VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tisíce Pražanů přišly pozdě do práce. Nejedou tramvaje, autobusů je málo

Praha /FOTOGALERIE/ - Ledovka v Praze vyřadila z provozu devadesát procent všech tramvajových linek. Naprostou většinu hromadné dopravy musí obstarávat pouze autobusy a metro. Dopravní podnik musel konstatovat, že náhradních autobusů byla vypravena zhruba pouze stovka, což je nedostačující.

2.12.2014 AKTUALIZOVÁNO 2.12.2014
SDÍLEJ:

Namrzající déšť způsobil dopravní komplikace nejen v Praze, ale na téměř celém území České republiky.Foto: DENÍK/Dimír Šťastný

Krizový štáb hlavního města za účasti ředitele dopravního podniku a primátorky Adriany Krnáčové aktuálně rozhodl, že v úterý mimořádně prodlouží provoz metra. Poslední soupravy vyjedou z konečných stanic až v půl druhé ráno. 

Dopravní podnik musel konstatovat, že náhradních autobusů byla vypravena zhruba pouze stovka, což je nedostačující. Mezi šestou a osmou hodinou ranní o tom svědčily davy cestujících, čekajících na autobusových zastávkách. A to i několik desítek minut.

„Autobusy jsou přeplněné. Na zastávce Náměstí Bratří Synků jsem na spoj do práce čekla pětapadesát minut. Stálo tam asi deset tramvajových souprav v řadě za sebou a náhradní autobus jel jednou za dvacet minut. Když ale přijel, vešla se do něj tak čtvrtina všech lidí, co čekaly na zas távce," popsal ranní situaci fotograf Pražského deníku.

Meteorologové prodloužili výstrahu před ledovkouLedovka se bude při mrznoucím dešti tvořit na většině území České republiky až do středečních 18 hodin. Poté by se mělo oteplit a led by měl tát. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) tak o den prodloužil své předchozí varování před ledovkou. 

Nová výstraha upozorňující na nízký stupeň nebezpečí ledovky platí pro všechny kraje ČR s výjimkou Ústeckého a Libereckého kraje, kde bude jen ojediněle.

Podle meteorologů by se teploty měly ještě v úterý a o nadcházející noci pohybovat pod nulou nebo kolem ní, proto bude ledovka, která trápí regiony už od pondělí, přetrvávat. Ve středu by měly srážky ustávat a současně by se mělo oteplit.

Meteorologové proto varovali, že do doby, než ledovka povolí, lze nadále očekávat komplikace v dopravě na silnicích i na železnici. Kvůli námraze stále hrozí lámání stromů a větví a poškození elektrického vedení, a tedy i výpadků v dodávkách elektrické energie.

Naopak automobilová doprava je díky včasnému zásahu silničářů v Praze téměř bez komplikací. Ústřední auto moto klub (ÚAMK) uvádí, že situace na pražských silnicích je v porovnání s minulými dny zcela standardní. „Vozovky jsou po ošetření mokré a bez problémů sjízdné," píše servis ÚAMK.

Mluvčí dopravního podniku Jiří Štábl odhadl, že pokud se dle předpokladů počasí v následujících hodinách zlepší, bude možné, alespoň částečně, obnovit tramvajovou dopravu ještě dopoledne. V poledne, po jednání krizového štábu však generální ředitel dopravního podniku Jaroslav Ďuriš uvedl, že většina tramvajových linek nepojede ani odpoledne, v odpolední dopravní špičce.

Až v 15 hodin a pouze ve zkušebním provozu se rozjely první tramvaje. Linka číslo 9 zatím jezdí mezi vozovnou Motol a vozovnou Žižkov. Bez cestujících. Potvrdila to mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková.

Zatím nejvytíženější náhradní autobusové spoje jsou nasazeny na trasách tramvajových linek 1, 3, 5, 6, 9, 11, 12, 20, 22 a 25. „Na webových stránkách pražského dopravní ho podniku jsou podrobné informace o náhradních autobusových spojích," doplnil Štábl. .

Možné zrušení vlaků bez náhrady

Mluvčí organizátora pražské dopravy Ropid Filip Drápal upozornil, že cestující by měli počítat s omezeným provozem motorových souprav na páteřních vlakových linkách S1, S4, S7 s S9. Vedle toho některé vlaky na linkách S3, S6, S8 a S80 mohou být zcela zrušeny, a to bez náhrady.

Mimo provoz je pak linka S41, jejíž souprava byla převedena na S4, uvedl Drápal. Doplnil, že lidé by měli situaci o provozu příměstských vlaků a autobusů sledovat na webu Ropidu.

Primátorka svolala krizový štáb

Na pražském magistrátu kvůli kalamitní situaci v městské hromadné dopravě zasedl krizový štáb. Primátorka Adriana Krnáčová vzkázala Pražanům, že byla zřízena tísňová linka, na které se především cestující v MHD dozví potřebné informace. „Linka 800 100 991 je pro volající zdarma," uvedla Krnáčová.

„Burcujeme do práce další řidiče autobusů, abychom mohli plně pokrýt potřebnou náhradní autobusovou dopravu. Naši technici pracují na zprovoznění co největšího množství tramvajových linek," dodal generální ředitel dopravního podniku Jaroslav Ďuriš.

Námraza zvýšila počet úrazů

Až o třetinu se zvýšil počet ošetřených na úrazové ambulanci Nemocnice Na Bulovce během pondělního dne, především v odpoledních a večerních hodinách. Úrazy byly převážně způsobené námrazou a následným pádem.

Nejčastěji měli lidé zranění zápěstí a kotníků. Celkem lékaři úrazové ambulance ošetřili 80 pacientů, z toho 15 jich přivezla pražská zdravotnická záchranná služba.

Šéf pražské záchranky Zdeněk Schwarz potvrdil, že v Praze kvůli náledí záchranáři zaznamenali o třetinu více výjezdů. Konkrétně se kvůli ledovce zranilo zatím asi 40 lidí. „Jedná se hlavně o zlomeniny a pohmožděniny. Lékaři ovšem ošetřili i několik podchlazených lidí," sdělil Schwarz.

Motolská traumatologie přijala o čtyřicet procent více úrazů, především prý narostl počet zlomenin dlouhých kostí. Do pondělní půlnoci to bylo devatenáct případů.

Námraza zvýšila počty výjezdů záchranářůKluzké povrchy pražských komunikací zvýšily počty řešených událostí během 24 hodin o 32 procent – celkem řešeno 426 událostí, z toho 57 z nich vyžadovalo přítomnost lékaře.

Průměrný dojezdový čas k pacientům se ve srovnání s dlouhodobým průměrem zvýšil u posádek rychlé zdravotnické pomoci ze 7,4 minut na 8,31 minut, u posádek rychlé lékařské pomoci ma 6,77 minut – což, vztaženo k legislativou nařízeným 20 minutám, představuje rekordně nízké časy.

Záchranáři a dispečeři pracovali téměř celou denní směnu ve vysokém až kritickém zatížení, vysoké zatížení v noci představovalo 71 procent směny. Na tísňových linkách 155 a 112 bylo převzato 853 volání, tj. navýšení oproti průměru o 31 procent.

V souvislosti s námrazou vyjížděly posádky ke 46 úrazům, do nemocnic byli předáni dva podchlazení pacienti. Navýšení evidovali také u výjezdů k dopravním nehodám, u kterých posádky ošetřily 15 zraněných. S vážným úrazem hlavy byli předáni do pražských nemocnic tři sražení chodci, zranění ostatních účastníků dopravních nehod nebyla vážná.

Autor: Jakub Krupka, Redakce, ČTK

2.12.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Neil Armstrong, muž na Měsíci
5

Muž na Měsíci se objevil před 56 lety

Kajínek po propuštění z vězení vyvolává mezi lidmi různé reakce. Jedni jej odsuzují, druzí jej považují za celebritu. Když ve čtvrtek odpoledne s přítelkyní nakupoval v brněnském univerzitním kampusu, lidé se s nim fotili a chtěli autogramy.
AKTUALIZOVÁNO
19 12

Lidé jsou skvělí. Přejí mi a věří, že jsem nevinný, řekl omilostněný Kajínek

Ruské velvyslanectví: Růžový tank pošpiňuje vzpomínku. Podpořilo přemalování

Členy vojenského klubu, kteří se o víkendu pokusili vrátit růžovému tanku IS-2 před červeným kostelem v Brně původní zelenou barvu, ve čtvrtek podpořilo velvyslanectví Ruské federace v České republice. Jeho zástupci se ohradili proti tvrzení Davida Černého, který tank přetřel na růžovo, že se jedná o symbol okupace z roku 1968.

Černý den pro biologického otce z Nigérie. Ústavní soud mu neuznal otcovství

Občan Nigérie se u Ústavního soudu nedomohl uznání otcovství k dítěti, jež zplodil s Češkou. Ta byla v době intimního vztahu v manželském svazku, a právě proto – dle verdiktu nejvyšší soudní instance – nelze uznat stěžovatelovo otcovství.

Macron už není Pan čistý. Ministr z jeho strany kryl divné transakce

Nový francouzský prezident sliboval, že vyčistí francouzskou politiku od starých elit a zvyků. Vyhrál proto, že jeho soupeře Francoise Fillona potopila aféra s malými domů pro vlastní ženu a děti ze státních peněz. Teď se Emmanuelu Macronovi může stát totéž a navíc od nejbližšího kolegy v nově založené straně REM (La République En Marche!)

AKTUALIZUJEME / AKTUALIZOVÁNO

V Bruselu bez rukaviček. Problémem bude Turecko, rozpočet, teror a možná i Rusko

Podle článku 5 zakládací listiny Severoatlantické aliance je útok na jednoho člena NATO útokem na celou alianci. To platilo bez výhrady v době studené války. Bude to platit i v éře nového amerického prezidenta Donalda Trumpa?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies