Památky nyní spadají pod správu Pražské informační služby (PIS), ta je pronajímá firmě ABL, kterou vlastní bratr nepravomocně odsouzeného poslance Věcí veřejných Víta Bárty.

Radní změnili zřizovací listiny muzea a PIS, bude je muset ještě schválit zastupitelstvo. Změna by pak vstoupila v platnost od 1. července. Po úpravě listiny budou následovat personální obměny v PIS. Novotný řekl, že je radním navrhne už v průběhu léta. Konkrétní být ale nechtěl. Podle některých informací by Praha mohla vyměnit mimo jiné ředitelku PIS Lucii Ramnebornovou.

Muzeum bude podle radního ve svěřených památkách moci nově vystavovat předměty uložené v depozitářích. „Depozitáře městského muzea jsou plné sbírek, které lidé zatím nemohli vidět, protože chyběly potřebné prostory," uvedl Novotný. Město si od plánu slibuje i efektivnější správu památek.

Důvodem změn je mimo jiné to, že PIS by se měla více zaměřovat na cestovní ruch, marketing, podporu kongresového turismu a propagaci Prahy jako turistické destinace. V rámci organizace vznikne i takzvaná Prague Film Office, která pomůže zahraničním filmařům při vyhledávání vhodných lokalit k natáčení nebo při vyřizování povolení a jiných dokumentů.

O co se bude muzeum starat?

Muzeum se bude starat o Prašnou bránu, Staroměstskou a Malostranskou mosteckou věž, věž chrámu svatého Mikuláše na Malé Straně, bludiště a rozhlednu na Petříně, novomlýnskou vodárenskou věž a areál zámku ve Ctěnicích. PIS firmě ABL pronajímá i Staroměstskou radnici, ta ale zůstane ve správě hlavního města. Důvodem je mimo jiné to, že město prostory často využívá k reprezentačním účelům.

Se záměrem už dříve souhlasil kulturní výbor pražského zastupitelstva, kritizovali jej ale opoziční zastupitelé. Muzeum převedení památek podle dřívějšího vyjádření ředitelky Zuzany Strnadové vítá.

PIS, která je městskou příspěvkovou organizací, svěřila před více než dvěma lety firmě ABL správu sedmi památek. Firma za to městu platí přes 55 milionů korun ročně bez DPH. Radní Novotný s pronájmem památek společnosti ABL nesouhlasil, podle něj bylo výběrové řízení na správce netransparentní. Ředitelku Ramnebornovou přiměl k tomu, aby smlouvu na konci ledna vypověděla. Firmě nyní plyne roční výpovědní lhůta.