Původně byl na desce u sousoší uveden jako spoluautor, lidický památník ale nechal osadit jinou desku, bez Hamplova jména. Sochař se domáhá opětovného uznání spoluautorství. Původně dal Krajský soud v Praze Hamplovi za pravdu, odvolací senát vrchního soudu ale kauzu vrátil k novému projednání. A soudce Vojtěch Cepl v pondělí nové rozhodnutí nevyřkl. Kauzu odročil.

Zatímco vedení lidického památníku Hamplovi přisuzuje roli pomocníka, on sám trvá na tom, že byl spolutvůrcem díla. Jeho žena se prý soustřeďovala především na obličeje, zatímco on dotvářel figury a oblečení; poslední postavy, na kterých pracoval po sochařčině smrti 16. listopadu 1989, jsou pak prý již výhradně jeho dílem. Stejně jako sjednocení detailů a výsledná kompozice – první sochy byly totiž umisťovány v Lidicích až šest let po úmrtí hlavní autorky. „Mám všechny doklady o tom, že jsem spoluautor – a soud chce stále nové důkazy," posteskl si sochař.

Prezident ocenil sochařku medailí

O sousoší 82 lidických dětí se v poslední době hovořilo nejen v souvislosti s aktuálním soudním sporem, ale také při slavnostnímu večeru k 28. říjnu, kdy prezident republiky Miloš Zeman předával v den státního svátku významná ocenění. Medaili Za zásluhy udělil in memoriam Marii Uchytilové-Kučové, proslulé především jako autorka lidického sousoší, na kterém bez objednávky pracovala 20 let. Známá jsou ale i její další díla – například v Kladně stojí osamělá Lidická matka, v České Skalici jsou zase hrdí na její pomník Boženy Němcové. Jako vynikající medailérka byla také autorkou předlohy korunové mince se ženou sázející lipovou ratolest, jíž se u nás platilo v období let 1957 – 1992.