Ten má ve své gesci mimo jiné i problematiku národnostních menšin a cizinců.

Jak hlavní město podporuje národnostní menšiny?

Podpora má několik podob. Jednak se podporují kulturní, vzdělávací i publikační aktivity národnostních menšin formou každoročního grantového řízení, zároveň magistrát financuje chod Domu národnostních menšin.

Co konkrétně se z radniční pokladny platí?

Praha hradí například náklady spojené s provozem jednotlivých kanceláří národnostních menšin, ale též společné aktivity Domu národnostních menšin a občanských sdružení národnostních menšin jako jsou Muzejní noc, veletrh Svět knihy, Schola Pragensis, Etnofest či novinky jako plánované zapojení do hudebního festivalu United Islands či čtení s Andersenem ve spolupráci s naší Městskou knihovnou.

Jak velká je ze strany magistrátu finanční podpora na Dům národnostních menšin v ulici Vocelova?

V případě Domu národnostních menšin se jedná o dva miliony korun. Hlavní město navíc poskytuje finance též velkým a zavedeným multietnickým akcím jako je Světový romský festival Khamoro či Mezinárodní festival Praha srdce národů. Tam jde finanční podpora též do jednotek milionů. Aktivity národnostních menšin jsou podporovány primárně v rámci grantového řízení „Celoměststké programy podpory aktivit národnostních menšin na území hlavního města Prahy". Jen v loňském poskytla Praha v rámci uvedeného grantového řízení asi 5,7 milionu na zajištění podpory kulturní, osvětové a publikační činnosti národnostních menšin.

Když se mluví o menšinách, mnoha lidem se asi jako první vybaví Romové. Jak se jim podle vás žije v hlavním městě?

Praha je vnímaná jako bohatý region, a proto i její obyvatelé jsou ve statistickém vyjádření bohatší než jinde. Ani Romové nejsou výjimkou. V Praze neexistují žádné vyloučené lokality tak, jak je známe třeba ze severu Čech nebo Ostravska. Velkým problémem je samozřejmě otázka zaměstnávání a bydlení.

V současné době celý svět sleduje dramatickou situaci na Krymu. Promítají se rusko-ukrajinské vztahy do určité míry i do ruské a ukrajinské komunity v Praze? Zaznamenali jste v této souvislosti nějaké napětí?

Ne a ani z doslechu o nich nevím. Musím říci, že naše metropole měla a má štěstí na své menšiny. Jsou dobře integrované do organismu města a svým aktivním podílem přispívají k etnické, kulturní, ale též gastronomické diverzitě města. Praha se tak stává pestřejším a zajímavějším místem pro nás všechny. Společným rysem ukrajinské menšiny u nás je silná proevropská orientace a v tom naše ukrajinské kolegy chceme jednoznačně podpořit. Hlavní město též podpořilo Kyjev částkou půl milionu korun.