Dobrovolníci připravili tři litry této neobvyklé speciality. Odpoledne představila zoo také nový pár mravenečníků velkých – Hannibala a Ellu. Tito nejznámější hmyzožravci jsou v Praze teprve několik týdnů a mají po dvanáctileté pauze obnovit zdejší chov.

Samec pochází z Madridu a samice z Varšavy. Pražskou zoo prošlo už deset mravenečníků, neodchovala zatím ale žádného. „Doufáme, že se nám po 65 letech chovu je podaří rozmnožit," řekl ČTK Vít Lukáš, kurátor Zoo Praha. Mravenečníci jsou zatím zvlášť ve výběhu a seznamují se přes pletivo, zhruba do 14 dnů by měli být spolu. Oddělí se až před porodem.

V přírodě mravence, v zoo sušenky

Ve volné přírodě se mravenečníci velcí, typičtí svými dlouhými chlupy na ocase a trubkovitým čenichem, živí mravenci a termity. Denně jich spotřebují až 30 tisíc. V zoo mají ale speciálně upravenou rozmixovanou stravu na bázi buď psích nebo kočičích granulí, speciální sušenky pro mravenečníky, ovoce a hovězí srdce. Hmyz dostávají jen občas.

Odhadovaná váha samce Hannibala se podle kurátora pohybuje kolem 45 kilogramů, samice je ale mnohem těžší. Před příjezdem do Prahy vážila 58,5 kilogramu, což je prý hodně. „Je evidentní rozdíl v tom, že měli úplně jiné složení krmných dávek a zejména v množství. Samice byla holt lépe vykrmena a přišla robustnější, než je samec," poznamenal.

Samice musí shodit

Pracovníci zoo proto museli samici upravit krmné dávky předtím, než začne pobývat ve výběhu se samcem. „Doufáme, že ji dostaneme do trochu lepší kondice a shodí. Myslím, že se nám to po měsíci a půl daří," dodal Lukáš. Právě tito savci jsou citliví na životní podmínky a zejména stravu. V expozici poblíž Rezervace Bororo přivítal mravenečníky jako surreálné tvory také režisér Dejvického divadla David Jařab.

Až do čtyřech hodin odpoledne u Vzdělávacího centra lákaly návštěvníky lahůdky z hmyzu. Snad nejvíce chutnala sarančata. S dobrovolníky je připravovala specialistka na entomofagii a využívání hmyzu jako potraviny Erika Prokešová.

„Jsme skupina kamarádek, které rády ochutnávají a zkouší nové recepty. Je to dostupné, zdravé a v podstatě levné," komentovala dobrovolnice Klára Poláková. V každou celou hodinu mohli lidé zhlédnout také komentovaná krmení axolotla, ježka, chameleona, gekončíka a agamy vousaté. Prohlídli si také několik ochočených švábů madagaskarských.