Ředitel záchranky Zdeněk Schwarz ještě minulý týden opakoval: „Problém není. Celá situace je medializována jen kvůli mé kampani v senátních volbách. Nevím, kdo za tím stojí." Na dnešní dopoledne pak Schwarz svolal tiskovou konferenci, kde se hodlá vyjádřit k „účelové mediální kampani poškozující pražskou záchranku."

A zřejmě bude mít co vysvětlovat. Záchranáři mu vyčítají, že se k zaměstnancům chová arogantně a vulgárně, názorově nepohodlní lidé jsou prý účelově trestáni, vedení záchranky se zaměstnanci nekomunikuje a pochybnosti budí 
i částky, za které záchranka pořizuje vozy, oblečení a další výbavu.

Třebaže podle vedení šlo jen o „předvolební kampaň" proti Zdeňku Schwarzovi, který kandidoval o víkendových senátních volbách, redakci Pražského deníku se i teď, několik dní po volbách, ozývají další noví nespokojení zaměstnanci.

„Všechno to začíná chováním pana ředitele. Dispečerky jsou pro něho krávy a slepice. Lidi na autech zase kreténi, z*rdi, zloději… Ve svém okolí neznám člověka, který by se choval tak buransky, jako náš pan ředitel," řekl Pražskému deníku jeden ze zaměstnanců záchranky, který si z obav před možnou mstou nepřál být jmenován.

Záchranka už dříve na množící se kritiku chování svého ředitele reagovala vyhýbavě: „Konkrétní případy zaměstnavatel řeší, ale nemáme takové informace a stížnosti od zaměstnanců. V minulosti jsme řešili jen několik případů nevhodného chování mezi zaměstnanci. Naopak dlouhodobě zaznamenáváme nevhodné titulování vedoucích zaměstnanců, zejména osobu ředitele.“

„To je přesně ukázka toho, jak vedení záchranky komunikuje. Obecně odpovědět, a pak převést řeč a nakydat špínu na nás,“ říká zaměstnanec.

60 z 64 mluví 
o atmosféře strachu

Právě Schwarzovo chování bylo jedním z témat, o kterém diskutovali účastníci dvojice odborářských schůzí, jež se konaly minulý týden. Jedné z nich se účastnil reportér Pražského deníku. A atmosféra zde rozhodně nepřipomínala to, co vedení záchranky opakuje: 
„O žádné napjaté situaci nemůže být řeč.“

„Pan Schwarz naprosto běžně používá slovník čtvrté cenové skupiny. Člověk, který se takto chová, v ředitelské pozici nemá co dělat,“ zaznělo mimo jiné. Schůzi provázely časté hádky, na tom, že se ředitel chová vulgárně se, ale většina přítomných shodla.

Pražský deník získal z obou schůzí z minulého týdne zápis. Podle něho se setkání účastnilo dohromady 64 odborářů, přičemž až na čtyři z nich se dle dokumentu všichni shodli na tom, co je štve.

„Je to atmosféra strachu, kterou účelně buduje stávající vedení, aby vytvářelo roztříštěný kolektiv pracující v obavách z vlastního projevu. Tento přístup však vytvořil vedle poslušného a navenek „bezproblémového“ zaměstnance též jedince v duchu hluboce nespokojeného, žijícího v trvalých obavách, aby se nešťastnou shodou okolností neocitl v nemilosti vedení organizace a jeho kontrolních orgánů. Domníváme se, že to je stav, který si žádá nápravu především. V minulosti nám byly na rozdíl od jiných složek upírány některé benefity, ale především nám bylo upíráno právo na to, cítit se v zaměstnání dobře,“ uvádějí v zápisu odboráři.

Problémy na záchrance podle odborářů eskalovaly letos na jaře, když se zaměstnanci dispečinku ředitele Schwarze zeptali, proč nemají – obdobně jako na jiných záchrankách 
v Česku – proplacené celé dvanáctihodinové směny. „Legitimnost tohoto požadavku potvrdil dispečerkám a dispečerům Odborový svaz. Vedení organizace však namísto snahy 
o nalezení schůdného řešení přistoupilo k jednání, které vyděsilo zaměstnance svojí hrubostí a tvrdostí,“ stojí v zápisu odborářů.

Řediteli „prostě ruply nervy“

Co následovalo? „Po velmi slušném dotazu přišla od pana ředitele naprosto neadekvátní, ale pro jeho praktiky výmluvná reakce. Nechal namontovat zámek na balkonové dveře, kam chodí dispečerky kouřit. Došlo k odmontování kuchyňské linky, zablokování televizních kanálů na operačním středisku 
a odnos elektrospotřebičů, které dispečerky dostaly,“ popisuje zaměstnanec.

Vedení záchranky si na dotaz, jak to ve skutečnosti bylo, v rozsáhlé reakci nejprve postěžovalo na zoufalý stav jejího sídla v Korunní. „Na budovu čeká organizace více než 150 let!“ uvedlo mimo jiné. Následně v několika větách popisovalo, do čí kompetence daný zásah spočíval. A poté vyvrátilo, že by šlo o protireakci na požadavek zaměstnanců.

„Operační středisko má odpočinkovou místnost s kanapem a prostor před vstupem do sálu operačního střediska byl dlouhodobě nevyhovující a nevzhledný, protože se procházelo kuchyní, ve které si operátorky vařily. Proto byl změněn koncept odpočinkové místnosti, do které byla linka přesunuta,“ vysvětluje vedení záchranky.

Mnohem jednodušeji však 
situaci popisuje předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví Dagmar Žitníková: „Pan ředitel mi do telefonu přiznal, že mu prostě ruply nervy. Doslova řekl, že na každou akci následuje reakce.“

S jinými názorově nepohodlnými zaměstnanci, kteří pracují v terénu, zase prý bylo „zatočeno“ tak, že je vedení poslalo sloužit do jiné části Prahy, než ve které léta pracují.

Vedení opět odmítá, že by šlo o účelový krok. „Cirkulace členů výjezdových skupin na výjezdových základnách probíhá dlouhodobě a standardně dle zákoníku práce, platných vnitřních předpisů (…). Důvodem je, aby se zaměstnanci, 
z nichž je cca 70 procent původem mimopražských a neznají Prahu, s ní co nejvíce seznámili a nehrozilo, že by na výjezdech bloudili nebo využívali delší trasy, ale 
i vzájemná neznalost mezi sebou, což zhoršuje sehranost týmů, a to i s ohledem na připravenost na mimořádné události a hromadná neštěstí,“ tvrdí záchranka.

Žádná politika kvality to prý není

„Jsou to opět zdatné manipulace našeho vedení,“ reaguje na to zaměstnanec.

„Letos jsme zažili dvě kola těchto změn. 
V únoru a říjnu. Byly zařazeny i do dokumentu, který nám všem visí na stanovištích 
a jmenuje se Cíle politiky kvality. Ale žádná politika kvality to není. Změny nemají žádnou logiku. Někdo byl přeřazen letos dvakrát, někdo ani jednou. Někdo je Pražák, a přesto byl přeřazen na opačnou stranu města. Někdo je mimopražský 
a dál slouží ve svojí oblasti. Změny se navíc lidé dozvídají až z rozpisů služeb, na poslední chvíli, nikdo s námi o tom nekomunikuje,“ popisuje.

Podobná svědectví zazněla i na nedávné odborářské schůzi. Většina zaměstnanců záchranky se podobně jako náš zdroj (redakce Pražského deníku mluvila 
v posledních dvou týdnech s více jak desítkou nespokojených zaměstnanců) obává uvést svoje jméno. Proč tomu tak je, mohou napovídat zkušenosti toho, co tak učinil.

„Skrytá šikana vedení, permanentní záměrné vytváření stresového prostředí, vyhrožování přesuny členů výjezdových skupin po celé Praze, rozbíjení sehraných posádek, rozložení směn tak, aby volný čas nešel účelně využít, systém kolektivní viny pro všechny členy výjezdových skupin za ojedinělá osobní pochybení,“ psal mimo jiné v otevřeném dopisu lékař Karel Kučera, který už byl situací na pražské záchrance podle svých slov znechucen natolik, že radši odešel ke středočeské záchrance, i za cenu toho, že si na platu pohoršil o 10 tisíc korun měsíčně.

Redakci Pražského deníku krátce po zveřejnění jeho příběhu oslovila trojice inspektorů provozu: Jiří Kašok, Pavel Volanec a Jan Ryvola, která ho obvinila ze lží a k tomu uvedla, že právě na Kučerově stanovišti „došlo k odhalení několika zaměstnanců z výjezdové základny Petřiny, kteří v pracovní době byli pod vlivem omamných látek. MUDr. Kučera jako vedoucí lékař výjezdové základny Petřiny s nimi strávil mnoho pracovních směn v jednom voze, ale jakýchkoli příznaků vlivu těchto látek si bohužel nevšiml.“ Nezkrácený text si můžete přečíst ZDE.

„Za celou dobu co jsem byl vedoucím stanoviště RLP Petřiny došlo ke dvěma záchytům pozitivity. Přitom v obou případech to bylo v době mimo mé služby, v čase mé dovolené,“ odmítl lékař nařčení.

Strach a napětí? 
Už to tady bylo

Napjatá situace v pražské záchrance se opakuje přesně po deseti letech. Tehdy proti vedení Zdeňka Schwarze podepsalo petici údajně 130 zaměstnanců. Teď je prý situací znepokojeno 90 procent ze 470 zaměstnanců záchranky. Její vedení toto číslo odmítá.

Že ředitel Schwarz kolem sebe „budí strach“, v tomto případě obyvatel Prahy kvůli kritice nemocnic za to, že údajně mají problém s přijímáním pacientů, se letos v červnu v jiném sporu shodli i ředitelé všech velkých pražských nemocnic. Také to Schwarz odmítl. Na tiskové konferenci ho tehdy podpořil primátor Tomáš Hudeček.

A podporu pražského magistrátu potřebuje Schwarz i nyní. Na magistrátu, jakožto zřizovateli záchranky, si totiž byli zaměstnanci spolu s předsedkyní odborů Žitníkovou začátkem tohoto měsíce stěžovat.

Ozvali se protiZaměstnanec záchranky Marek Mindl napsal k současné situaci čtyřstránkový článek. Ředitel Zdeněk Schwarz mu v pětistránkové reakci mimo jiné odepsal: „Organizace se řídí shora a nikoliv odspodu. Anarchie je zejména u složek IZS nepřijatelná. Vždy platilo: Koho chleba jíš, toho píseň zpívej." Oba nezkrácené texty si můžete přečíst ZDE a ZDE.

Lékař Karel Kučera, který od pražské záchranky kvůli tamním poměrům odešel ke středočeské, čelil krátce po svém veřejném vystoupení nařčení, že na jeho pracovišti bylo odhaleno několik zaměstnanců pod vlivem omamných látek. Podle Kučery přitom došlo za celou dobu ke dvěma takovým případům, a pokaždé v době jeho dovolené.

Čtěte také: Záchranka svolala mimořádnou tiskovku. Pak si to rozmyslela