Jejich občanské sdružení, argumentující především hrozbou otrávení životního prostředí a zpochybňující investorem zadané rozptylové studie, zaznamenalo po několik let trvajícím boji vítězství. I když ne zcela uspokojivé. Navzdory původnímu projektu, navzdory napjatému rozpočtu i proti vůli památkářů nyní v ulici Nad Octárnou roste obří betonový „výdech" Blanky, který nakonec má být ještě o deset metrů vyšší, tedy pětadvacetimetrový.

Sdružení si na vedení města vymohlo navýšení investice do „výdechu" ve Střešovicích, ale i v Troji a také do úprav ventilace tunelového komplexu Blanka přibližně o šedesát milionů korun. Bylo to schváleno v polovině prázdnin. Metrostav ústy svého mluvčího Františka Poláka ujistil, že by bývala stačila i původně plánovaná patnáctimetrová výška výdechu a to vzhledem k instalaci kvalitních prachových a hlukových filtrů. Vzduchotechnická strojovna pod „výdechem" má navíc zajistit dostatečné vyčištění výfukových zplodin ve chvíli, kdy se v Blance zastaví a bude do ni potřeba nahnat čistý vzduch z povrchu.

Ani nejnovější rozptylové studie však zcela nerozptýlili obavy tamních obyvatel, kteří navíc poukazují na to, že ceny jejich nemovitostí kvůli „výdechu" povážlivě poklesnou.

Čeho se původně báli Střešovičtí?
„Výdech" má odvětrat 40 % nového tunelového úseku Městského okruhu Myslbekova Pelc Tyrolka.
Průměr „výdechu" je 10 metrů.
Výška 14,5 metru nad úrovní chodníku (pouze 11,7 metru nad stávající úrovní terénu).
„V územním rozhodnutí byla stanovena výška 15 metrů, ale i to je pro dostatečný rozptyl a naředění škodlivin málo."
20 metrů od nejbližších domů.
Denní produkce cca 60 milionů m3 vzduchu znečištěného výfukovými plyny původně bez filtrace…