Více by mělo být také chráněné centrum, kde se bude město snažit udržet rezidenty, aby se z oblasti památkové rezervace nestal jen turistický skanzen. Také už by nemělo být možné postavit výškové budovy, jaké jsou nebo budou na Pankráci, což se ještě díky starému plánu podařilo prosadit.

Jedinečná možnost

„Pražané mají nyní jedinečnou možnost podávat ke konceptu nového územního plánu (ÚP) připomínky. Ten současný z roku 1999 není příliš přehledný.

U toho nového je to právě naopak, určitě je jednodušší. Sloužit by měl hlavnímu městu na dalších 15 let,“ sdělil primátor Pavel Bém (ODS). Veřejnost se s konceptem poprvé může seznámit 2. listopadu, kdy bude zveřejněn na webových stránkách pražského magistrátu. Poté budou následovat během 14 dnů dvě přednášky a 23. listopadu jeho veřejné projednání, kterého se může zúčastnit každý občan Prahy.

V jednoduchosti je síla

„Nový územní plán se od současného velmi výrazně liší. Je mnohem jednodušší a přehlednější, aby byl srozumitelnější pro laiky i odbornou veřejnost. Oproti stávajícímu územnímu plánu, který má 69 funkcí a 28 barev má připravovaný nový územní plán jen 14 barev funkčního využití území,“ doplňuje Bořek Votava, ředitel Útvaru rozvoje města.

Nový plán zohledňuje například bývalá průmyslová území, takzvaná brownfields. „Jejich revitalizaci budeme upřednostňovat před jinými plochami,“ potvrdil Bém. Novinkou jsou pravidla pro takzvanou prostorovou regulaci, aby nové stavby nepřesáhly vhodný objem a kapacitu. „V historickém jádru města a v jeho ochranném pásmu je výstavba regulována. Na dalších místech budou nové stavby hodnoceny podle trojrozměrného modelu, aby neohrozily vzácné panorama města,“ doplnila vedoucí odboru územního plánování Kateřina Szentesiová.

Plán myslí i na zeleň

Plán pamatuje i na zeleň, které je v některých částech města nedostatek. Zavazuje například investory, aby dodrželi stanovené procento zeleně. „Ve všech těchto ohledech je nový územní plán mnohem přísnější, než ten je stávající,“ upozornil radní pro územní rozvoj Martin Langmajer (ODS). Rozšířen by měl být také takzvaný Zelený pás kolem Prahy.

Plán fandí kolejové dopravě

Nový územní žádným zásadním způsobem nemění dopravní infrastrukturu. I nadále se počítá s Pražským i Městským okruhem v navrhovaných trasách. „Budeme se navíc snažit dále upřednostňovat kolejovou dopravu, a to metro, tramvaje i vlaky,“ doplnil primátor.

„Nový územní plán má z 80 až 90 procent chránit to, co už bylo vybudováno,“ navázal radní Langmajer. Počítá se samozřejmě s rozšířením Ústřední čistírny odpadních vod, prodloužením trasy A metra z Dejvické i vybudování nové trasy D, umožní také tunelové propojení Masarykova a Smíchovského nádraží.

Více variant

U některých míst na mapě konceptu ÚP ještě není jisté, jak budou vypadat. Jedná se o takzvaná variantní území, kde se město neshodlo s městskými částmi. Až projednání s veřejností by mělo určit využití lokality.

Plánované veřejné projednání konceptu, které se plánuje na 23. listopadu už má ale i své kritiky. Pražská Strana Zelených říká, že jedno veřejné projednání územního plánu nestačí. „Připravit jedno veřejné projednání pro jeden a půl milionové město, a to ještě v pracovní den, to je skutečně výsměch,“ uzavřela zastupitelka Zuzana Drhová (SZ). (luk)

Pražané se mohou s konceptem územního plánu seznamovat různými formami

Dvanáct informačních letáků s mapami jednotlivých výkresů a stručným popisem bude k dispozici v Informačním centru rozvoje HMP v Jungmannově ulici, na Útvaru rozvoje HMP, Vyšehradská 57, budova A, a na úřadech městských částí a v sále architektů na Staroměstské radnici.

Informace bude možné získat také na webu územního plánu www.uppraha.cz.

Od 2. listopadu: koncept ÚP bude k nahlédnutí na www.magistrat.praha-mesto.cz

Veřejné projednání se bude konat 23. listopadu v 9 hodin ve velkém zasedacím sále magistrátu na Mariánském náměstí 2.

Od 2. listopadu do 9. prosince může každý uplatnit připomínky a námitky. Ty lze podávat prostřednictvím formuláře, který je na webových stránkách magistrátu v sekci územní a plánovací rozvoj.