Ústavní stížnost brněnský soud odmítl – stejně jako před necelým rokem Šoška s Černou neuspěli v Brně ani u Nejvyššího soudu ČR, k němuž podali mimořádný opravný prostředek v podobě dovolání.

Pár byl odsouzen za zpronevěru kvůli tomu, že připravil bezdomovce z okruhu svých známých o 30milioniovou výhru ve sportce. Muž, který se pohyboval v okolí stanice metra Českomoravská, Černé a Šoškovi občas vypomáhal s drobnými úkoly v jimi provozované cukrárně.

Oba odsouzení trvali v jednacích síních na tom, že tak tomu bylo i v červnu 2010, kdy podával tiket s vítěznými čísly. Poslali ho prý vsadit oni – a za jejich peníze.

Bezdomovec a nakonec i soudci ovšem hovořili jinak. Sázky byly a zřejmě stále jsou mužova velká vášeň; sám v jednací síni potvrdil, že si raději odepře jídlo, jen aby si mohl vsadit. Tím byl ostatně znám i ve svém okolí. Také ve sporném případě sázel za své – a za sebe.

Pomoc za miliony

S výhrou se chlubil řadě lidí – a Šošku s Černou nemohl vynechat. Pražský městský soud i odvolací senát soudu vrchního dospěly k závěru, že Černá vyrukovala s nabídkou, že výhru ověří u provozovatele sázkové hry – a pomůže i s jejím vybráním, jestliže bezdomovec nemůže předložit dva doklady totožnosti a také nemá bankovní účet.

Zkrátka a dobře: nechala výhru napsat na sebe – a také peníze inkasovala. Přesně jako to stanoví regule sázkové společnosti: část vybrala v hotovosti a zbytek si nechala poslat na konto.

I za téhle situace si muž bez domova, lehce zaostalý člověk s kladným vztahem k popíjení, připadal jako v ráji. Šoška s Černou začali utrácet; nakoupili drahé oblečení, auta – a především vilu s vnitřním bazénem v Klánovicích za 12,5 milionu korun.

Bezdomovec, kterého brali ke všem jednáním (navzdory tomu, že vhledem k mentálnímu handicapu nebyl vždy s to porozumět, o čem je řeč), nalezl domov; nakonec bydlel v Klánovicích společně s nimi a o generaci mladší pár se mu staral i o oblečení a jídlo.

Tohle Šoška s Černou nepopírali, byť trvali na tom, že výherní tiket byl jejich. Nebývalá vstřícnost vůči bezdomovci prý byla výrazem vděčnosti; jakousi odměnou za to, že jim s výherním tiketem neutekl. Skutečný výherce je ovšem z dobrodiní neměl důvod podezřívat.

Nepochyboval o tom, že všechno kolem patří jemu – vždyť v minulosti od Šošky a Černé nezískal nic víc než drobné odměny za svou práci. Podnikatelé mu dříve nikdy nenabídli pomoc, ani když neměl kam jít; před získáním výhry dokonce u nich ani nikdy nebyl na návštěvě.

Tvrdý konec idyly

Devět měsíců žil bývalý muž bez přístřeší v iluzi, že majitelem klánovické vily je on – a Šoška s Černou bydlí u něj. Ve skutečnosti to bylo naopak: on bydlel u nich. A pak už nebydlel: rostlo vzájemné napětí, od jara 2011 se objevovaly spory – a v květnu muž znovu skončil na ulici; dvojice ho z domu vyhodila. Stal se tak milionářem, který se protlouká po ubytovnách…

Pravomocné uzavření kauzy se vleklo. Městský soud v Praze původně Šošku i Černou zprostil obžaloby, vrchní soud ovšem nařídil nové projednání kauzy jiným trestním senátem. Ten se řídil pokyny vrchního soudu a rozhodl o vině.

Nový verdikt následně pravomocně potvrdil i vrchní soud – a nic již neměnilo ani převedení kauzy do Brna: loňské dovolání a nynější ústavní stížnost.

Její zamítnutí představuje vyčerpání poslední možnosti, jíž se Šoška s Černou mohli bránit v rámci českého právního systému. Teoreticky dalším stupněm může být pohnání pře k Evropskému soudu pro lidská práva.

Čtěte také: Obrali bezdomovce o desítky milionů, odsedí si šest let