Pražští záchranáři nyní vlastní budovu nemají a působí v pronajatém a údajně nevyhovujícím domě v Korunní ulici.

Podle Lacka žaloba řízení neovlivní. „Děláme všechno pro to, abychom ještě letos získali stavební povolení," uvedl Lacko. S Trojou magistrát i vedení záchranné služby dál jedná. Magistrát snížil plánovanou budovu o jedno patro, čímž klesly plánované náklady o 120 milionů korun. Podle ředitele záchranky Petra Koloucha navíc odpadl plán vystavět heliport, proti kterému se postavila radnice.

„Raději bych byl, aby sídlo stálo v místě, kde nás chtějí, než kde nás pouze tolerují," řekl Kolouch. Podle něho by Troja se záchrankou získala mimo jiné třeba lékárnu nebo ordinaci praktického lékaře. Umístění sídla by prý bylo ideální. „Na výjezdu z tunelu Blanka nebude rušit místní obyvatele, tato poloha navíc zvýší akceschopnost posádek a zrychlí dojezdy sanitek," uvedl.

Připomínky trvají

Radnice žalobou reagovala na stanovisko magistrátu, který zamítl její odvolání proti územnímu rozhodnutí. Troja stavbu blokuje už několik let. Trvá na tom, že do rekreační a rezidenční oblasti Troji taková budova nepatří. Drdácký upozorňuje i na to, že jde o záplavové území.

Vadí mu i to, že by součástí sídla bylo parkoviště pro padesát záchranářských vozů, čerpací stanice a původně plánovaný heliport na střeše budovy. „Naše připomínky trvají," řekl ve čtvrtek místostarosta. Podle něj by vhodnější variantou byla přestavba některé z budov v majetku města.

Výstavba sídla měla začít v roce 2013, později vedení města slibovalo, že práce zahájí na podzim loňského roku. Praha kvůli tomu vykoupila pozemky, poslední loni za skoro deset milionů korun.