VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pražští senioři poznali nové možnosti, jak využít volný čas

Praha /FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ - Ačkoli se sál Domu odborových svazů jmenuje Přítomnost, tentokrát se do něj přenesla budoucnost. V rámci Mezinárodního dne seniorů, který však je až 30. září, se zde uskutečnil informační den o aktivizačních programech a službách pro seniory. A zájem byl poměrně veliký, neboť dveře do sálu se pravidelně ozývaly s každým příchozím.

21.4.2015
SDÍLEJ:
Fotogalerie
6 fotografií

Info den o aktivizačních programech a službách pro seniory. Na snímku senioři při přednášce Cesta ke zdraví. Dům odborových svazů 20. dubnaFoto: Deník/Dimír Šťastný

V krátkých, nanejvýš půlhodinových přednáškách se představovaly neziskové organizace, které jsou zaměřeny na práci se staršími občany. Celkem se jich během pondělních osmi hodin představilo čtrnáct.

„Cílem bylo dostat sem nejvýznamnější organizace, jež pořádají aktivizační programy pro seniory, aby si lidé mohli mezi nimi vybrat," vysvětlila Dana Steinová, předsedkyně Krajské rady seniorů hlavního města Prahy, jež akci pořádá. I proto byly na programu různorodě zaměřené „neziskovky" ať už na péči, cvičení či vzdělávání.

Sama Steinová v rámci programu představila Experimentální univerzitu pro prarodiče a vnoučata. Funguje na principu letních táborů, kdy senioři spolu s ratolestmi svých dětí prožijí týden prázdnin. Během sedmi dnů se účastníci, kupříkladu babička se svým vnoučkem, naučí spolupracovat, a vzájemně se tak zdokonalují ve věcech, které jdou jen jednomu z dvojice.

Zkušenosti se cení

Zatímco dítěti jde práce s počítačem či jinou moderní technikou, prarodič zase může předvést své znalosti vycházející ze zkušeností. Kromě vzájemného vzdělání je tábor vždy pořádán s jednou z pražských vysokých škol.

Dorazivší důchodci si mohli vyslechnout nejen sezonní pozvánky, ale i informace o celoročních službách pro pražské seniory. Občanské sdružení Život 90 všechny seniory seznámilo s pečovatelskou péčí.

Ta není nijak zvláštní ani u jiných neziskových organizací a sdružení. U Životu 90 je však možnost využít péče i ve večerních hodinách, což zatím není v Praze příliš obvyklé. „Zatím je služba využívána spíše nárazově. Moc lidí o ní neví," prozradila Michaela Sladká z tohoto sdružení. Lidé spíše využívají jinou službu a to donášku obědů až do domu.

Starší učitel je lepší

Zároveň jsou u seniorů navštěvující centrum Života 90 oblíbené vzdělávací kurzy. Lektory však nejsou žádní mladí učitelé. Vyučujícím je člověk v důchodovém věku. Pokud se tedy někdo rozhodne, že chce umět italsky, tak ho nástrahami tohoto jazyka provede osmdesátnice.

Podle Sládkové je vyšší věk lektora výhodou. „Studenti" se tolik nestydí a jejich učitel má u nich zároveň větší respekt, než by mohla získat osoba o několik dekád mladší, než jsou její žáci.

Postarší lektoři však nejsou ojedinělou záležitostí, na kterou by šlo narazit pouze v jedné organizaci. Osmdesátník mže vést i pohybovou výuku. Ta je obzvlášť u lidí v důchodovém věku důležitá. Pohybová aktivita totiž pomáhá zpomalovat stárnutí. Zároveň mohou cvičení lidem pomoci i s neduhy, které si neseme už třeba celý život.

Problémy s dechem

Během prezentace organizace Senior Fitnes řekl její zakladatel Zdeněk Srba, že zhruba devět desetin lidí má problémy s dechem. A to v důsledku toho, že lidé dýchat neumí. „Mnoho z nás dýchá špatně, špatně zapojujeme bránici a další svalové skupiny, které se na dechu účastní," řekl během výkladu.

Většina věcí se však dá nacvičit, pokud se k tomu člověk odhodlá. Podobně jsou na tom lidé i s rovnováhou, která se začíná u člověka horšit už od třiadvaceti let. Vše se dá podle přednášejících zažehnat a zvrátit na dobrou stranu při pravidelných cvičeních.

Info den pro seniory se pořádal letos už podruhé a zaznamenal větší úspěch než první ročník. „Akci jsem loni pořádala přesně na den seniorů. Jenže nepřišlo moc lidí, protože ten den se pro seniory konaly všemožné akce," vysvětlila Dana Steinová, která den v rámci krajské rady seniorů zorganizovala.

Lepší návštěvnost

Aby letos dorazilo více lidí, konal se „info den", jak byla akce nazvána, už v dubnu. A na návštěvnost to mělo opravdu vliv. Zatímco v minulém roce dorazilo lidí poskrovnu, v pondělí ráno zaplnili senioři celý sál. „Od rána se tu vystřídalo asi tři sta lidí," odhadovala návštěvnost Steinová.

Drtivá většina dorazivších byly ženy. Mužů přišlo za celý den dvacet. Což je prý podle mnohých přednášejících obvyklé, protože ženy jsou v důchodovém věku aktivnější, než jejich manželé.

Každý kdo dorazil, tak si kromě letáčků a informacemi odnesl i vstupenku na koncert, který už se uspořádá na Mezinárodní den seniorů na konci září. Info den je ale podle Steinové důležitější než hudební vystoupení. „Senioři si díky němu uvědomí, že jsou v Praze takové organizace a případně jich mohou využít," uvedla Steinová. Pro organizace je to zase způsob, jak rozšířit svůj akční rádius.

Kulatá záda mohou člověka dovést až na invalidní vozíček

Info den o aktivizačních programech a službách pro seniory. Na snímku senioři při přednášce Cesta ke zdraví. Dům odborových svazů  20. dubnaBěhem své prezentace nezůstala Hana Čechová jen u slov. Své posluchače postavila na nohy a rozcvičila je. Sama se cvičením, při kterém člověk může vydobýt zpět svou ztracenou rovnováhu, věnuje v rámci sdružení Cesta pro život dva roky.

Jak je cvičení u seniorů žádané?

Potřebovala bych se naklonovat, abych mohla zvládat více hodin. Vedu osm cvičení týdně, takže víceméně denně vždy se skupinami, ve kterých je nanejvýš dvacet lidí. Vycvičit následovníka je náročné, ačkoli už jich pár mám i z řad seniorů.

Co je cílem vašeho cvičení?

Aby člověk dosáhl správného držení těla. Tedy aby byl vzpřímený a nehrbil se. Nejen u starších lidí lze narazit na takzvaná kulatá záda. Kvůli tomu se jim těžiště posouvá dopředu, a proto přepadávají. Někdy osoby s takovými zády využívají hůlky, chodítka, nebo mohou skončit na vozíčku, protože už neudrží rovnováhu.

Dá se rovnováha získat zpět?

Ano, ale je to cílevědomá práce. Jsme schopni rozpohybovat klienta za týden. Když k nám přijede paní o francouzských holích, tak odjíždí a hole láme. Je třeba ale i nadále cvičit, mít vhodné boty a chodit občas naboso.

Autor: Benedikt Lederer

21.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

6

Málem zemřel a stále není z nejhoršího venku

Sněm hnutí ANO 2017
8 7

Opozice i ČSSD kritizují Babišův projev na sněmu ANO

Masopust v Roztokách u Prahy skončil v šapitó

Dvacátý ročník masopustu v Roztokách u Prahy skončil v šapitó. Celý průvod absolvovalo asi 2000 lidí, ale celkem se jich zúčastnil až dvojnásobný počet. Zájem stoupá nejen při samotné akci, ale zapojuje se i stále více dobrovolníků, kteří se podílejí na přípravách, řekla Martina Macurová ze Sdružení Roztoč. Sdružení se podílí nejen na organizaci masopustu, ale také i řady dalších kulturních akcí v Roztokách.

AKTUALIZOVÁNO

Policie při pátrání v okolí výbuchu v Poličce nalezla kus munice

Policisté při dnešním pátrání v okolí vybuchlé továrny v Poličce na Scvtavsku nalezli jeden kus munice, zároveň zmenšili pásmo kolem vstupu. Pátrání bude pokračovalo do setmění. Série čtvrtečních explozí v hale v areálu Polišských strojíren zranila 19 lidí, z toho tři vážně.

Na demonstraci proti EET a vládě se v Praze sešlo asi tisíc lidí

Zhruba tisíc lidí se podle policejního odhadu sešlo dnes po poledni na Václavském náměstí. Demonstrují proti elektronické evidenci tržeb a vrchnostenskému způsobu vládnutí politiků. Shromáždění uspořádaly Asociace podnikatelů a manažerů (APM), Okresní hospodářská komora v Jablonci nad Nisou a hnutí Radostné Česko bez EET. Podobnou demonstraci uspořádali stejní organizátoři už začátkem prosince, kdy se jí zúčastnilo několik stovek lidí.

Zima českých atletů: Svoboda boxuje, Helcelet medituje

Před lety se ho ptali: „Peťane, nechceš zkusit box?" Petr Svoboda se tomu vysmál. Nechápal, proč by měl překážkář boxovat. „Co je to za komedii?"

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies