VYBERTE SI REGION

Ve fakultních a dalších státních nemocnicích v Praze stoupnou platy

Praha - Zdravotníci i ostatní zaměstnanci pražských fakultních a dalších státních nemocnic už mají jistotu, že v únorové výplatě dostanou víc. Do konce ledna dostali všichni nové platové výměry, kterými jim od ledna stoupla tarifní část platu o pět procent. Pro nemocnice to znamená růst mzdových nákladů až čtyři procenta.

2.2.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Šimr Petr

V soukromých nemocnicích státní tabulky nemají, růst mezd tam závisí i na tom, zda si na to nemocnice „vydělá". Z 28 pražských nemocnic je soukromých 13.

Podle úhradové vyhlášky musejí zdravotní pojišťovny platit letos nemocnicím o tři procenta víc než loni. Platby za leden dostanou ale nemocnice až koncem února, takže zatím pokrývají růst platů z rezerv.

Někde o tři jinde o pět procent

„Platové výměry už všichni dostali," řekl médiím ředitel Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík. On sám platový výměr zatím nedostal. Kvůli chybě v zákoníku práce totiž byly od ledna zrušeny smluvní platy, které umožňovaly špičkové manažery odměnit lépe.

Mzdové náklady podle ekonomického náměstka Motola Jiřího Čihaře stoupnou téměř o čtyři procenta, protože tarify se promítají do osobního hodnocení, pohotovosti, přesčasů, nočních či víkendových příplatků.

„Zhruba teď vydáme měsíčně 210 milionů korun na platy včetně zdravotního a sociálního pojištění. Peníze na to dostaneme od pojišťoven koncem února, takže to zatím dáváme z rezerv," řekl novinářům.

Ve Všeobecné fakultní nemocnici podle mluvčího Filipa Brože už platové výměry všichni dostali, navýšení tarifu je o pět procent. Pro nemocnici to bude roční nárůst výdajů na platy o 150 milionů, vydá na ně, včetně zdravotního a sociálního pojištění, za rok 1,8 miliardy korun.

Nemocnice Na Františku, která patří Praze 1, se řídí státními tarifními tabulkami a platové výměry už zaměstnanci také dostali. Spolu s tarify stoupají například i příplatky za vedení či pohotovost. Celkovou částku nemá nemocnice vyčíslenou, mzdové náklady jí stoupnou o 3,5 procenta.

Tarifními tabulkami se musejí řídit jen státní nemocnice, přihlížejí k nim ale i některá soukromá zařízení, aby udržela srovnatelnou úroveň mezd. Špičkové lékaře odměňují mnohem lépe, aby jim neodešli.

Soukromé nemocnice nemají prostředky

Soukromá Nemocnice Italská, která patří s řadou dalších nemocnic do skupiny Agel, státní tarifní tabulky nemá. Odboráři Agelu v otevřeném dopise ministru zdravotnictví Svatopluku Němečkovi (ČSSD) napsali, že hlavně menší nemocnice a LDN nebudou mít na navýšení mezd prostředky. Varují, že kvůli nedostatečným úhradám od pojišťoven může klesnout kvalita a dostupnost péče.

Soukromá nemocnice Clinicum přidávala už loni, takže od ledna mzdy nezvyšuje. Státní tarifní tabulky jsou pro ni jen orientační. Už před třičtvrtě rokem provedla změny v systému odměn, zaměstnanci si mohou přijít na další peníze nad rámec platu, za vyšší výkon si vydělají víc. Výše odměny závisí i na chodu každého oddělení či ordinace a jejich finančním plánu pro daný rok.

Podle zdravotnických odborů má s navyšováním platů problém hlavně následná péče, kde prý úhradová vyhláška nedává dost peněz. Podle ministra ale vyhláška peníze na růst platů zaručuje.

Ministr se s odbory a zaměstnavateli domluvil, že speciální tým prověří možnosti navýšení v těch zařízeních, která poskytnou účetní doklady. Se změnou vyhlášky, jak požadují někteří poskytovatelé, zatím nepočítá, vyčká na výsledky analýz.

Autor: ČTK

2.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Seehofer: Nemusím vzít zpět jediný výrok týkající se migrace

Mnichov/Berlín – Vývoj mi dal za pravdu, nemusím vzít zpět jediný výrok týkající se migrace, je přesvědčen bavorský premiér a šéf Křesťanskosociální unie (CSU) Horst Seehofer. Spolková vláda už uprchlickou politiku zásadně změnila, řekl také v dnešním projevu k bavorským poslancům.

Klienti druhého pilíře penzí mají sdělit, jak naložit s jejich penězi

Praha – Zhruba čtvrtina z 85.000 klientů penzijních společností, kteří se v minulosti rozhodli vstoupit do rušeného druhého pilíře, ještě neinformovala svou penzijní společnost, jak má s jejich uspořenými penězi naložit, informovalo ministerstvo financí, podle kterého tak mají učinit do konce září.

Spojené státy hrozí, že kvůli Halabu přeruší veškeré kontakty s Ruskem

Washington – Spojené státy přeruší veškeré kontakty s Ruskem, pokud neskončí bombardování severosyrského města Halab, jež mají podle Washingtonu na svědomí syrské a ruské síly. V telefonickém rozhovoru s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem to dnes řekl jeho americký protějšek John Kerry. Boje na severu Sýrie se v posledních dnech zintenzivnily, situací se zabývá i Rada bezpečnosti OSN.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies