A přestože si městská rada poněkud nestandardně vynutila většinový písemný závazek schválení rozpočtu bez jakéhokoliv pozměňujícího návrhu, komplikace jistě mohou nastat.

Opozice, především pak kluby ODS, ale i TOP 09, nebo Pirátů, na podání pozměňujících návrhů nerezignovala. Projednání předlohy rozpočtu se tak může v lepším případě dost protáhnout, v tom horším, avšak méně pravděpodobném, skončit krachem. Vzájemné vztahy uvnitř dosluhující magistrátní koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice, která představuje jen tu nejtěsnější možnou většinu v zastupitelstvu, jsou totiž i nadále velmi napjaté.

„Podle zákona o hlavním městě nemůžeme schvalovat svůj rozpočet dříve než hlavní město, protože ten náš na něj navazuje. Nemůžeme čekat, zda na svém posledním letošním zasedání hlavní město svůj rozpočet schválí a musíme se připravit, aby náš úřad mohl od ledna bez problému fungovat," vysvětlil starosta Prahy 5 Radek Klíma (TOP 09).

Politická nestabilita

Podle něj je na vině právě politická nestabilita na magistrátu a „nezodpovědnost odpovědných." „Rozpočtové provizorium radnicím umožňuje pouze financovat svůj chod, nesmí žádné peníze investovat," dodal starosta Prahy 5.

„Nejsou známy všechny vstupní parametry pro vytvoření rozpočtu, to znamená, že není znám rozpočet hlavního města," odůvodnil krok Prahy 8 k rozpočtovému provizoriu tamní místostarosta Matěj Fichtner (ANO).

„Budeme moci pouze dokončovat investice započaté před 1. lednem 2016. Samozřejmě chceme, aby bylo toto období co nejkratší. Učiníme maximum pro to, aby rozpočet na rok 2016 mohl být schválen již na příštím zasedání zastupitelstva, které se koná 18. ledna," reagoval místostarosta Prahy 7 pro oblast financí a ekonom Pavel Vyhnálek (Praha 7 sobě).

Nic tragického

Zástupce starosty Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS) však rozpočtové provizorium nepovažuje za nic tragického. „Může trvat nejspíš do února. Investiční akce, které v provizoriu nesmí začínat, s ohledem právě na první čtvrtletí neplánujeme. Dokončujeme jen již započaté," sdělil Portlík s tím, že Praha 9 vstupuje do nového roku v provizoriu už pětadvacet let. Dodal, že je o rozpočtu prospěšnější debatovat déle a raději důkladně dokončit vyúčtování konce roku.

Také zastupitelům v Praze 11 nezbývá, než se smířit s provizoriem. „V tomto období hradí Praha 11 běžné výdaje na činnosti spojené s výkonem státní správy, závazky vyplývající z uzavřených smluv, příspěvky na provoz zřízeným organizacím a nejnutnější výdaje na zabezpečení běžného provozu úřadu a samotného fungování městské části.

Kapitálové výdaje lze použít pouze na akce již smluvně vázané a na akce již rozestavěné z předchozích let," stojí v usnesení tamního zastupitelstva z 10. prosince. Do konce roku se zde, stejně jako v ostatních jmenovaných městských částech, místní zastupitelstvo již nesejde. Platí to také o Praze 14.

V ostatních velkých městských částech pak hodlají tamní zastupitelé reagovat právě na výsledky čtvrteční chůze zastupitelstva hlavního města.

ShrnutíMěstské části mohou řádný rozpočet schválit až ve chvíli, kdy je odsouhlasen rozpočet hlavního města Prahy.

Kvůli rozpadlé magistrátní koalici ANO, ČSSD a Trojkoalice je situace krajně nestabilní. Rozhádaní politici před dvěma týdny nejprve oznámili, že i hlavní město bude hospodařit v provizoriu. Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) krok obhajovala tím, že pro rozpočet nemá rada v zastupitelstvu dostatek hlasů. Po výzvě opozice ale nakonec vzala svá slova zpět. Zastupitelé tak rozpočet nakonec projednají, ovšem až 17. prosince. To je pro některé městské části příliš pozdě.

Radní hlavního města za ANO a ČSSD si vynutili na stále ještě koaliční Trojkoalici, aby se její zastupitelé zavázali projednat a schválit rozpočet bez jediného pozměňujícího návrhu. K tomuto závazku se připojila i jediná nezařazená zastupitelka Monika Krobová Hášová (nestr., dříve TOP 09). Pro rozpočet tak vedle ní mají zvednout ruku všichni zastupitelé za ANO, ČSSD i Trojkoalici, což je celkem 34 hlasů. Zastupitelstvo má celkem 65 členů.