VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Soud: Smrt novorozeněte na záchodě byla vražda

Praha – Sedm let, které si má odpykat ve věznici s ostrahou, vyměřil se čtvrtek Krajský soud v Praze 31leté ženě, jejíž čin loni na podzim šokoval veřejnost. Po utajeném těhotenství tajně porodila – a krátce nato svoji dcerku zavraždila. Tělíčko novorozeněte našli 31. října odpoledne zaměstnanci restaurace v Ládví u Kamenice na Praze-východ. V šatní skříňce ženy, která jako brigádnice v podniku uklízela a také vypomáhala v kuchyni. Mrtvolku zabalenou ve dvou modrých sáčcích do odpadkových košů objevili několik hodin poté, co její matku odvezla sanitka se silným krvácením do benešovské nemocnice.

6.6.2013 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Martin Divíšek

Dřív miminko nehledal nikdo, třebaže žena s rostoucím břichem překvapovala své okolí tím, jak důsledně odmítala narážky, že je v jiném stavu. Své potíže totiž dotyčná vysvětlovala jako nehodu po legálně provedené interrupci. A až posléze z policejních protokolů vysvitlo, že když hovořila se šéfem, který jí i přes její odpor přivolal sanitku, a posléze se záchranáři, v obou případech říkala něco jiného. Ano, mluvila o tom, že byla na potratu – jednou se ale zmiňovala o nemocnici v pražské Krči, zatímco podruhé o nemocnici v Benešově.

Smrt v kbelíku

Ani okamžitá pomoc by ale tragédii už odvrátit nedokázala. Nasvědčují tomu alespoň slova obžaloby, tvrdě shrnující ortel, vynesený matkou nad plodem, který jí uzrál pod srdcem. „Po utajovaném těhotenství obžalovaná na toaletách podniku, kde pracovala, porodila v desátém lunárním měsíci holčičku," konstatovala státní zástupkyně Miloslava Zagarová. A podle jejích slov, vycházejících ze znaleckých posudků, dítě, jež se narodilo někdy kolem deváté hodiny, bylo životaschopné! „Nejméně několik minut dýchalo; pak mu obžalovaná ponořila hlavičku do tekutiny a došlo k udušení z utopení," přiblížila žalobkyně okolnosti vraždy.

Proč? Proč muselo miminko zemřít, a to podle závěrů pitvy ve vědru na mytí podlahy? Obžalovaná připustila, že ví o existenci baby boxů, do nichž lze nechtěné dítě anonymně odložit – a dobře o nich věděla i v kritické době loni v říjnu. Trvá ale na tom, že se v pořadí třetího potomka zbavit nechtěla. Ke dvěma synům by si holčičku přála – neodmítala by ale ani chlapečka… Osvětlení pozadí tragédie, která se odehrála na pánských záchodcích restaurace, je zřejmě třeba hledat v týdnech, měsících – a možná i letech před tragickým porodem. Soužití s přítelem podle zjištění soudu provázely partnerské i finanční problémy.

Obavy a nepravdy

Žena stíhaná na svobodě (jejíž totožnost Deník neuvádí s ohledem na její dva nezletilé syny) vysvětlovala, že si dlouho neuvědomovala, že je v jiném stavu. Neměla bolesti a nezaznamenala ani podobné projevy jako při předchozích těhotenstvích. Když prý pochopila, že čeká miminko, sice o návštěvě gynekologa uvažovala, ale do ordinace nedošla. „Časově to nevyšlo," prohlásila. Připustila také, že i ve chvíli, kdy měla jasno, příteli tvrdila, že žádné dítě není na cestě. „Bála jsem se mu to říct," vysvětlila, že takto reagovala na partnerovo hromování, že pokud je těhotná, určitě to nemůže být jeho. „V hospodě dokonce říkal, že bude obcházet chlapy a brát si od nich vzorky, aby zjistil, čí to dítě je," vypověděla na policii. Později příteli těhotenství přiznala. Řekla ale, že byla u doktora, kde jí brali krev kvůli podezření, že je dítě mrtvé.

Skrývané těhotenství prý vyvrcholilo porodem, který obžalovanou na konci října silně zaskočil. Měla prý za to, že má na řešení situace ještě čas, jelikož si vypočítala, že by měla rodit na přelomu prosince a ledna. Osudného dne ji sice pobolívalo břicho – myslela ale, že se jí jen chce na záchod. O tom prý byla přesvědčena ještě během vytírání pánských toalet v restauraci, kdy přišel „hrozitánský tlak" – takový, že se kvůli obavě, že to k míse nestihne včas, posadila před pisoáry na kbelík s vodou na vytírání.

Nejasné vzpomínky

Co bylo pak, si prý pamatuje jen matně. Podle výpovědi na policii ještě zaznamenala , že do kýble „něco žbluňklo". Tušila prý, co se stalo, a bála se podívat – současně ale uvažovala, že ještě moc brzy. A v šoku zůstávala sedět…

Další události popisovala žena různě. Policistům řekla, že když se zvedala, přetrhla se pupeční šňůra a ona pak ve vědru našla mrtvou holčičku. Celou modrofialovou. Když tělíčko vytáhla, nebylo možno pomoci. „Bezvládně mi viselo přes ruku jako nějaké kotě," nadiktovala do protokolu.

U soudu pak naznačovala, že zřejmě ztratila vědomí – a když přišla k sobě, seděla u zdi vedle kabinky a zpola převržený kbelík s děsivým obsahem se jí opíral o nohu. „Myslím, že jsem ten kýbl postavila a natočila do něj vodu," řekla soudu obžalovaná. A co se dělo s dítětem? To neví. Prý si nic nepamatuje – s výjimkou momentu s namodralým dítětem na ruce. Pak už si vzpomíná jen na nutkání uklízet gejzíry krve, aby po ní nezůstal nepořádek. A na to, že skutečně byla řeč o interrupci. „To jsem ale spíš jen odkývala," prohlásila v jednací síni.

Otřesná pravda

Téhle verzi ale senát Evy Miláčkové neuvěřil. Podle zjištění soudu se věci odehrály jinak. Ano, žena porodila na pánských záchodcích – podle znalců ale byla holčička v pořádku a nejméně pět minut také sama dýchala. A patrně také ohlašovala svůj příchod na svět pláčem. Až do chvíle, kdy jí matka přidržela hlavičku pod vodou ve vědru na mytí podlahy a nepočkala, dokud neustanou veškeré známky života. Tělíčko pak odnesla na dámské toalety, kde je ukryla v odpadkovém koši, a vrátila se na pánské záchodky, aby uklidila stopy po porodu. Po vypuzení placenty však začala velmi silně krvácet.

I v té chvíli se ale podle zjištění soudu matka snažila udělat vše pro to, aby zastřela pravý stav věcí. Odmítala snahu šéfa restaurace přivolat záchranku – neúspěšně – a své obtíže se snažila vysvětlovat jako „nehodu" po potratu, který si prý nechala provést o dva dny dříve. To tvrdila i operátorce záchranné služby do telefonu a pak i posádce sanitky. Mezitím, když už omytá seděla na židli ve sprše restaurace a čekala na příjezd záchranky, se ještě pokusila odklidit tělíčko. V kuchyni vzala odpadkové pytle, napříč celou hospodou proběhla až na dámské záchodky, z koše vytáhla mrtvolku, kterou zabalila do pytlů, ukryla ve své šatní skříňce a zamaskovala oblečením.

Záměr vraždit? Ne!

Podle slov soudkyně Miláčkové tedy obžalovaná postupovala cílevědomě a uvědomovala si, co dělá (byť soud nemůže vyloučit, že dnes si na to opravdu nevzpomíná a všechny vzpomínky na tragédii ze své paměti vytěsnila). Rozhodně nejednala ve stavu rozrušení způsobeném porodem a na mordu neměla podíl ani utrpěná značná krevní ztráta. „Podle vyjádření znalce-psychologa šlo o jednání programované a předem připravené," konstatovala předsedkyně senátu a připomněla, že dotyčná své těhotenství zastírala, jak se jen dalo,a na příchod dítěte se nijak nechystala.

Přesto má soud za to, že nešlo o předem promyšlený mord, provedený po předchozím uvážení, kdy by obžalovaná šla na záchod s tím, že dítě porodí a zabije. Neměla po ruce žádný nástroj na přestřižení pupeční šňůry, neměla jasno o způsobu usmrcení a ani neměla promyšlené, co komu řekne… Smrtící počínání rodičky, jejíž porod byl nezvykle rychlý a provázely ho bolesti menší než je obvyklé, tak bylo podle soudu „jednání situačně podmíněné nepříznivým vztahem s druhem".

Mimochodem – navzdory mužovým pochybnostem genetické testy potvrdily, že zavražděná holčička skutečně byla jeho dítětem…

Sedm let k nápravě postačí
Jaký trest obžalované uložit? To bylo hlavním předmětem úvah členek senátu, nepochybujících o tom,že za smrt dítěte je odpovědná jeho matka, jež si podle vyjádření znalců dobře uvědomovala, co dělá. V úvahu jednak přicházel trest za vraždu nezletilého dítěte, kde trestní zákoník stanoví sazbu 15 – 20 let odnětí svobody nebo uložení výjimečného trestu (20 – 30 let, či dokonce doživotí), jednak se nabízela podstatně mírnější kvalifikace – vražda novorozeného dítěte matkou, spáchaná v rozrušení spáchaném porodem, se sazbou od tří do osmi let.

Mírnější pohled ale soud uplatnit nemohl; na to bylo počínání obžalované, snažící se zastřít, co se dalo, příliš racionální. Trest za vraždu, uložený v rozpětí začínajícím na 15 letech odnětí svobody, se však zdál soudu příliš přísný. Senát tedy volil mimořádnou možnost jít ve výjimečných případech pod spodní hranici zákonné sazby, když by se trest jevil jako nepřiměřeně přísný a je předpoklad, že nápravy pachatele lze dosáhnout i uvězněním na kratší dobu.

Soudkyně Eva Miláčková připomněla, že její senát zohlednil hned několik polehčujících okolností: dosavadní bezúhonnost ženy, která se řádně a pečlivě stará o své dva syny předškolního a školního věku, příznivé možnosti resocializace i fakt, že se dotyčná nacházela v tíživé situaci osobní i sociální; zejména finanční. „Odnětí svobody na sedm roků je trest přiměřený okolnostem případu, ale i osobním a rodinným poměrům obžalované," konstatovala Miláčková. Podle jejích slov je odpovídající i zařazení do věznice s ostrahou.

Nakolik s tím souhlasí také státní zástupkyně Miloslava Zagarová a obhájce Igor Žídek, není zřejmé. Obě strany si ponechaly lhůty na rozmyšlenou pro případné podání odvolání. Vynesený rozsudek tak zatím není pravomocný.

Autor: Milan Holakovský

6.6.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Napadení seniora.
6

Mladý cizinec zkopal seniora na zastávce. Nechtěl se nechat okrást

František Rajtoral
AKTUALIZUJEME
1 10

Smutná zpráva. Fotbalista Rajtoral spáchal sebevraždu

Severokorejci: Jsme připraveni potopit americké lodě

Pchjongjang se dnes nechal slyšet, že je připraven potopit americkou loď, která demonstruje svoji vojenskou sílu u korejských břehů. K americké letadlové lodi u břehů Severní Korey se včera připojily dvě japonské, kvůli cvičení v západním Pacifiku. Japonsko má v Asii druhou největší ozbrojenou flotilu, hned po Číně.

Nelegální tunningový sraz: policie musela zasahovat

Kvílení pneumatik, řev trápených motorů a hlasitá muzika. V Mladé Boleslavi, na parkovišti marketů Obi a Albert v ulici Na Radouči, si dali nenahlášený sraz příznivci tunningu, aby se navzájem pochlubili svými vyšperkovanými vozy. 

AKTUALIZOVÁNO

Dobrá zpráva pro Pardubice: Hokejová extraliga je zachráněna

Obrovská radost, vyprodaná hala na nohou, potlesk na otevřené scéně. Tak končil poslední zápas hokejistů Dynama v sezoně. V posledním utkání baráže porazili Jihlavu a odvrátili hrozbu pádu do první ligy. Takže nejvyšší hokejová soutěž je zachráněna!

Akce Kulak, pak samota, vypráví pamětnice

Ze třiaosmdesátihektarového statku v Mistříně na Hodonínsku se museli přestěhovat za jeden den. V roce 1951 jim ho totiž vzali komunisté při akci Kulak. Při ní zabavovali majetek všem velkým statkářům, aby vytvořili státní hospodářství. „Bylo nás devět. Vojáci nás převezli na samotu u Jestřabice na Kroměřížsku, která měla jen jednu místnost," vzpomíná šestaosmdesátiletá Eliška Kolečkářová na dobu, kdy jí bylo osmnáct let. Jejího otce letos hodonínský okresní soud rehabilitoval a očistil jeho jméno.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies