Vzhledem k výsledku voleb, ve kterých s převahou vyhrála ODS, bylo vyjednávání poměrně jednoduché. ODS tak přizvala ke společnému vládnutí na radnici TOP 09 a Stranu zelených.

Obyvatelé devítky byli ušetřeni (na rozdíl od jiných městských částí) personálních rošád. Až na jednu.

Po více než třech letech se Strana zelených rozešla se svým jediným uvolněným zastupitelem Zdeňkem Davídkem, který za tuto stranu kandidoval jako nezávislý. A tím se fakticky rozpadla i ona trojkoalice.

Prim ODS i zahušťování obytných sídlišť

Na chod radnice to ale nemělo nějaký výraznější vliv, neboť tahounem zůstala i nadále ODS, která na devítce hraje prim přes dvacet let. Prim hraje podle oslovených Pražanů ale i zahušťování obytných sídlišť.

Ilustrační foto.Za poslední roky byli lidé na devítce podle jejich slov svědky necitlivého zasazování předimenzovaných staveb do rekreační zeleně. Typickou ukázkou nekvalitní architektury na nevhodném místě pak má být projekt Eliška – nejvyšší bytový dům v Praze, který podle některých vypadá jako repasovaný panelák.

Do budoucna má však tato městská část oproti jiným výhodu. Má obrovský potenciál v nevyužívaném území, tzv. brownfieldech. K zahušťování nedochází jen u samotné výstavby. Za poslední roky přibylo na devítce spoustu megaboardů.

Největším trnem v oku se 
v posledních měsících stal ten na Proseku. Proti umístění této velké svítící tabule, na které se střídá v rychlém tempu jedna reklama za druhou, se postavila nejen policie, podle které ohrožuje bezpečnost provozu, ale i někteří odborníci z ČVUT i psychologové.

Svítící reklama dokáže řidiče rozhodit

Vítaným zpestřením není ani pro mnohé oslovené motoristy. Ti si stěžují na to, že je svítící tabule hlavně ve večerních hodinách ozáří a vzápětí se na obrazovce objeví jiná reklama s jiným barevným podkladem, která je rozhodí v tu nejnevhodnější dobu – při míjení se s protijedoucím vozidlem.

Do dopravní kategorie se řadí i stále chybějící kruhový objezd na kruhové křižovatce Klíčov. Řidiči zde často bourají 
a i přes apel místních, ale například i hlasitého řevu Krocana – místního občanského sdružení – se obyvatelé za celé čtyři roky stavby „kruháku" nedočkali.

Čeho se však na devítce na konci volebního období 
dočkali, to je vznik nových míst v mateřských školách. Zatímco před čtyřmi roky patřila situace s umisťováním dětí do školek na devítce 
k jedněm z nejhorších v Praze, nyní radnice vytvořila 371 nových míst.

Fakta o Praze 9Počet obyvatel: 53 981
Rozloha: 13,31 kilometrů čtverečních
Starosta: Jan Jarolím (ODS)
Koalice: ODS s TOP 09
Volby 2010: vyhrála ODS (14 mandátů), TOP 09 (8 mandátů), ČSSD (5 mandátů), Strana zelených (3 mandáty), KSČM (1 mandát), Věci veřejné (1 mandát)
Volební období 2010 - 2014: zastupitelstvo má 32 členů
Volební období 2014 - 2018: zastupitelstvo bude mít 33 členů

Ilustrační foto.

Palec nahoru

Přípravné třídy - devítka zřídila sedm přípravných tříd, které pomáhají dětem s předškolní přípravou.

Angličtina - všechny děti v mateřských školách se učí anglický jazyk.

Denní stacionář - v roce 2011 otevřela Praha 9 v Hejnické ulici na Střížkově denní stacionář, který poskytuje kvalitní péči lidem s Alzheimerovou chorobou. Rekonstrukce bývalého penzionu pro seniory, která stála padesát milionů korun, se uskutečnila i díky finanční pomoci magistrátu.

Zateplení - během čtyř let devítka kompletně zateplila budovy mateřských a základních škol a Polikliniku Prosek.

Svatováclavská pouť na Proseku - patří mezi jednu z nejvýznamnějších kulturních akcí devítky. Má dlouholetou tradici a každoročně ji navštěvují lidé z celé Prahy.

Palec dolů

Bigboard na Proseku - velká svítící tabule, na které se střídá jedna reklama za druhou, dráždí nejen místní. Proti umístění bigboardu, který svítí až do noci, se postavila nejen policie, podle které ohrožuje bezpečnost provozu, ale i někteří dopravní odborníci z ČVUT, psychologové i úředníci a představitelé samosprávy.

Chybějící kruhový objezd - na kruhové křižovatce Klíčov, na které řidiči velmi často bourají, se ani za čtyři roky místní nedočkali stavby kruhového objezdu.

Zahušťování obytných sídlišť - nejen obyvatelé devítky, ale i někteří architekti jsou zděšeni zahušťováním obytných sídlišť. Jako typickou ukázku nekvalitní architektury vyzdvihují projekt Eliška - nejvyšší bytový dům v Praze, který vypadá jako repasovaný panelák.

Anketa: Jak se vám žije v Praze 9?

Jiří Valenta, státní zaměstnanec, 52 let: Za poslední dobu u nás na devítce otevřeli spoustu obchodních domů a supermarketů. Radost z toho nemám, radši jsem vždycky chodil do menších krámků, které se specializovaly na jednotlivé potraviny. Také se zelení to u nás není už tak slavné. Když jsem se sem stěhoval před více jak pětadvaceti lety, všude byla pole a les. Protože se ale všude kolem nás staví, zdaleka už tu není oáza klidu, na kterou jsem byl zvyklý.

David Kupka, elektromechanik, 20 let: Žiji tu od narození a okraj Prahy bych za centrum asi nevyměnil. Je tu klid, nikdo nikam nespěchá, a když otevřu okno, tak se nemusím bát, že mi pod ním bude hučet magistrála. Když něco potřebuji, tak si pro to zajedu, nepotřebuji mít u domu všechny vymoženosti a obchody. Betonová džungle zkrátka není nic pro mě. Na druhou stranu je ale pravda, že občas není příjemné trčet v kolonách a bát se, jestli to stihnu do práce.

Veronika Prausová, ošetřovatelka, 31 let: Co se týče nákupů i zábavy, využívám nákupní Centrum Černý Most, které mi vyhovuje po všech směrech. Když se pak chci odreagovat, chodím běhat do parků - například do nedalekého Hloubětína či do Satalic. Po volbách by ale bylo fajn, kdyby konečně někdo začal řešit velký nepořádek, který tu na Černém Mostě máme. A v neposlední řadě by to chtělo do ulic i více policistů, kteří by to tu pravidelně kontrolovali.

Boris Šlechta, dozorčí stanice v metru, 30 let: Bydlím kousek za Prosekem a jsem tam spokojený. Žiji v zeleni, kousek od domu je velký park a cyklostezka, takže co se týče sportovního vyžití, nemám výhrady. K čemu ale výhrady mám, to je omezení dopravních spojů, ke kterým došlo. Přitom se do naší lokality stěhují stále noví lidé, proto se budou muset autobusy stejně dříve či později opět posílit. A uvítal bych nový supermarket, nyní to mám do krámu hodně daleko.

Ilustrační foto.