„Přiznali jsme si svou bezmocnost vůči alkoholu – naše životy se staly nezvládnutelnými.“ Tak zní první z dvanácti kroků anonymních alkoholiků, kteří se od září schází i v Ústí.

„Před deseti lety jsem skončila v léčebně, ale abstinovat jsem nevydržela ani dva roky,“ vyprávěla svůj příběh abstinující alkoholička, která založila ústeckou skupinu. „Anonymní alkoholiky spojuje touha nepít a jejich osobní příspěvky. Síla je v tom, že člověk může slyšet příběhy ostatních,“ vysvětlila mladá žena, která si nepřála zveřejnit své jméno.

Skupina si pomáhá navzájem

Za svou „kariéru“ alkoholičky stihla padnout na sociální dno, ze kterého ji pomohla až skupina anonymních alkoholiků (AA). „Měla jsem hrozné psychické stavy, byla jsem blízko smrti. Bylo mi jedno, jestli umřu,“ popisovala svůj stav Ústečanka, která objela šest sjezdů AA, než založila Ústeckou skupinu. V té se v současné době scházejí dva. Kolik je v Ústí lidí, kteří mají problém s alkoholem, odhadnout nedokáže, je ale připravena jim pomoct. Alespoň tím, že si mohou společně o svých problémech pohovořit. Stačí si na internetu najít stránky anonymních alkoholiků, kde jsou k dohledání veškeré informace o činnosti ústecké skupiny.

Ulevit by skupina ostatně mohla i policistům, strážníkům a lékařům. Ti také nemohou donekonečna suplovat chybějící záchytné stanice. „Pokud najdeme opilce, který je schopen komunikovat, posíláme ho domů městskou hromadnou dopravou. Pokud komunikovat nemůže, odváží ho záchranka,“ řekl k tomu ředitel městské policie Pavel Bakule.

S opilými pacienty se lékaři setkávají denně

Potvrzují to i slova Jiřího Vondry, mluvčího Krajské zdravotní, která v Ústí provozuje Masarykovu nemocnici. „V průměru každý den přiveze záchranka na akutní příjem emergency jednoho opilce,“ řekl Vondra. Po očistě, která je prý většinou nutná, putuje opilec domů, nebo na oddělení, protože se v alkoholovém rauši často zraní. „S opilci zacházíme jako s kterýmkoli nemocným člověkem. Akutní intoxikace alkoholem ostatně nemoc je,“ vysvětlil Vondra. Dodal také, že se s opilými lékaři nesetkávají jen v noci, jak by se mohlo zdát, ale prakticky v kteroukoli denní dobu.

Absenci záchytky už ale krajský úřad Ústeckého kraje řeší. Dle mluvčí Ústeckého kraje Magdaleny Hanáčkové již Odbor sociálních věcí a zdravotnictví zpracoval Analýzu problematiky protialkoholních a protitoxikoma­nických záchytných stanic.

Analýza obsahovala možné návrhy řešení, z nichž rada kraje vybrala pro realizaci navrhnout organizační opatření v rámci stávajících lůžkových zdravotnických zařízení, a to za podpory z rozpočtu obcí a kraje.

„V současné době úřad zpracovává názory a odpovědi z oslovených nemocnic. Termín ukončení analýzy je stanoven na konec letošního roku. Materiál k této problematice bude předložen do prosincového zasedání Rady Ústeckého kraje,“ uvedla Hanáčková.