceme jít jinou cestou. V Bruselu pracuje mnoho lidí a my nevíme, kde máme otevřené dveře. Budoucnost je v tom, co chce Asociace krajů, tedy něco na principu Českého domu, který by zajišťoval servis pro všechny kraje," uvedl hejtman Středočeského kraje Miloš Petera (ČSSD).

Zastoupení Prahy je nicméně v odlišné situaci než ostatní regiony. Mají také nejdéle působící a nejviditelnější české zastoupení v Bruselu. „To se odráží i na objemu agendy, kterou pokrývá. 
Z pohledu Evropské unie je Praha jediný více rozvinutý region v České republice, což s sebou nese rozdílná pravidla pro čerpání prostředků 
z fondů EU. V období 2014 -2020 bude mít Praha jediný regionální operační program," objasnila mluvčí Petra Hrubá.

Další odlišnost spočívá v roli národního koordinátora české delegace ve Výboru regionů, kterou vykonává od roku 2004 a která umožňuje ovlivňovat evropskou legislativu s regionálním či komunálním dopadem.

Úředníci z Prahy nejsou efektivní

Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by magistrát chtěl Pražský dům v Bruselu přesunout do Prahy. „Praha patří mezi jedno z turisticky nejatraktivnějších měst světa, její ekonomická síla i počet obyvatel převyšuje tyto hodnoty v případech mnohých jiných hlavních měst členských států Evropské unie," argumentovala Petra Hrubá.

Zastoupení v centru Evropské unie je podle ní opodstatněné. Pokud se jim navíc daří spolu se zástupci ostatních hlavních měst ovlivňovat politiku či přístup Evropské unie k metropolitním oblastem, má Praha nejen co říci, ale je jí navíc 
i nasloucháno.

Také opozice magistrátu bruselskou kancelář podporuje. „Dům má svůj význam, pomáhá vytvářet a udržovat vztahy s evropskými institucemi, což je v řadě ohledů užitečné. Sám jsem to využil, když jsme řešili problém oddlužení Kongresového centra Praha 
a bylo nutno se poměřit s evropskými regulemi v záležitostech rovné soutěže, spojení soutěžitelů. To vůbec nejsou banální témata," pomyslel si Václav Novotný, zastupitel a předseda klubu TOP 09 a nezávislých.

Podle něj důkladná znalost procesů v evropských institucích i osobní kontakty zaměstnanců Pražského domu umožnily vyřešit všechny záležitosti velmi rychle a plynule.

Z Bruselu pomůžou projektům v Praze

Pražané můžou díky informacím z bruselské kanceláře žádat o dotace. Například na projekty zaměřené na modernizace mateřských a základních škol, budování P+R parkovišť, snižování energetické náročnosti hromadné dopravy, sociální začleňování, zkvalitňování výuky na školách, podporu podnikání, výzkum 
a vývoj a další.

Práce v Pražském domě je velmi rozmanitá. „Zahrnuje široké portfolio agend a povinností, ať už se jedná o koordinaci české národní delegace ve Výboru regionů, přípravu podkladů pro současné vyjednávání finální podoby Operačního programu Praha - pól růstu, vyhledávání dalších zdrojů grantů především z oblasti komunitárních fondů, zapojení Prahy do iniciativy Smart Cities a tak dále," vyjmenovala mluvčí Prahy Petra Hrubá.

Velkou část pracovní náplně zabírá organizace jednotlivých kulturních akcí a jejich technické zajištění. Každodenní činnost v Pražském domě tak lze rozdělit na činnost analytickou, která zahrnuje přípravu podkladů 
k jednání ve Výboru regionů, s Evropskou komisí, odborné rešerše alternativních zdrojů financování projektů.

Druhá je organizační činnost, kam spadá pořádání akcí, dále poskytování organizačního servisu představitelům Prahy, organizaci stáží nebo péči 
o samotný Pražský dům, který je významnou památkově chráněnou stavbou.

Zaměstnanci jezdí na zkušenou do EU

V uplynulém roce jezdili do Pražského domu hlavně političtí představitelé hlavního města. V Bruselu zastupují Prahu ve Výboru regionů, účastní se jednání s představiteli Evropské komise nebo jednají s partnerským Regionem Brusel. „Mezi časté návštěvníky patří také zaměstnanci magistrátu, kteří se účastní vyjednávání o Operačním programu Praha - pól růstu. Přijíždějí také na školení a semináře či stáže," řekla Petra Hrubá.

Stáže umožňují jednotlivým účastníkům možnost osobně se seznámit 
s bruselským prostředím, navázat kontakty na jednotlivých Generálních ředitelstvích Evropské komise, na Stálém zastoupení České republiky při EU, popřípadě 
v dalších institucích.

Z kulturních akcí loni pořádali výstavu obrazů Stanislava Diviše, Michala Cimaly z galerie Trafačka. Závěr roku patřil výstavě soch Petra Písaříka. Zúčastnili se také největšího festivalu designu v Belgii. Mnoho akcí také patřilo stému výročí narození Bohumila Hrabala.

Mezi nejbližší chystané akce patří výstava současného umění připravovaná ve spolupráci 
s Galerií Národní technické knihovny s názvem Ornamentika chaosu. Na jaro si přichystali koncert Rudyho Linky, který se uskuteční 
v rámci jeho evropského turné. „V letošním roce bychom také rádi zrealizovali ve spolupráci s Regionem Brusel 
a Knihovnou Václava Havla umístění Lavičky Václava Havla v některém z bruselských parků," popsala Petra Hrubá.

Zastoupení Prahy při EU- funguje od června 2002
- hlavním cílem je navazovat a kultivovat kontakty s představiteli evropských institucí a dalších organizací v Bruselu
- monitorování dění v EU a reporting
- hájení a prezentace zájmů hlavního města Prahy
- propagace pražské kultury, umění, historie
- organizace konferencí, seminářů, společenských akcí
- vykonává koordinační roli pro českou delegaci ve Výboru regionů 

Autor: Pavla Janoušková Mgr.

7.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Miloš Zeman
42 7

Chováš se jako svině, vzkázal Zeman Sobotkovi

Šeberák.
26

Teplý víkend je tu. Přírodní koupaliště v Česku mají většinou čistou vodu

AKTUALIZUJEME

Hasiči měli kvůli bouřce 800 výjezdů, lidé jsou bez proudu

V noci na pátek se nad Českem přehnala silná bouřka. Na mnoha místech v jižních a severních Čechách zůstala řada domácnosti bez proudu. Zatím nejsou hlášena žádná zranění.

Konec televize Al Džazíra a podpory IS, žádají arabské země po Kataru

Čtyři arabské státy bojkotující Katar kvůli údajné podpoře terorismu poslaly Dauhá seznam třinácti požadavků, včetně uzavření televize Al Džazíra a omezení vazeb na jejich regionálního protivníka Írán.

Ochránci přírody na Valašsku kroužkují novou čapí populaci

Každoroční kroužkování mláďat čápů bílých v tomto týdnu zahájili meziříčští ochránci přírody.

Trump se brání: Tajné nahrávky rozhovorů s Comeym jsem nepořídil

Není den, aby nebylo slyšet o novém americkém prezidentovi Donaldu Trumpovi. Tentokrát se vyjádřil k ostře sledované kauze, kdy se měl pokusit ovlivnit vyšetřování možného zásahu Ruska do volební kampaně. A to především odvoláním šéfa FBI Jamese Comeyho, jehož rozhovory měl tajně nahrávat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies