Podle státní zástupkyně se v únoru den před svým nástupem do vězení dostal do konfliktu se strážníky, když se v Praze proti nim zastal řidičky. Hrozí mu až čtyřleté vězení.

Týc, vlastním jménem David Hons, podle návrhu na potrestání 22. února kolem 22:30 přistoupil ke dvěma městským strážníkům a slovně je napadal. Ti jej proto vyzvali, aby toho zanechal, výtvarník však na výzvy nereagoval a přistupoval blízko k nim, vstupoval prý „do jejich osobního prostoru".

Podle státní zástupkyně Karolíny Fialové nereagoval ani na výzvy, aby se legitimoval, a proto se jej strážníci rozhodli za tímto účelem předvést na služebnu. Upozornili Týce na to, že proti němu mohou být použity donucovací prostředky. Obžalovaný se však při jejich použití začal bránit a prý udeřil strážníka Jana Motyčáka loktem do spánku.

Strážníci mu proto nasadili pouta, nicméně on se i nadále aktivně bránil a podle žalobkyně při nastupování do vozu udeřil strážníka do nosu. Poté mu údajně ještě plivl do obličeje. Při převozu na oddělení se snažil opustit auto kopáním do dveří a navaloval se na vedle sedícího strážníka.

Týc před soudem vypověděl, že z jeho pohledu se událost odehrála jinak. Cestou z divadla prý viděl, jak paní před strážníky brečí. „Rozčílilo mě to, mám problémy s umělou autoritou. Vnímal jsem je jako chlapy, kteří stojí proti ženě," uvedl. Proto k nim prý přistoupil. „Působilo to na mě dojmem hospodské potyčky. Jeden řval, druhý do mě strkal břichem," podotkl.

Podle něho jej strážníci k prokázání totožnosti nevyzvali, navíc ho při nastupování a uvnitř vozu několikrát udeřili, pravděpodobně prý teleskopickým obuškem. Odmítl také to, že by plival. Podle Týce je situace, že strážníci donutili ženu k pláči, šílená. „Samozřejmě, že způsob, kterým jsem se s nimi bavil, je mohl urážet, ale rozhodně ty urážky nebyly ani slovní, natož fyzické," dodal.

Týcovu verzi obhajoby podpořila také řidička, které přišel umělec na pomoc. Podle ní se do pře dostala se strážníky proto, že nemohla svým autem projet kolem odtahového vozu. „Jak byli naštvaní, začali na něj křičet," popsala událost svědkyně. Přiznala však, že byla v tu chvíli dost hysterická.

Zdálo se jí, že výtvarník, který se jí zastal, byl napaden. Na přímý dotaz však uvedla, že viděla pouze to, jak strážníci do Týce strkali a surově jej natlačili do služebního auta. Strážníci shodně vypověděli, že jim Týc nadával. Odmítli však, že by proti němu použili obušek, jak tvrdí.

„Jak ti samotní strážníci uvedli, tak v podstatě ani jedno z údajných poranění nebylo poraněním, ale šrámem plynoucím z toho, že pan Hons se někomu vytrhl a ruka setrvačností zasáhla jednoho ze strážníků, aniž by tam byl úmysl mu ublížit," podotkl po jednání jeho advokát Michal Pokorný.

Výtvarníkovi může přitížit to, že nedávno už trestán byl za svoji akci s pražskými semafory, kdy panáčky na světlech vyměnil za figurky v různých žertovných pozicích. Peněžitý trest neuhradil a musel do vězení.

Jednání bylo odročeno kvůli osobnímu slyšení znalce z oboru zdravotnictví na 21. června. Pokorný totiž bude mít k hodnocení posudku týkajícího se stavu strážníků výhrady. „Nevyplývá z něho, že zranění se stalo zrovna ten den a že jej způsobil právě pan Týc," poznamenal.