VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za střelbu na tři lidi vyměřil soud patnáct let vězení

Praha - Na 15 let do věznice s ostrahou za pokus o vraždu tří lidí poslal ve středu Městský soud v Praze 28letého Jindřicha Pirnera. Tento počítačový programátor, grafik a hudebník - a podle vyjádření znalců také otloukánek vnímající okolí tak, že mu všichni chtějí jen ubližovat - šokoval svým činem loni 27. června večer.

21.11.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: archiv Deník

Muž, který byl do té doby známý pouze jako podivín, jehož se okolí spíše stranilo (a ani on kontakty s lidmi nevyhledával), tehdy vešel ve známost jako „střelec z Modřan". Pod vlivem léků zapitých alkoholem a marihuany postupně z nelegálně držené pistole postřelil tři lidi.

Střelba ze strachu

„Jen jsem se bránil; bál jsem se o život," hájil se v minulosti obžalovaný, který si verdikt vyslechnout nepřišel. Omluvil se s odkazem na nemoc i psychické potíže. V jeho podání osudného večera nešlo o nic jiného než o pokračování dřívějších zkušeností se šikanou vrstevníků a s napadáním, čemuž musel čelit i v minulosti.

Ovšem  tentokrát neměl holé ruce jako dřív. Když se vypravil nakoupit marihuanu, s jejíž pomocí prý odbourával vypětí z práce, osudného dne si strčil do kapsy pistoli. Zbraň ráže 6,35 milimetru, kterou krátce předtím našel v bytě na okraji Modřan zděděném po zesnulém dědečkovi.

Podobně to vidí i obhájce Jiří Slováček. První výstřel v podchodu nedaleko modřanské polikliniky, zacílený na nohy oběti, nebyl podle něj ničím jiným než nutnou obranou před dvojicí mužů, kteří se na Pirnera hnali s cílem, že si s ním vyrovnají účty po předchozí hádce. A ani další dvě kulky, které o hodinu později zasáhly mladé lidi na grilovací párty u kynologického cvičiště nedaleko meteolorogické stanice v Libuši - slečnu do ruky a mladíka do hrudníku - nelze podle advokáta považovat za vražedné útoky.

Slováček hovoří o nešťastném zásahu při výstřelu pro výstrahu směřovaném do křoví a o náhodném zranění během potyčky s mužem, který pak chtěl Pirnera odzbrojit. Na žádný z těchto argumentů ale senát soudkyně Marie Markové nepřistoupil. Absurdní je podle ní třeba tvrdit, že by se mladý muž mohl sám postřelit do zad při přetahování o zbraň.

Také nad varovným výstřelem, který měl podle tvrzení obžalovaného směřovat do křovisek, soudkyně jen kroutí hlavou. „Pokud vím - a to jsem ani nebyla na vojně - výstražně se střílí do vzduchu," prohlásila. Odmítla i Pirnerova slova, že myslel, že jde jen o „poplašňák". Když si zbraň prohlížel, nemohl přehlédnout, že náboje mají kulku…

Dostatečný trest

Třebaže se svědci v líčení jednotlivých podrobností incidentu rozcházejí, má trestní senát jasno: Pirner žádnému útoku nečelil - a naopak to byl on, kdo se zbraní v ruce na dvou místech vyprovokoval napětí, které přerostlo až v konflikty vrcholící střelbou. Je proto na místě odsoudit ho za pokus o vraždu, spáchaný opětovně a na dvou a více osobách. Za takový zločin stanoví trestní zákoník 15 až 20 let odnětí svobody nebo i trest výjimečný.

Obžalovanému, který dosud nebyl soudně trestán, uložil soud trest na samé spodní hranici sazby. Byť si soudkyně Marková je vědoma toho, že jde o sankci za střelbu na tři osoby - z nichž muž postřelený do nohy v říjnu zemřel na plicní embolii (nelze však prokázat, zda úmrtí mělo souvislost s utrpěným zraněním). „Patnáctiletý trest bude dostatečný a spravedlivý," konstatovala předsedkyně senátu. Jedním dechem připomněla, že v kriminále se odsouzený „bude muset vyrovnat s prostředím, které k němu nebude tak přátelské, jak on sám požaduje".

Co tím bylo míněno, naznačil při odchodu z jednací síně obhájce Slováček. „Lidi si do něho rádi bouchnou," konstatoval obhájce s dodatkem,že první, s čím se jeho klient setkal po příchodu do vazební věznice, byla nakládačka. Nyní už je ale Pirner řadu měsíců stíhán na svobodě.

Okamžité odvolání

Nástup do cely zatím pro něj aktuální nebude. Okolnosti šokující střelby má ještě zvážit odvolací senát Vrchního soudu v Praze. Zatímco státní zástupkyně si ponechala lhůtu na rozmyšlenou, zda se odvolá, advokát Slováček podal odvolání okamžitě po vynesení verdiktu. Nesouhlasí jak s výrokem o vině, tak s uloženým trestem. Přijal by jen ta ustanovení z rozsudku, která hovoří o náhradě škody (zdravotní pojišťovny dohromady požadují 34 599 korun za léčení postřelených); námitky nemá ani proti propadnutí nelegálně držené pistole.

Soudkyně Marková ovšem nepochybuje o tom, že vynesený verdikt je správný a přiměřený. Na rozpacích je jen v jednom: od znalců se nedověděla, jak zajistit ochranu společnosti. Nařizovat ochranné léčení by nemělo smysl; stejně by se minulo účinkem. Porucha osobnosti se léčbou napravit nedá - a naděje ovlivnit to, co by snad změnit bylo možné, je zřejmě mizivá.

„On by léčbu nepřijal; neměla by smysl," řekla předsedkyně senátu na adresu obžalovaného. Ten prý doktorům nevěří a střídá specialisty včetně psychiatrů podle svých subjektivních pocitů, kombinovaných s informacemi vyčtenými z internetu. Takto si prý obžalovaný například diagnostikoval mozkovou mrtvici, což uvedl jako důvod omluvy neúčasti u hlavního líčení.

Soud nicméně nezpochybňuje, že se obžalovaný v minulosti skutečně stával terčem útoků svého okolí. Podle psychologa Karla Netíka ovšem takové reakce vyvolával sám. Svým „divným" chováním. A tady byla podle obhájce Slováčka prapříčina všeho. „On byl vždycky tím, komu se ubližovalo, a nikdy se nebránil. Tohle byla jeho první metoda sebeobrany - bohužel dědeček zanechal po sobě v bytě zbraň. Poraďte svým prarodičům, aby to nedělali, pokud máte problémy s okolím," obrátil se advokát na chodbě soudu k reportérům sledujícím jednání.

Co se vlastně stalo?

První konflikt se podle obžalovaného rozhořel poblíž modřanské polikliniky. Jindřich Pirner tvrdí, že ho oslovil agresivní mladík a chtěl cigaretu. On prý odmítl a šel dál, ale dotyčný chlapec s kamarádem se za ním rozběhli. U jednoho se něco zablesklo, což považoval za zbraň. Ve strachu a snaze odradit útočníky proto v podchodu vystřelil směrem k zemi.

Podle soudu zjištění soudu to ale bylo jinak. Pirnera si nikdo nevšímal, naopak on oslovil přítomné muže. Vyprovokoval hádku, vyhrožoval, šermoval pistolí. Když odcházel, dvojici mužů se rozleželo v hlavně, že na ně bezdůvodně mířil, a vyrazili si to s ním vyřídit. Ano, patrně by schytal nějakou ránu. On ale střílel. Jednoho z mužů trefil do nohy.

Druhý konflikt u psího cvičiště si Pirner podle svých slov příliš nepamatuje. Když v restauraci koupal marihuanu, dealer ho pozval na grilování. Co se stalo, si prý nepamatuje. Najednou byl na kopečku a mladí lidé na něho zdola od ohně, kde se grilovalo, „řvali, ať odejde". Proto vytáhl zbraň a varovně vystřelil ke křoví. Pak se na něj někdo vrhl. Byl prý odzbrojen, zbit a držen až do příjezdu policie.

Podle závěrů soudu ho ale uzavřená společnost přijala vlídně, i když se choval divně a blábolil jako opilý. Dokonce dostalo najíst. Až když vytáhl pistoli a začal se s ní vychloubat, dostal jemně na srozuměnou, aby odešel. On šel - a začal pálit. Zasáhl dívku do ruky a mladíka do hrudníku - zázrakem bez vážnějších následků. Pak byl skutečně zpacifikován a odzbrojen.

Proč?

Obžalovaný podle znalců netrpí duševní chorobou, je ale pro něj příznačná léčebně neovlivnitelná smíšená porucha osobnosti s paranoidními rysy a horší rozlišování mezi realitou a představami. Má nenaplněné potřeby uznání a neuspokojené potřeby vztahu - a to kompenzuje snahou vyvolávat pozornost.

Podle psychologa Karla Netíka není primárně agresivní osobností - nicméně při dlouhodobé frustraci může agresivně vybít nahromaděné vnitřní napětí. Tehdy se může uplatnit strach a zloba, ale i dřívější zkušenost se šikanou, jež přispěla k jeho paranoidnímu vyladění, vztahovačnosti a podezíravosti. Je přesvědčen, že okolí s ním bude jednat agresivně - a toto očekávání se naplní; ať už skutečně (nejspíš jako důsledek jeho „divného" až nepřátelského chování), nebo domněle…

Autor: Milan Holakovský

21.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Z areálu muniční továrny v Boříně se ozývají exploze. Hasiči se z místa museli stáhnout.
SLEDUJEME ON-LINE
14 18

Výbuch v Poličce: 19 zraněných. Policie chystá evakuaci okolí

Tramvaj přejela mladého muže u brněnského Ústředního hřbitova.
AKTUALIZOVÁNO
4

Tramvaj přejela muže ležícího na kolejích. Amputovala mu obě nohy

Spoření na penzi. Vydělává, ale slabá koruna ho sráží

Penzijní fondy si pochvalují, že spoření na penzi táhne více než v nedávné minulosti. Na přilepšení k důchodu dokonce svým dětem začínají šetřit i někteří rodiče.

EUC koupila od Homolky firmu poskytující nadstandardní péči

Praha - Skupina EUC (dříve Euroclinicum), která v Česku provozuje mimo jiné síť poliklinik a laboratoři, koupila za 50,5 milionu korun firmu Homolka Premium Care, která se specializuje na poskytování nadstandardní individuální zdravotní péče. Prodej akcií firmy je součástí likvidace společnosti Holte, která je dceřinou společností Nemocnice Na Homolce. Ve čtvrtek o tom informovala mluvčí nemocnice Martina Dostálová.

Praha zaplatí na 22 školách výuku češtiny jako cizího jazyka

Praha - Hlavní město zaplatí ve 22 základních školách výuku češtiny pro děti, pro které není mateřským jazykem. Dvě vyučovací hodiny jednou týdně město vyjdou za celý rok zhruba na 620 tisíc korun. Přidělení peněz ve čtvrtek schválili pražští zastupitelé.

Zlikviduje KLDR svého velvyslance v Česku? Prý je na řadě

Paranoidní severokorejský režim v čele s Kim Čong-unem by mohl zlikvidovat svého velvyslance v Česku Kim Pchjong-ila, který patří k členům vládnoucí dynastie. Tvrdí to zahraniční experti na KLDR, podle nichž je ambasador pro režim hrozbou, stejně jako nedávno zavražděný bratr diktátora Kim Čong-una.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies