Za velkého zájmu přihlížejících zachumlaných na mostě Legií a Masarykově nábřeží do zimníků a šál se před polednem plavci ponořili do chladné vltavské vody a vydali ze severního cípu Slovanského ostrova napříč řekou ke Střeleckému ostrovu a zpět.

Nejrychlejším borcem na nejdelší trati 750 metrů byla loňská vítězka Lenka Štěrbová z Pardubic těsně následovaná Rostislavem Vítkem, úspěšným dálkovým plavcem a několikanásobným mistrem republiky v této disciplíně, který se loni pustil do zimního plavání.

„Myslím, že začneme kabátem a budeme pokračovat horkým čajem. Uvidíme, kam se to dostane dál," řekla ČTK vítězka, kterou prý zahřál závěrečný finiš. Její konkurent poznamenal, že zima mu není. „Na tak studenou vodu zvyklý nejsem, ale atmosféra a všechno tady kolem člověka zahřejí," dodal.

Sněhový začátek

Hodinu před memoriálem zaplnili otužilci suterénní prostory a přízemí paláce Žofín. Každý byl při prezentaci viditelně označen startovním číslem fixou na rameni. Nerozhodilo je ani to, že těsně před startem začala z nebe padat drobná sněhová krupice, která však na zemi tála.

Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který předával ceny, předtím podotkl, že si mezi naháči připadá v zimníku až nepatřičně. „Jako když přijdete v plavkách na nudistickou pláž," charakterizoval to šéf městské části, která byla i letos spolupořadate­lem akce.

„Letos jsme překonali loňský rekord - tehdy plavalo 287 otužilců," řekl ČTK ředitel závodu z I. plaveckého klubu otužilců Praha Tomáš Prokop. Sám se několik okamžiků poté vydal na trať. Poprvé se podle něj v zimní Vltavě plavalo v roce 1923, kdy se do vody ponořilo sedm borců.

Sedmaosmdesátiletí účastníci

Mezi otužilci se dnes objevili tradiční účastníci, mnozí z nich překonali kanál La Manche - například basbarytonista, držitel Thálie a sólista Státní opery Richard Haan. Úplným nováčkem byl herec Jiří Langmajer. Jako nejstarší účastníci - sedmaosmdesátiletí - se do vltavským vln ponořili Jaroslav Brustman z Kamenického Šenova a Jiří Soukup z Hradce Králové. Konkurovala jim čtyřiaosmdesátiletá Božena Černá, která se na trať vydala dokonce posedmatřicáté.

Brustman si přivedl téměř celou rodinu, plavalo jich celkem pět. „Dědeček je zkrátka velká motivace," komentovala to v cíli jedna z jeho vnuček. Nejmladším účastníkem byl třináctiletý Vojislav Štěrba z Pardubic. „Bazén to není," poznamenal bezprostředně poté, co vylezl z vody, která měla 6,4 stupně Celsia.

Na bezpečnost plavců tradičně dohlíželi záchranáři na lodičkách i kanoích. Připravena byla záchranka.

Memoriál Alfreda Nikodéma je pojmenován po pražském zlatníkovi, který zpopularizoval sportovní otužování v tehdejším Československu; letos v březnu uplynulo 150 let od jeho narození. Loni se této akce zúčastnilo 285 otužilců z domova i zahraničí. Největší zimu zažili v roce 1946, kdy se mělo plavat u Železničního mostu. Byl ale pětadvacetistupňový mráz a pořadatelům nepomohly ani sekyry, jimiž prosekávali led. Voda okamžitě zamrzala a plavat se nedalo.