VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sociální služby před kolapsem: zmar nadějí a více kriminality

Praha – Stovky, možná tisíce lidí bez domova, bezprizorně se potulující ulicemi Prahy. S žádnou nadějí na pomoc, odkopnuti do oblasti absolutního nezájmu společnosti. Zvýšená kriminalita, zmar mnohaleté práce sociálních pracovníků.

23.3.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník

I takto se může, slovy expertů na danou problematiku, projevit důsledek pokračujícího trendu zoufalého podfinancování sociálních služeb v metropoli.

Další letošní škrty mohou podle náměstka primátora pro zdravotní a sociální oblast Ivana Kabického vést doslova ke kolapsu systému sociálních služeb. Pokud do něj stát včas „nenalije" další peníze, definitivně mohou skončit některá nízkoprahová centra či azylové domy, pomáhající těm nejpotřebnějším z nejpotřebnějších. Většina těchto zařízení už nyní čerpá poslední zbytky letošních státních dotací. Dopad takové politiky prý nepocítí jen bezdomovci, nemocní, nebo sociálně vyloučení. „V konečném důsledku dolehne vesměs na všechny Pražany," shodují se sociální pracovníci.

Příčinou současné vyhrocené situace je prý čerstvá změna systému financování sociálních služeb prostřednictvím státní dotace, za kterou stojí Ministerstvo práce a sociálních věcí.„Praze jsou státní dotace významně kráceny každoročně. Teď přichází o další desítky milionů, což pro financování některých organizací a jimi poskytovaných sociálních služeb může být likvidační," poznamenal náměstek Kabický. Potvrdil, že mnohé neziskové organizace se už nyní ocitly na hranici udržitelnosti poskytovaných služeb, a hlavní město tak čelí nárůstu požadavků na dofinancování, na což nemá peníze.

Už v prosinci loňského roku měli na pražském magistrátu i ve většině center pomoci sociálně potřebným jasno. S rokem 2013 přijde kvůli nedostatečnému financování sociálních služeb existenční krize. A tento katastrofický scénář se prý vydatně naplnil.

Ještě na konci minulého týdne musel náměstek primátora pro zdravotnictví a sociální oblast Ivan Kabický konstatovat, že s Ministerstvem práce a sociálních věcí vázne komunikace. Deník ale zjistil, že ještě do konce příštího týdne budou ministerští úředníci jednat jak s náměstkem Kabickým, tak se zástupci jednotlivých charit. Půjde o přidělení dalších mimořádných dotací na zachování chodu nejvíce ohrožených center sociální pomoci.

„V pondělí jsme o situaci jednali s paní ministryní Ludmilou Müllerovou. Dostali jsme příslib, že do konce března se bude řešit navýšení dotací pro nejohroženější projekty. Ministr Miroslav Kalousek má vládě tento požadavek předložit. Pro letošek by ještě mohlo jít až o půl miliardy," sdělila tajemnice Armády spásy ČR Pavla Vopeláková.

Stovky nemocných lidí v ulicích?

Ředitelka pražské Naděje Petra Lakatošová je přesvědčena, že pokud by další peníze nepřišly, byla by ohrožena existence hned čtyř pražských azylových domů.

„Situace je bez nadsázky kritická. Z požadavku na rok 2013 jsme obdrželi pouze 27 procent. V důsledku to znamená zrušení 117 lůžek pro lidi bez domova, propuštění 28 zaměstnanců, rozpad zkušených týmů, zmaření vložených investičních prostředků do objektů," vysvětlila Lakatošová. Rizika v souvislosti s krácením dotací ministerstvem vidí hlavně v negativních dopadech na klienty, ale i na samotné Pražany. Předpokládá totiž, že v ulicích přibudou stovky hygienicky zanedbaných a nemocných lidí.

Ředitel Armády spásy ČR Miloslav Pípal to vidí podobně. „Centrum sociálních služeb Bohuslava Bureše Armády spásy obdrželo na azylový dům pouze 12,5 procenta z požadavku na rok 2013, a pokud to porovnáváme s rokem 2012, jsme pouze na 20 procentech. Tento finanční propad je tak výrazný, že nedojde-li v nejbližší době k navýšení dotace, budeme nuceni uzavřít největší z našich azylových domů. V praxi to znamená, že se zruší 108 lůžek pro osoby bez domova, dojde k propuštění zaměstnanců a současně lidé, ubytovaní v azylovém domě, se ocitnou opět na ulici," popsal Pípal.

Problémy má i Charita

Ve svízelné situaci je rovněž Arcidiecézní charita Praha. „Již několik let je pravidlem, že dofinancováváme služby pro osoby bez přístřeší z vlastních zdrojů. Možnosti rozvoje služeb nebo jejich rozšiřování tak nejsou žádné. Předpokládaná ztráta přibližně půl milionu korun na službu azylový dům nás bohužel dokonce nutí k závažným úvahám o budoucnosti této služby," konstatoval Stanislav Fiala, ředitel Azylového domu sv. Terezie, spadajícího pod Arcidiecézní charitu Praha. Náměstek Kabický upozornil na nespravedlnost systému předělování dotací na sociální služby pro Prahu.

„Pokud by byla Praha hodnocena podle stejných kritérií jako všechny kraje v republice, pohybovala by se výše přiznané dotace na dvojnásobku současného stavu, tedy okolo devíti set milionů korun," nastínil Kabický.

Fakta

Hlavní město podle členky zastupitelského výboru pro sociální politiku Lenky Kohoutové dává ze svého rozpočtu více než 25% právě na sociální služby. To je výrazně vyšší podíl oproti ostatním krajům, což je dáno především odlišnou strukturou sociálních služeb v hlavním městě, kdy metropole řeší i za ostatní kraje např. specifickou problematiku bezdomovectví či vysokou koncentraci osob s drogovou závislostí.

Tajemnice Armády spásy ČR Pavla Vopeláková řekla Deníku:

Už teď jsme vyčerpali všechny letošní dotace

Konstatování náměstka primátora Ivana Kabického o blížícím se kolapsu sociálních služeb v metropoli je podle tajemnice Armády spásy ČR Pavly Vopelákové reálné. Sama doufá, že se zástupcům Prahy i pražských charitativních organizací podaří vyjednat s ministerstvem financí a ministerstvem práce a sociálních věcí navýšení dotací pro letošní rok.

„Jinak je docela pravděpodobné, že budeme nuceni zavřít azylový dům," připustila pro Deník Vopeláková.

Jak je na tom momentálně pražská Armáda spásy?

Vloni jsme obdrželi státní dotaci ve výši šesti milionů korun, letos něco málo přes jeden milion korun. Reálně to znamená, že k dvacátému březnu 2013 jsme tuto dotaci kompletně vyčerpali.

Jaký je krizový scénář?

Pokud se nám nepodaří vyjednat navýšení dotace, pak bychom zřejmě museli přistoupit ke zrušení služeb našeho azylového domu s kapacitou 108 lůžek. To by se samozřejmě dotklo možná i několika stovek lidí bez domova, žijících v Praze.

Troufnete si odhadnout, kolika lidí by se rušení těchto služeb mohlo v Praze celkově dotknout?

Podobnou situaci jako my zažívají i v Naději i v Arcidiecézní charitě. Dá se říci, že azylové služby, které jsou v režii těchto organizací, by byly v Praze kompletně ohrožené, pokud by nedošlo k navýšení dotací. Máme spočítáno, že na zabezpečení sociální sítě je zapotřebí minimálně sedm miliard, přičemž stát letos uvolnil jen něco málo přes šest miliard. A tato částka je takřka kompletně rozdělena. Zbývá necelých devadesát milionů.

Rušení azylových služeb by tedy s jistotou zasáhlo naprostou většinu lidí bez domova, žijících v Praze, kterých je několik tisícovek. Jak by podle vás tuto skutečnost pocítili ostatní Pražané?

Už nyní spousta lidí poukazuje na fakt, že se na pražských ulicích zdržuje příliš mnoho lidí bez domova. Je jisté, že by jich mohlo výrazně přibýt. V ohrožení je lůžková kapacita až pro osm stovek lidí. Dá se předpokládat i nárůst drobné kriminality. Ale hlavně bude zmařena dlouholetá práce sociálních pracovníků a lidé bez domova, kteří se již zapojili do resocializace, by byli vrženi zpět na ulici.

Karel, žijící v Praze už více než pět let bez domova, řekl Deníku:

Když zůstanu bez pomoci, bude to můj konec

Bezdomovci, využívající služby azylových domů jsou podle jednoho z nich Karla Vaňouse dobře informováni o tíživé finanční situaci svých „dobrodinců."

Bojíte se, že v případě nouze, například když přijde mráz, nebudete mít kde složit hlavu?

Tím si buďte jist. Páni politici si ani neumí představit, jak je pro nás to lůžko v teple životně důležité. Rozumím tomu, kdyby nebrali ohled na někoho, kdo se do takové situace dostal vlastním přičiněním. Je ale mezi námi hodně těch, kteří přišli o střechu nad hlavou ne vlastní vinou a před tím přispívali do sociálního systému.

Patří charity k vašim posledním jistotám? Dovedete si představit, kdyby přestaly kvůli nedostatku peněz sloužit?

To by asi byl můj konec. Já nejsem ten klasický bezdomovec, který přežije víc, než zvíře. Já na charity hodně spoléhám. Přestože jsem venku už několik let, bez nich bych byl ztracen.

Autor: Jakub Krupka

23.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Miloš Zeman na Pražském hradě ohlásil svou kandidaturu na prezidenta.
12 13

Zeman poletí za Trumpem. Termín návštěvy se dozví až tři týdny před odletem

Ilustrační foto
5

Sexuální asistentky poskytly postiženým zatím 250 asistencí

Poslední rozhovor Věry Špinarové pro Deník: Stále miluji živá vystoupení

/ROZHOVOR/ Připomeňte si spolu s námi Věru Špinarovou v posledním velkém rozhovoru, který poskytla Deníku loni v prosinci - tři dny před svými půlkulatými narozeninami. Rozjímala tehdy například nad vánoční svátky, které měla moc ráda. Jen se jí nelíbil ten shon a nakupování…

Provozovatel kiosku u Pekla skončil kvůli EET. Hledá se náhrada

Polná na Jihlavsku hledá nájemce bufetu v rekreačním a sportovním areálu u rybníka Peklo. Současný provozovatel bufetu skončil, dle vyjádření starosty kvůli elektronické evidenci tržeb (EET).

Islámský stát? Fanatici, kteří nemají náboženský cíl, říká lékař Abass Jahaf

/ROZHOVOR/ Jaké je být uznávaným lékařem v České republice, když pocházíte z muslimské země? A zvláště v době, kdy Islámský stát (IS) terorizuje svět stále početnějšími útoky? Doktor Abass Jahaf byl zhruba před třiceti lety z Jemenu vyslaný do tehdejšího Československa na studia. Dnes má české občanství, pracuje v Nemocnici Most na urologickém oddělení a spolupořádáním společenských akcí se snaží sblížit muslimskou komunitu s českými občany.

Volby v Srbsku: Putin si vybral jako kandidáta Vučiče

Ruský prezident Vladimir Putin dnes v Moskvě přijal srbského premiéra Aleksandara Vučiče, kterého také jednoznačně podpořil jako kandidáta na prezidenta. Novou hlavu státu budou Srbové volit 2. dubna.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies