Strhaná omítka, podmáčené ochozy, rozbitá okna, rezavé střešní konstrukce. To vše v zarostlém areálu, připomínajícím spíše džungli.

Vše zas bude. Kromě bazénu

Takto žalostný je dnešní pohled na někdejší funkcionalistickou dominantu hlavního města a chloubu prvorepublikové architektury – Barrandovské terasy. Mnoho se tu od slavnostního otevření 4. října 1929 změnilo.

Jen těžko by místo, kde se scházely největší hvězdy československého stříbrného plátna i tehdejší vážení státníci v čele s T. G. Masarykem či Edvardem Benešem poznávali jeho tvůrci Max Urban a Václav Havel, otec našeho bývalého prezidenta. Také jeho strýc, někdejší majitel paláce Lucerna a mecenáš projektu Barrandovských teras, Miloš Havel, by zřejmě nevěřil svým očím. Terasám a vyhlídkové věži, bezprecedentně chátrajícím už více než patnáct let ale svitla naděje, která je má zachránit před totální zkázou.

Současný majitel, akciová společnost Barrandovské terasy, vyjednal povolení ke generální rekonstrukci. Podmínkou je zachování původní tváře teras včetně atmosféry vyhlášené restaurace s barem. Jedinou vadou na kráse původní idylky třicátých let má být zánik původního bazénu. Na jeho místě by se měl objevit komerčně užitečnější hotel.

Stavební povolení

Tuto povzbudivou informaci potvrdil na nedávném setkání s novináři nový starosta Prahy 5 Radek Klíma (TOP 09). Podle něj zmizí poslední překážka rekonstrukci každým dnem. „Stavební povolení vydá příslušný úřad pravděpodobně na začátku března,“ sdělil starosta.
Majitel sice nehodlá otálet, ale chce propracovat projektovou dokumentaci do nejmenších detailů. Se samotnou rekonstrukcí se tak začne zřejmě až napřesrok.