Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Radnice likvidují pochybné projekty politických oponentů

Praha - Několik volebních období seděli v opozici a zpravidla byli nejhlasitějšími kritiky takřka neomezeného vládnutí občanských demokratů, případně jejich tradičních koaličních partnerů v čele svých radnic.

18.1.2015
SDÍLEJ:

Vizualizace: kancelářské ghetto u stanice metra Budějovická. Zamýšlený projekt výstavby takto nazvala radnice Prahy 4. Její postoj k developerskému projektu je silně negativní s ohledem na životní komfort tamních obyvatel.Foto: Studio AM

Dlouhá léta jim evidentně byla upírána účast na spolurozhodování, či dokonce na kontrole hospodaření s obecními prostředky. Přestože už tehdy se mohli pochlubit nezanedbatelnými volebními výsledky.

Po loňských komunálních volbách ale nastala radikální změna. Ti, co se striktně vymezovali proti konání starostů a radních, se sami starosty a radními stali. Tentokrát už s drtivou podporou voličů.

To s sebou pochopitelně přineslo obrat ve směřování městských částí. Ten se nyní začíná projevovat například v přehodnocování investic i postojů k projektům soukromých investorů.

Asi nejmarkantněji je to patrné v Praze 11 přezdívané kvůli praktikám jejích předchozích představitelů dlouhodobě „Jihoměstské Palermo." Noví radní tu smetli ze stolu hned několik projektů. Stavět se nebude divadlo, cyklověž či garážové domy. Také Praha 4 odmítla výstavbu obřího kancelářského komplexu na Budějovické, Praha 6 zase nechce obdobnou stavbu na Letné.

Zásadní politické změny na několika pražských radnicích se už dotkly jejich plánovaných investic i postojů k chystaným soukromým projektům na jejich území. Tam, kde se po loňských komunálních volbách z mnohaleté a tvrdé opozice stala vládnoucí koalice už byly ohlášeny první kroky „k nápravě.“

Projekty na úkor obyvatel i zeleně

Nejviditelnější je to v Praze 11, kde Hnutí pro Prahu 11 (HPP11) ve volbách doslova zválcovalo dosud vládnoucí občanské a sociální demokraty. Netrvalo dlouho a pod stůl tu padlo hned několik projektů. „Zásadně s nimi nesouhlasili místní obyvatelé, měly být realizovány na úkor občanské vybavenosti a městské zeleně. Městská část ani nemá možnost je financovat,“ vysvětlil nový starosta jedenáctky Jiří Štyler (HPP11).

Vizualizace: další ze zrušených projektů - dům s pečovatelskou službou ve Hviezdoslavově ulici na Jižním Městě. Prý měl stát příliš blízko sousedního paneláku i rušné komunikace.Co tedy v Praze 11 mělo být a pravděpodobně, alespoň v tomto volebním období, nebude? Například nový dům s pečovatelskou službou (vizualizace na snímku). Mohlo by se zdát, je jde o krok proti samotným obyvatelům Prahy 11, jenže na základě informací o projektu samotném vychází najevo přesný opak.

Dům, který měli obývat staří a nemohoucí lidé, měl dle záměru předchozího vedení radnice stát v těsné blízkosti jihoměstské ulice Hviezdoslavova, kudy denně projíždí tisíce aut. Navíc měl být bez nadsázky nalepen na vedlejší panelový dům v ulici Anežky Malé, čímž by si obyvatelé obou domů vzájemně hleděli takřka do talíře. V tomto ohledu tedy nové vedení Prahy 11 veřejnému mínění vyhovělo, i s ohledem na petici proti projektu, kterou už v roce 2012 podepsalo téměř tisíc lidí.

Radní Prahy 11 rovněž ukončili projekt parkovací cyklověže, která měla za téměř deset milionů korun vyrůst v těsném sousedství stanice metra Háje. Podle nových radních mělo jít 
o peníze vyhozené z okna. A navíc – stavba hrozila záborem jedné z mála zelených ploch 
v lokalitě. „Byla to investice pro investici. Na Praze 11, přes její lidnatost, jednoduše nežije tolik cyklistů, aby se vyplatilo cyklověž stavět,“ zní jeden z argumentů nových radních.

Protiargument od bývalého vedení městské části, nyní opozice, nezazněl. „V závěru minulého volebního období to nikdo z vedení radnice nezdůvodnil. Marně jsme v té době několik dnů 
v okolí stanice metra Háje hledali ty zástupy cyklistů,“ vysvětlil starosta Štyler s tím, že ani dříve pořízená nákladná studie Jižní město – město pro život se nikterak nezmiňuje 
o potřebě lidí stavět na Hájích cyklověž.

Stížnosti na nedostatek parkovacích míst

Obyvatelé Jižního Města si ovšem notoricky stěžují na nedostatek parkovacích míst. Přesto dalším rozhodnutím nových radních je zrušení projektu garážových domů. Proč?

Předně – placené parkování v garážových domech pro stovky vozů by prý nebylo pro místní obyvatelé výhodné a akceptovatelné. Šlo by ale také o nepřijatelné zahušťování zástavby na sídlišti samotném. Kvůli tomu vznikla další petice, odmítající garážové domy, ale i výstavbu takzvaných sociálních bytů, kterou noví radní rovněž zamítli. „Nepřejeme si, aby byl zastavěn každý volný kout mezi domy na Jižním Městě,“ stálo mimo jiné v provolání petice. Lidé by si prý přáli spíš rozšíření kapacity veřejných parkovacích ploch, případně další záchytné parkoviště pro mimopražské.

A konečně – v Praze 11 nevznikne ani divadlo Kotelna, které bylo rovněž jedním z projektů minulého vedení. Kvůli předchozí rozpočtové politice, kdy byla většina volných prostředků z privatizace bytů proinvestována, na něho prý nezbyly peníze. Debata se pak má vést ještě o záměru výstavby nové budovy radnice. Podle původního záměru měla za 300 milionů korun vzniknout u stanice metra Háje. Přestože ani na tento projekt nemá městská část peníze, prozatím ho pustila do stavebního povolení.

Stop autům i ničení památkové zóny

Další projekty jsou rušeny, nebo přehodnocovány třeba v Praze 6, nebo 4, kde se rovněž výrazně obměnila politická garnitura. Obě městské části vede někdejší opozice.

Praha 4 v posledních několika týdnech například opakovaně deklarovala, že rozhodně nesouhlasí s výstavbou administrativního centra a hotelu poblíž stanice metra Budějovická. Moderní stavby měly nahradit dvě panelové budovy někdejší ubytovny na nároží křižovatky ulic Vyskočilova a Želetavská.

Čtěte také: Radnice nechce Administrativní centrum Budějovická

Radní tento týden záměr definitivně odmítli. Zároveň trvají na důkladném posouzení vlivu projektu na životní prostředí, přičemž mají vlastně předem jasno. „Toto kancelářské ghetto mělo po dokončení vyprodukovat více než 24 tisíc vozidel denně, a to se nepočítalo s těmito dvěma objekty,“ sdělila radní Prahy 4 pro územní rozvoj a výstavbu Alžběta Rejchrtová (SZ – Trojkoalice).

„Již teď se kancelářské budovy prolamuji do stabilizovaných obytných čtvrtí. Negativní vlivy dopravy dopadají nejen na přilehlé ulice, ale také na nedaleká školská zařízení v Bítovské a Přímětické ulici a na sídliště mezi Pankrácí a Kačerovem. Je načase aby developer přestal vytěžovat toto území ke svému maximálnímu zisku a postavil zde něco, co bude také sloužit občanům, kteří zde žijí,“ dodala Rejchrtová.

Také Praha 6, kterou nyní vede někdejší opozice, se opakovaně nesouhlasně vyjádřila k projektu výstavby nových kanceláří na Letné, respektive poblíž křižovatky Špejchar, a také k chystané přestavbě zdejšího stadionu Sparty. Obě stavby by prý negativně ovlivnily životní prostředí nejen zvýšením intenzity automobilového provozu, ale hlavně by údajně poškodily památkovou zónu.

Čtěte také: Radnice Prahy 6 se postavila proti výstavbě kancelářského komplexu

Pozadu nezůstala ani nová koalice v Praze 8, složená z ČSSD, ANO a Strany zelených. Předem totiž odmítla jakékoliv zahušťování zástavby v sídlištních aglomeracích Bohnic, Kobylis a Čimic, které by vycházelo z nového Metropolitního plánu.

Autor: Jakub Krupka

18.1.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
10

Dvě třetiny školáků budou mít v dospělosti problémy s kostmi

Play off Ligy mistrů mezi SK Slavia Praha a APOEL FC, hrané 23. srpna v Praze.
8

Slavia nedobyla Ligu mistrů. Tvrdík zuřil: Ostuda, fraška

AKTUALIZOVÁNO

VIDEO: Jižní Čínu bičuje nejhorší tajfun za 53 let, nejméně dvanáct obětí

Na jihovýchod Číny, do oblasti hustě obydlených metropolí Hongkong, Šen-čen a Macao, vtrhl tajfun Hato. Ten zesílil v noci na dnešek, dosáhl rychlosti až 210 kilometrů za hodinu a vyžádal si nejméně devanáct obětí a dvě stovky zraněných. Zatím bylo evakuováno asi třicet tisíc lidí.

Důchodkyně z Tišnova odkázala své životní pojištění neziskovce

/ANKETA/ Nejlepším přítelem člověka je pes. Zvlášť když je asistenční. Darovat sto čtyřicet tisíc korun na jejich výcvik se při psaní závěti rozhodla dvaasedmdesátiletá Jindra Dvořáková, která žije v domově důchodců v Tišnově.

Na houby autem? Pozor, kam jedete. Policie rozdává pokuty a honí čtyřkolky

Výlet do lesa se může pěkně prodražit. Zvláště, pokud se s autem vydáte na místa, která jsou chráněná.

Hledá se nový lídr pro Česko. Stranických adeptů je minimum

/INFOGRAFIKA/ Kdo usedne příští rok 8. března na Pražském hradě? Jiří Drahoš, Miloš Zeman, Michal Horáček, nebo někdo úplně jiný? O tom rozhodneme v pátek 12. a v sobotu 13. ledna 2018. Právě toto datum určil předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) pro první kolo prezidentské volby.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení