Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Střelec ze Záběhlic chystal ještě sérii dalších vražd

Praha /FOTOGALERIE/ - Pistoli, která zabíjela v Záběhlicích, použil vrah jen pár hodin předtím, než ji měl odevzdat do policejního skladu. Tahle souvislost vyplynula z informací o šetření případu setkávajícího se se značnou mediální pozorností, které pražská policie zveřejnila v pátek odpoledne.

5.6.2015
SDÍLEJ:

Výsledky vyšetřování vražedné střelby v Záběhlicích představila v pátek pražská policie. Zleva Jiří Poláček, Luděk ProcházkaFoto: Deník/Milan Holakovský

Na muže, o němž si myslel, že mu společně s dalšími členy své rodiny chce ubližovat, střílel vrah v garážích bytového komplexu ve Velenovského ulici nedlouho po sedmé ranní – a téhož dne hodinu po poledni se měl dostavit na odbor zbraní a bezpečnostního materiálu IV. obvodu pražské police, aby dvě legálně vlastněné zbraně odevzdal. Policie totiž dospěla k závěru, že ztratil způsobilost k jejich držení.

Psychické problémy

Přímý motiv vedoucí k zastřelení muže, kterého 43letý Lukáš B. zamordoval pomocí „většího množství střelných zranění", se odhalit nepodařilo. Za mordem zřejmě stály dlouhodobě konfliktní vtahy lidí ze sousedství – a hlavně psychické problémy střelce, umocněné smíšenou poruchou osobnosti a paranoidními rysy. Označení „psychopat" se nicméně šéf pražské mordparty Josef Mareš zdráhá použít. Přece jen šlo o člověka, jemuž různí lékaři během deseti let pětkrát potvrdili, že je schopen nosit zbraň…

Napětí mezi střelcem a obětí i dalšími příbuznými zavražděného muže bylo dlouhodobé; z obou stran (častěji ale ze strany Lukáše B.) padala v minulosti oznámení na policii hovořící o sledování, možném ohrožení a obavách o vlastní bezpečnost. Neobjevil se ale žádný konflikt a nepodařilo se zmapovat, že by kterýkoli z aktérů smrtící střelby tomu druhému kdykoli vyhrožoval, obtěžoval ho nebo jakkoli atakoval.

Ze strany rodiny zavražděného lze jen zaznamenat úsilí směřující k tomu, aby byl Lukáši B. kvůli jeho chování odebrán zbrojní průkaz. Možná i v souvislosti s tím sžírala držitele dvou pistolí nenávist, jakou psychicky zdravý člověk asi nepochopí. Důkladně totiž se připravil nejen na vraždu, kterou 15. května skutečně spáchal, ale i na to, že sprovodí ze světa dalších osm lidí z okruhu příbuzných své oběti. Dokonce si na sledování pohybu některých „cílů" najal soukromého detektiva!

Pečlivé přípravy

Co bude dál, už neplánoval – až s pedantskou předností si ale sepsal seznam všeho, co musí nachystat, aby úspěšně dokonal své smrtící dílo. Nejenom si připravil plánky, jak se ke svým obětem dostane (doplněné i fotografiemi a údaji o zvyklostech), a zvažoval i možnosti úniku, ale zjevně počítal s tím, že po něm kriminalisté půjdou.

Na svém seznamu tedy nezapomněl třeba na paruky nebo nalepovací vousy – a skutečně si je pořídil. Dokonce dospěl k závěru, že bude potřebovat jiné auto než své vlastní. To si obstaral v půjčovně. Ve vozidle pak policejní detektivové našli připravené pomůcky naznačující, že nehodlal zůstat jen u střelby. V pohotovosti měl i podpalovač, takže ve hře mohl být také žhářský útok.

Pátrání po podezřelém (spojené i s objížděním množství autopůjčoven nejenom v Praze, protože kriminalisté nemohli vyloučit, že takto si Lukáš B. nachystal do zásoby více vozidel) bylo velice intenzivní. Pozornosti veřejnosti neunikly rozsáhlá pátrací akce v Krčském lese nebo návštěva zásahové jednotky jednom z domů na Zahradním Městě. Odehrávalo se toho ale mnohem, mnohem více – podrobnosti o operativně pátrací činnosti ale detektivové nechtějí prozrazovat. Došlo také na přímé hlídání možných obětí nejenom na území metropole, ale rovněž ve středních Čechách a v Rychnově nad Kněžnou.

Vrah zabil i sebe

Konec rozsáhlých opatření přišel o necelý týden později, kdy bylo poblíž místa záběhlické vraždy, v lesoparku nedaleko ulice Nad Meandry, nalezeno tělo muže, který spáchal sebevraždu pomocí pistole. Expertizy postupně potvrdily, že šlo o hledaného Lukáše B., který se zastřelil stejnou zbraní, jaká vraždila ve Velenovského ulici.

Život si vzal nejpozději dva dny po smrtící střelbě; možná i dřív – přesnější určení detektivové podle Marešových slov dodnes neznají. Druhou pistoli z jeho vlastnictví našli kriminalisté při domovní prohlídce.

Případ vraždy policie odloží. Není koho stíhat; muž, o němž si jsou kriminalisté jisti, že byl pachatelem, sám sobě udělil trest smrti. A ani o tom, že skutečně šlo o sebevraždu, na které se nepodílel nikdo další, nemají detektivové pochybnosti.

Z pochybení jsou podezřelé dvě lékařkyPokyn k prošetření, jak policie naložila s oznámeními, která na sebe navzájem podávali střelec a rodina jeho oběti (přičemž pachatel byl podle slov Tomáše Hulana z ředitelství pražské policie o poznání aktivnější) vydal ředitel pražské policie Luděk Procházka bezprostředně po záběhlické vraždě. V pátek uvedl, že předmětem prošetřování se stala činnost dvou místních oddělení a zbraňového odboru IV. policejního obvodu pražské policie.

Na práci místních oddělení se vážná chyba nenašla. Oznámení Lukáše B., že je sledován a snad i ohrožován, když mu později zastřelený muž měl vulgárně nadávat a umístit v bytě odposlechy, byla prošetřena – a věc odložena s tím, že se skutek nestal. Částečné pochybení bylo v tom, že nedošlo k došetření věci – tedy nebyla vyloučena možnost, že se Lukáš B. v roce 2014 kontaktováním zastřeleného muže a jeho rodiny nedopustil přestupku.

Podněty zastřeleného muže i jeho otce k tomu, že zdravotní stav Lukáš B. se změnil, je mužem vykazujícím příznaky psychické choroby či poruchy, a tak by mu měl být odebrán zbrojní průkaz, pak místní oddělení správně postupovala zbraňovému odboru.

I služba pro zbraně a bezpečnostní materiál vyvíjela značnou aktivitu a už v roce 2012 zahájila přezkum osobnostní způsobilosti Lukáše B. Od jeho praktické lékařky si vyžádala posudek – ten ale doktorka nezaslala. Poslala jen lékařskou zprávu – s tím, že ještě očekává písemnou zprávu od psychiatra.

Na další urgence přišla odpověď, že vyhotovení posudku bude zdlouhavé, neboť jednání s posuzovanou osobou je komplikované – přičemž lékařka si pro sebe nechala skutečnost, která se nyní jeví jako velmi podstatná: Lukáš B. ji podle aktuálních zjištění policie doslova pronásledoval, v ordinačních hodinách i mimo ně, a domáhal se kladného výsledku.

Lékařka ho nakonec poslala ještě na psychologické vyšetření – a výsledky, které Lukáše B. jako držitele zbrojního pasu nezpochybnily (psycholog se ostatně ze svého pohledu kladně vyslovil i letos 29. dubna), přeposlala zbraňovému oboru. To už byl rok 2013. Až nyní podle Hulanových slov nález dokumentu při domovní prohlídce ukázal, že lékařka ignorovala zprávu o psychickém onemocnění pacienta, kterou jí adresoval psychiatr.

Chyba se stala v tom, že se civilní zaměstnanec policie nakonec spokojil se zprávou psychologa poslanou praktickou lékařskou – a netrval na tom, aby se vyjádřila přímo ona, připomněl v pátek Jiří Poláček, vedoucí odboru vnitřní kontroly pražského policejního ředitelství. „Posudek o zdravotní způsobilosti může vypracovat pouze praktický lékař," uvedl. To, že posuzování osobnostní způsobilosti bylo ukončeno bez takovéhoto posudku, je jediným pochybením zbraňového odboru.

Nové prověřování zdravotní způsobilosti Lukáše B. k držení zbraní začalo letos. Jednak kvůli novým podnětům týkajícím se možné změny jeho zdravotního stavu, jednak v rámci standardního řízení o prodloužení platnosti zbrojního průkazu. Zde policisté odhalili pochybení další lékařky – ta Lukáši B. napsala kladný posudek, aniž by měla patřičnou atestaci (a posléze vyšlo najevo, že ani nebyla seznámena s jeho zdravotním stavem, protože si nevyžádala dokumentaci od jeho předešlé lékařky).

Policie ale reagovala správně: požadovala zdravotní posudek od lékaře se správnou kvalifikací. Kvůli odvolání Lukáše B. byla věc postoupena k přezkoumání na policejní prezidium. Nyní se ukázalo, že pacient shánějící kladný posudek obešel celou řadu lékařů – u většiny ale nepochodil. Vyhověla až zmiňovaná doktorka bez atestace.

Protože platnost starého zbrojního průkazu končila11. května a nový průkaz Lukáši B. vydán nebyl, do 10 dnů od skončení platnosti byl povinen odevzdat všechny zbraně. Správní orgán mu dokonce stanovil termín: 15. květen. Den, kdy Lukáš B. vraždil. „Pět dní po vraždě byl navíc policistům doručen posudek – tentokrát již správný – o zdravotní způsobilosti Lukáše B. od jeho nového praktického lékaře – datovaný ke dni 14. května," připomněl Tomáš Hulan z ředitelství pražské policie. Závěr: negativní; jmenovaný není způsobilý…

Šéf vnitřní kontroly pražské policie Poláček má jasno: dvě lékařky udělaly vážnou chybu; dokonce se mohly dopustit trestného činu. „Budeme v tomto směru konat v souladu se zákonem," slíbil Hulan za pražskou policii. Podle Poláčkových slov ale nejde jen o věc policistů: chystá se i podnět pro ministerstvo zdravotnictví a lékařskou komoru.

Čtěte také: Kvůli vraždě v Záběhlicích hledá policie 43letého muže

Autor: Milan Holakovský

5.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
U Hrabyně se 18. září sesunula část gabionové stěny u silnice I/11, fotografie z 25. zaří 2017.
2 7

Spadlá gabionová zeď na Opavsku? Na řešení nemá nikdo zájem, říká expertka

Vrah z Doubice u děčínského soudu.
1 7

Doubický vrah svého činu lituje. Lidé ho znali jako nekonfliktního vegetariána

VIDEO: Stočtyřicítkou přes Velké Losiny. Narkomani bourali, v autě měli varnu

Divoká automobilová honička se odehrála mezi policií a skupinou narkomanů v okolí Velkých Losin na Šumpersku. V havarovaném voze policiste objevili varnu pervitinu, sám řidič měl v krvi stopy drogy.

Pomoc je pomalá, kritizuje hurikánem zničené Portoriko USA. Trump to odmítá

Donald Trump se zastal své administrativy, která čelí kritice, že federální pomoc Portoriku zasaženému hurikánem Maria je příliš pomalá. Podle něj úřady odvádějí "opravdu dobrou práci". 

Ať se se mnou lidé rozloučí šampaňským a svíčkou, řekla mi Květa Fialová

/ROZHOVOR/ O skonu Květy Fialové se herec Slováckého divadla a její kamarád Josef Kubáník dozvěděl od její dcery Zuzany o půl sedmé ráno, bezprostředně po tom, co Květa Fialová zemřela. Ještě spal, když mu zazvonil telefon.

Nového zákona o veřejném registru se bojí poctiví podnikatelé, tvrdí expert

Podle novely zákona o registru firem, která nabývá platnosti od příštího roku, je skutečným majitelem fyzická osoba, která vlastní více než čtvrtinu majetku, hlasovacích práv, nebo podílu na zisku firmy. Tato osoba bude muset být zapsána v registru. Podle experta na to doplatí ale hlavně poctivé firmy, které chtějí chránit své soukromí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení