VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Proměnám 'osmičky' prý napomohly povodně. Někdo je chválí, jiný proklíná

Praha 8 /ANKETA/ - Jestli „osmičku" 
v posledních čtyřech letech něco hodně poznamenalo, pak to byly ničivé povodně. A to nejen tisíciletá voda v roce 2002 - nemenší starosti s velkou vodou řešila libeňská radnice i v loňském červnu.

27.9.2014
SDÍLEJ:
Fotogalerie
5 fotografií

Vchod do stanice metra Palmovka někdy slouží například invalidům jako místo, kde každodenně prosí cestující veřejnost o finanční milodary.Foto: DENÍK/Petr Štrompf

Obyvatelé Prahy 8, zejména v dolní části Libně tak mohli bezprostředně hodnotit, jak se v případě nouze radnice k lidem postižených povodní chová. Nelze se samozřejmě zavděčit všem a je to i otázka lidské povahy. Nicméně jen stěží se lze právě v Libni či Karlíně 
v souvislosti s tamními problémy debatám o povodních vyhnout. A libeňská radnice je buď znovu na pranýři, nebo vychvalována až do nebes.

„Osmička" byla vždy spíše dělnickou enklávou, což ji někdy nespravedlivě řadilo mezi méně atraktivní městské části. Pohledem uplynulých čtyř let, kdy na radnici došlo 
k výměně starostů, se například Karlín podstatně změnil. Jak lokální politici s oblibou říkají, co se nám nepodařilo prosadit dlouhé roky, rychlé řešení vždy přinesla až velká voda.

Buď jak buď – například 
v Karlíně už jsou z dálky vidět mnohé opravené secesní budovy. V Libni je zase pořádně uklizeno, parky slouží lidem, a kdysi rozvodněný potok Rokytka opět upadl v každodenních starostech v zapomnění.

Ilustrační foto.Tato zdánlivá idyla má sice reálný základ, ale omšelé historické úsloví, které varuje, že Libni je lépe se zdaleka vyhnout, má stále něco do sebe. Konkrétně Palmovka v blízkosti stejnojmenné stanice metra je chronickým shromaždištěm závadových osob. A to nejen v uplynulých čtyřech letech, byť se policie snaží sebevíc.

Radnice taky udělala pro muže zákona už řadu vstřícných gest – třeba strážníkům finančně přispěla na rekonstrukci okrskové služebny v Primátorské ulici. Vyplatilo se to. Hlídky tak mohou nyní více dozorovat morálku ve svěřeném rajónu.

Právě na otázku osobní bezpečnosti obyvatelé „osmičky" odpovídají s určitými rozpaky. Je lhostejno, zda své životy tráví v klasické zástavbě nebo v anonymitě rozlehlých sídlišť. Policistů by v ulicích prý určitě mohlo být víc.

Což už samozřejmě není 
v pravomoci radnice, ale jak zdejší lidé říkají, za kým jiným, než za starostou asi máme jít? Tím je v současnosti Jiří Janků, který v roce 2011 v křesle vystřídal Josefa Noska. Není už důležité proč, obyvatelům je to po tak dlouhé době stejně jedno.

Co si ale mnozí budou zřejmě dlouho pamatovat, bylo gesto současného starosty právě v době povodní. Vyplavení živnostníci po vymezenou dobu totiž nemuseli radnici platit nájem.

Fakta o Praze 8Počet obyvatel: 102 261
Rozloha: 2 180 hektarů
Starosta: Jiří Janků (ODS)
Koalice: ODS, TOP 09 a Volba pro Prahu
Volby 2010: ČSSD (11 mandátů), Volba pro Prahu 8 (2 mandáty), KSČM (5 mandátů), SZ (3 mandáty), ODS (14 mandátů), TOP 09 (10 mandátů)
Volební období 2010 - 2014: zastupitelstvo má 45 členů
Volební období 2014 - 2018: zastupitelstvo bude mít 45 členů

Jestli něco v Praze 8 platí pořád, pak je to otázka parkování. Sice dlouhé roky v celé Praze nic nového pod sluncem, nicméně Libeň, Karlín a jeho okolí je taky stále silně frekventovaná dopravní oblast. A byli to zase tamní obyvatelé, kteří svou nevoli v rozhodnutí magistrátu „osmičku" vyškrtnout z pilotního projektu o parkovací hranici, dali razantně najevo.

Hranici totiž magistrátní úředníci navrhli přímo uprostřed Karlína. Od Thámovy ulice do centra by řidiči platili, směrem k Invalidovně by parkovali zadarmo. Podle starousedlíků by to představovalo kolaps dopravy.

Ať už se lidé z Libně, Kobylis, Bohnic nebo Troje kvůli něčemu zlobí nebo ne, jeden osvědčený recept, proč ve své domovině přesto setrvat, mají. Stačí prý aspoň chvilku posedět v majestátním parku Trojského zámku…

Ilustrační foto.

Palec nahoru

Rekonstrukce koupaliště Ládví - rekonstrukci předcházely zejména dlouhé roky náročného vyjednávání, kdy městská část usilovala o převod koupaliště do své péče.

Získání parku na Palmovce do správy radnice - po letech vyjednávání získala počátkem roku park do své správy Praha 8, okamžitě zahájila udržovací a vyklízecí práce. Už na příští rok připravuje revitalizaci.

Zrealizovaná privatizace bytového fondu - i přes naprostý nesouhlas opozičních zastupitelů probíhá rozsáhlá privatizace bytového fondu v Karlíně a Libni.

Zahájení výstavby Domu sociálních služeb - objekt nabídne především potřebnou odlehčovací službu krátkodobých pobytů jedenadvaceti klientům a službu dlouhodobých pobytů pro třicítku klientů s diagnózou demence.

Zahájení revitalizace - je to v současné době park na nám. Dr. Václava Holého včetně Thomayerových sadů. Velký úspěch je získání dotace na revitalizaci Karlínského náměstí. Vypisuje se výběrové řízení na architektonický návrh. Předpokládané dokončení všech akcí je rok 2015.

Palec dolů

Bezpečnostní situace na Palmovce - i přes výrazný pokles kriminality v městské části je tato lokalita stále problematickým místem. Řešení je však zejména v kompetenci Policie ČR.

Neudržované pozemky - zejména ty, které jsou ve vlastnictví fyzických a právnických osob. I přes neustálé výzvy radnice Prahy 8 se v některých místech situace nelepší. Městská část však ze zákona nemůže udržovat cizí pozemky.

Terminál na Ládví. Je to stále otevřená otázka. Kvůli nesouhlasu radnice Prahy 8, který pramení především z ochrany před frekvencí dopravy v blízkosti škol a obytných domů. Regionální organizátor pražské integrované dopravy (ROPID) proto pozastavil záměr zbudovat tento terminál na Ládví. Předpokládá se ale, že se k tomuto záměru vrátí po komunálních volbách.

Anketa: Jak se vám žije na Praze 8?

Libor Nenadál, (35), IT specialista: Docela vnímám čistotu ulic a ta je relativně dobrá. Například Kobylisy jsou pohodová čtvrť a menší výhrady mám ke zdejším parkům. Připadají mi poněkud tmavé. Chápu, že se tohle prostředí může líbit třeba bezdomovcům, ale rozhodně se to nelíbí mě. Je to ale záležitost, která se dá řešit. Zatím proto neuvažuji, že bych se chtěl stěhovat.

Bohumila Kožušníková, (37), úřednice: Bydlím na Sokolnikách a zrovna v místě, kde jsou tři herny. Takže je tam někdy poněkud hlučno. Zatím to vyvažuje poměrně dobrá dostupnost MHD i občanská vybavenost. Na Kobylisích se mi líbí, že sídlištní bydlení docela dobře koresponduje i se starší architekturou.V podstatě zde mám vše, co k životu potřebuji.

David Zahrádka, (19), vysokoškolský student: Jsem dítě narozené na sídlišti a vůbec mi to nevadí. Na tom našem bohnickém je stále docela příjemný klid. Asi je to tím, že se v těch sídlištních blocích nikdo o nikoho nezajímá. Trochu větší lidské sepětí by zřejmě neškodilo. Co se kultury týče, nevím, co by mě nějak zvlášť přitahovalo. Třeba je to moje vina, že kulturu ani moc nevyhledávám.

Lucie Glancová, (18), studentka: Na můj vkus jsou lidi z Kobylis asi pořád zalezlí doma. Prostě moc to tu zrovna nežije, pokud vynechám obyčejné hospody. Taky mi vadí bezdomovci u fontány před vchodem metra Kobylisy. Není dne, aby někoho neobtěžovali. Chválím ale zdejší bohatou městskou zeleň, možnost procházek třeba až do Stromovky a krásný Trojský zámek.

Ilustrační foto.

Autor: Petr Štrompf

27.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto
4

Muž se zřítil ze Sněžky. Vrtulník u něho nemohl kvůli mlze přistát

Ilustrační foto.

V Brně objevili pančovaný benzin. Inspekce nechala zapečetit pistole

Útok v Londýně: terorista komunikoval přes WhatsApp. Jednal na příkaz?

Pachatel středečního teroristického útoku u britského parlamentu Khalid Masood komunikoval ještě dvě minuty před tím, než najel do chodců na Westminsterském mostě, s kýmsi prostřednictvím aplikace WhatsApp. Informoval o tom dnes bulvární list Daily Mail.

AKTUALIZOVÁNO

VIDEO: Zlatým Ámosem se stal Lukáš Lis, u dětí vyhrál Michal Zajíček

Titul Zlatý Ámos pro nejoblíbenějšího učitele v Česku získal učitel češtiny a angličtiny Lukáš Lis ze základní školy Soběslav. U dětí zvítězil učitel zeměpisu, dějepisu, informatiky, tělesné a občanské výchovy Michal Zajíček ze ZŠ Stěbořice na Opavsku, který získal korunu pro Dětského Ámose. Lis vyhrál i hlasování na internetu a stal se zároveň Ámosem sympaťákem. Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) ho korunovala Ámosem češtinářem.

Le Penová se sešla s Putinem. Kritizovala sankce EU vůči Rusku

Předsedkyně krajně pravicové francouzské Národní fronty (NF) a kandidátka v nadcházejících francouzských prezidentských volbách Marine Le Penová dnes na zasedání zahraničního výboru Státní dumy (dolní komory ruského parlamentu) prohlásila, že nevidí žádný důvod pro to, aby se Francie k Rusku chovala nepřátelsky. Podle agentury TASS se Le Penová zároveň vyjádřila nesouhlasně o sankcích, které na Rusko uvalila EU.

Drama na magistrátě: muž napadl strážného, poslal ho ke špatné přepážce

Neobvyklé pěstní drama se tento týden odehrálo v budově Magistrátu města Ostravy. Čtyřicetiletý muž, který si chtěl vyřídit pas, chtěl zlynčovat strážného.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies