„Registrujeme jich bezmála 9 tisíc na 126 tisíc obyvatel. Problémů tedy máme víc než dost a sama jsem psa donedávna měla," říká radní Michková. Roční poplatek za psa činí 1 500 korun a podle radní to neznamená, že majitel zvířete si může automaticky dělat, co chce.

„Veřejné prostranství je nás všech. Návrh vyhlášky by tak měl narovnat soužití pejskařů a ostatních občanů," doplnila Lucie Michková s tím, že pro venčení psů radnice poskytla 13 ploch a prý přibudou další. Nehledě na skutečnost, že úklid psích exkrementů není zrovna levná záležitost. Za zhruba 240 tun radnice na jejich odklizení vydá ročně šest milionů. Majitelé psů zpravidla žádná zákonná ustanovení nerespektují a starostům už dochází trpělivost.

Servis pro pejskaře

Zmíněný problém není ojedinělý nemalou měrou se s ním rovněž potýkají například městské části Prahy 2, 3, 6, 7 a 10. Zejména ty poblíž centra volají po změně legislativy. Radnice „dvojky" v současné době registruje 2739 psů proto se jejich majitelům snaží poskytovat patřičný servis.

„Umístili jsme velké množství košů na psí exkrementy, zhruba 230 kusů. V parcích jsou vyhrazena místa pro volné pobíhání psů," uvádí Jana Černochová, starostka Prahy 2. Podle starostky ale je třeba dodržovat některá základní pravidla a povinnosti. „Najdou se i výjimky, které pak komplikují život ostatním," dodala Černochová.

Městská část Praha 3 vyhlásila anketu, ve které chce zjistit, v jaké oblasti parků Parukářka a Židovské pece by měl být volný pohyb psů. Anketa, která probíhá až do konce října, má velký ohlas a reaguje na množící se stížnosti občanů. Od začátku letošního roku to podle radnice bylo 90 případů. Nejčastěji si lidé stěžovali na volně pobíhající psy v parcích Parukářka a Židovské pece a na náměstích Jiřího z Poděbrad a Jiřího z Lobkovic.

Potřeba kompromisu

„Zažila jsem, když moje malá dcera jela na koloběžce a pes po ní vystartoval, že ho ruší. Obě strany budou proto muset ustoupit, najít kompromis," říká zastupitelka a předsedkyně komise životního prostředí Prahy 3 Světlana Škapová. Podle zastupitelky sáhnout do této problematiky je trochu výbušné téma, ale je správné, že se radnice do jeho řešení pustila. Zrovna tak i radnice „sedmičky" se této problematice nijak nevyhýbá. Se znečišťováním veřejných prostranství psími výkaly na jejím území představuje skutečně podstatný problém.

„Samozřejmě hraje svou roli také to, zda je pes na vodítku či na volno. Majitel častěji uklidí po psovi, kterého vede na vodítku, nežli v případě, kdy se pes volně pohybuje a majitel nad ním nemá úplnou kontrolu," poznamenal Martin Vokuš, mluvčí radnice Prahy 7.

Zákaz vstupu do Malešického parku

V rámci těchto připomínek radnice údajně podporuje vznik vyhlášky, která by danou problematiku upravovala. „Dále bychom chtěli rovněž prosadit oplocení míst vyhrazených pro volné pobíhání psů či iniciovat změnu zákona o místních poplatcích," doplnil mluvčí Vokuš. Důvod je zřejmý podle Vokuše by stanovila sjednocení poplatků ze psa, aby nedocházelo ke zneužívání registrace psů žijících v místech, kde je poplatek ze zvířete nižší. Radnice desáté městské části již tuto konzultovanou problematiku řeší vyhrazuje si tak zákaz vstupu se psem do všech herních ploch, které udržuje.

„Omezený pohyb se psem pouze na vodítku nebo i zákaz vstupu do zeleně je pak z naší strany vymezen v Malešického parku a v dalším renovovaném parku Malinová Chrpová," konkretizoval Jan Charvát, mluvčí radnice.

„Jsem pejskař a samozřejmě chápu, že se zvířetem občas nějaké problémy nastanou. Aby jich bylo co nejméně, záleží především na chování a inteligenci lidí, nikoliv zvířete," sdělil chemik Ivan Jirka z Prahy 8 s tím, že žádná vyhláška mnohé stejně nevyřeší.