Zásilka kukel musí být zateplená. Kokony jsou při transportu položeny na vyhřívaných sáčcích, aby se zabránilo jejich podchlazení.

V současnosti se z nich začínají líhnout barevní motýli.

O zásilku kokonů se ale zaměstnanci Botanické zahrady musejí pečlivě starat.

„Lepíme je na dřívka položená na polystyrénových deskách. Až lepidlo zaschne, pověsíme je s dřívky. Snažíme se jim simulovat prostředí, jaké mají v přírodě,“ vysvětlila Deníku Martina Romaiuková z trojské botanické zahrady.

Kukly váží asi dvě až pět deka. Když se motýli začínají líhnout, nejdřív musí do zmačkaných a zvlhlých křídel nasát lymfu. „Pak je natáhnout a lymfu zase vypustit,“ řekla Deníku Eva Smržová. Někdy trvá líhnutí motýlu jen pár hodiny, jindy týden, přičemž na druhu nezáleží.

Motýlí barvy lákají každý rok tisíce návštěvníků. Samotní motýli mají podle zaměstnanců příchozí rádi. „Ve skleníku je velká vlhkost a vyšší teplota. Jeden motýl si loni vyhlédl staršího pána s vnoučkem a dědečkovi přistál přímo na nose a sosal jeho pot. Pán trpělivě držel a vnouček se hlasitě řehtal,“ popsala motýlí historku Hana Pazderová z botanické.

Sezóna začíná

Botanická zahrada zahájí zítra sezonu. Volně přístupné budou venkovní expozice. Návštěvníky zaujmou tři železné sochy výtvarníka Lukáše Raise, které jsou umístěné v expozičním celku Stráň.

Lákadlem současných dnů bude Pivoňková louka, s kolekcí magnolií, kdy desítky těchto krásných dřevin kvetou právě na přelomu března a dubna.

Botanická zahrada spravuje i památkově chráněnou Vinici sv. Kláry. A od pátku zpřístupní novou cestu s vyhlídkou. Cesta bude začínat za kaplí sv. Kláry a bude po ní možné obejít severní, dosud nepřístupnou část vinice. Návštěvníci si mohou na trávnících zahrady také poležet a pořádat pikniky.

Na louce nad Mokřadem budou od 4. dubna připravena nová dřevěná lehátka k příjemnému poležení. Za celoroční permanentku na venkovní expozice návštěvníci zaplatí 200 korun. Do venkovního areálu zahrady může i pes. Psí roční permanentka na vstup do botanické zahrady stojí stokorunu.