VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Školáci versus psi: Čtyřicet procent dětí má zkušenost z útoku psa

Praha – Metropole má další znepokojující statistiku. Podle odborníků ze Státního zdravotního ústavu zhruba 40 procent pražských školáků do svých dvanácti let pokousali psi. Z toho čtvrtina musela po napadení zvířetem vyhledat lékaře.

21.9.2013 3
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Kopáč

„K těmto zraněním rovněž vyjíždíme, ale lze hovořit spíše o ojedinělých případech. Ročně jsou to řádově jednotky, kdy je dítě napadeno psem, či jiným zvířetem," sdělila Jiřina Ernestová, mluvčí pražských záchranářů.

Jeden případ za všechny. Jedenáctiletý Honzík ze Strašnic poznal sílu silných psích čelistí ve chvíli, kdy s domácím mazlíčkem v podobě téměř ročního německého ovčáka dováděl na zahradě. Pes nadšeně v zubech přinášel házený předmět, a vyžadoval neustálé opakování aportu.

„Syna to asi přestalo bavit a tak se rozmýšlel, jestli ten klacek zase hodí. Mával s ním nad hlavou tak dlouho, až mu pes po ruce skočil. Vydráždila ho nečinnost syna a tak mu i klackem vytrhl kus kůže z dlaně pravé ruky," ohlédl se v čase jeho otec.

Lékaři zranění sice neklasifikovali jako devastaci tkáně, ale podle otce památku na osm stehů bude mít chlapec zřejmě ještě hodně dlouho. Pes je údajně nadále členem rodiny. „Tento případ jen dokládá, že podobný druh zranění může nastat po spontánních akcích a naše dětská chirurgie jich taky čítá pěknou řádku. Lépe řečeno, za zraněními jsou především hry se zvířaty. V drtivé většině nejsou nijak tragická, ale čas od času jsme tu měli i hodně vážné případy," řekla Martina Štanclová, mluvčí Thomayerovy nemocnice.

Příčinu náhlé změny chování psa vidí chovatelé psích plemen zcela jednoznačně. Začíná to prý u nepozornosti rodičů. „Leckteří se domnívají, že jejich mazlíček by nikdy nikomu neublížil. Pes to ani neudělá, když nemá důvod. Prospí až osmnáct hodin denně a když mu třeba dvouleté dítě začne jeho režim narušovat, pak dá zvíře řečí těla hodně najevo, že se mu to nelíbí," uvedl Vladimír Nedvěd, předseda a výcvikář psů ze Základní kynologické organizace v pražské Stromovce.

Podle Nedvěda malé děti tuto situaci nedokážou vyhodnotit. Co je horší, že trpělivost zvířete pokoušejí velmi intenzívně. Děti do věku tří let mají ještě další nevýhodu jejich obličej je v podstatě přímo v úrovni zubů velkého, i středně velkého psa. „Psí čelisti se do člověka téměř nikdy nezakousnou bez příčiny," doplnil výcvikář.

Je až s podivem, co všechno se dá v očích psa vyčíst, říká veterinář Jaroslav Modrava

„Velcí psi jsou obecně nebezpečnější než malí, protože mohou člověku způsobit vážnější zranění. Vždy záleží na genetických dispozicích psa, na prostředí a správné výchově, ale také na momentální situaci a reakci okolí. Většina psů opravdu neútočí bez důvodu," vysvětluje Jaroslav Modrava z veterinární kliniky na Jarově.

Zranění zvířetem tedy vycházejí ze zřejmých podnětů. Jenomže jsou i případy, kdy se člověk stane vyloženě lovenou kořistí. Následky útoku jsou i drastické jdou na vrub zejména toulavým psům nebo zvířatům bez patřičného dozoru. Dvouletou holčičku svého času pes pokousal na přírodním koupališti v Krčmani na Olomoucku. Podle mluvčí olomoucké policie majitel tam koupal svého rotvajlera a poblíž se koupala u břehu se svým otcem dvouletá holčička. Pes začal plavat směrem k nim a dívence se zakousl zezadu do krku. Naštěstí se jednalo jen o velmi lehké zranění, kdy dívenka byla po ošetření v nemocnici propuštěna domů.

Když pes doma nahrazuje dítě

„Mám se psy, i s těmi takzvanými bojovými plemeny, vcelku dobré zkušenosti. Nejdůležitější je vždy jedno každý pes má svůj charakter. Je třeba mu ho utvářet už od útlého věku a neexistuje rasa, aby nerespektovala vůli pána smečky. A tím je pouze majitel," uvedl Bohumil Lánský z Českého svazu chovatelů. Dále vysvětlil, že pes má v genech zakódováno žít ve smečce. Rychle rozpozná, zda ho musí respektovat nebo nikoliv. „Zoufalé příklady jsou u starých lidí. Psy vnímají jako své dítě, on je jako své rodiče určitě ne. Proto si pobíhají, jak chtějí a stávají se z nich solitéři. Prostě skočí na kohokoliv, kdy si zamanou. Vědí, že trest nebude," popisoval Bohumil Lánský.

Zmíněných čtyřicet procent pokousaných pražských školáků je podle oslovených odborníků i otázka pohledu do svědomí nezletilců. Někteří podle nich jsou vyložení provokatéři, jiní zase ke změně chování zvířete nevědomky sami přispějí. Zvíře má prý v mnohých případech velkou trpělivost, avšak podstatnou roli zde hraje i jeho povaha.

„Je až s podivem, co se dá v psích očích všechno vyčíst. Měli jsme na klinice rotvajlera, kterému jsme ošetřovali zranění po rvačce s jiným psem. A rotvajler jako by říkal, že opravdu za nic nemůže, protože ho jiný pes k útoku vyprovokoval. A neustále koulel omluvně očima kam se jen podíval a trpělivě menší chirurgický zákrok snášel," popisoval veterinář Jaroslav Modrava.

Když hlad a geny tvrdě zavelí

Kynologové říkají, že s výcvikem psa a utvářením jeho charakteru by se mělo začít zhruba po šesti měsících věku. Platí to zejména u velkých psů, jak například plemene německý ovčák či dobrman. Svého času tyto rasy byly totiž početnými zájemci nejvyhledávanější.

„Třeba německý ovčák v objetí dítěte budí až dojemný obraz soužití člověka se zvířetem. Je ale klamný. Sebevíc hýčkanému zvířeti stále zůstávají vrozené instinkty. Těmi jsou hlavně obrana potravy a bezprostřední reakce z pocitu ohrožení," upozorňuje Bohumil Lánský z Českého svazu chovatelů s tím, že když se rozzlobí gaučový pinč, vzbudí spíše úsměv.

Když ale vycení zuby velké psí plemeno, končí veškerá legrace. Lze ale namítnout, že psímu útoku se člověk někdy nevyhne. Hrozí to zejména u bezprizorních zvířat, jejichž domovem jsou ulice či parky. v těch jsou jak školáci tak i jiní lidé.

„Potulní psi kdysi taky někomu patřili. Dnes ani není možné, aby pouliční fenka samostatně odchovala nějakých pět šest štěňat. Po vrhu by všechna stejně brzy zahynula. Z toho vyplývá, že u potulného psa časem převážily jeho vrozené instinkty a podle toho se pak chová. Potřebuje totiž potravu. Takzvaný návrat k přírodě může u takového zvířete lehce vyvolat agresi geny z něj totiž opět dělají lovce. Jsou ale i případy, kdy geny zcela selžou. Platí to ale výhradně u starých opuštěných zvířat," vysvětloval veterinář Jaroslav Modrava s tím, že tyto poznatky se jen těžko vysvětlují lidem, kteří svého psího miláčka měli doma dlouhé roky.

Nejhůře tuto teorii prý snášejí osamělí lidé, kdy pes je pro ně naprosto vším. Že by se právě z jejich mazlíčka stal někdy taky zabiják? Podle Modravy jsou schopni za tyto úvahy upálit jejich šiřitele na hranici.

„Za útok psa trestejte spíše člověka. Jaký je on, takový je potom jeho pes," konstatoval Bohumil Lánský z Českého svazu chovatelů.

Autor: Petr Štrompf

21.9.2013 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
První ministryně Skotska (premiérka) Nicola Sturgeonová chce bránit místo, které má Skotsko v Evropské unii, a bude usilovat o to, aby Skotové mohli mít po odchodu Británie z unie i nadále přístup k evropskému jednotnému trhu.
AKTUALIZOVÁNO
5

Skotský parlament souhlasí s novým referendem o nezávislosti

Donald Trump
AKTUALIZOVÁNO
2 4

Trump podepsal dekret, kterým končí Obamovy ekologické regulace

Brečet nebudu, říká sprejer, který poničil hradby

Na místo činu se o víkendu vrátili sprejeři, kteří ve čtvrtek 16. března pomalovali historické hradby a další místa v Klatovech, a způsobili tak škodu za zhruba 45 tisíc korun. Odstraňovali nápisy, které nastříkali. Lítost by u nich ale člověk hledal jen stěží.

Krajský soud potvrdil půlmilioniovou pokutu pro ministerstvo vnitra

Krajský soud v Brně v úterý potvrdil půlmilionovou pokutu, kterou Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil ministerstvu vnitra. Je za chyby v zakázce na IT služby související s výplatou sociálních dávek. Soud potvrdil rozhodnutí ÚOHS z roku 2013. V úterý to řekla mluvčí soudu Simona Pešková.

Se zpěvačkou Špinarovou se příznivci rozloučí 1. dubna v Ostravě

Se zpěvačkou Věrou Špinarovou, která náhle zemřela v neděli ve věku 65 let, se její příznivci mohou rozloučit dopoledne 1. dubna v Ostravě. Smuteční síň krematoria ve Slezské Ostravě jim bude zpřístupněna od 09:00 do 12:00. Odpoledne se poslední rozloučení uskuteční pouze v kruhu rodiny a přátel. ČTK o tom dnes informoval Adam Pavlík, syn Věry Špinarové a vedoucí její doprovodné kapely.

Divoká prasata terorizují lázně i města

Nejsou to hony za dobrodružstvím, ale na vztek. Odstřel divokých prasat, která v nájezdech terorizují parky v Karlových Varech a dalších městech, ale nepohrdnou ani zahradami soukromníků, nyní zaměstnává myslivce i pracovníky Správy lázeňských parků. Ačkoliv na čekanou vyrážejí prakticky každou noc, od začátku letošního roku se jim podařilo ulovit jeden kus.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies