Počátkem dubna skončila nejkomplikovanější odstávka v historii jaderného zařízení, která trvala celých 85 dní. Podle SÚJB dopadla na jedničku.

Během příštího týdne 3. blok najede na plný výkon a začne produkovat místo projektovaných 440 MW celých 500 MW elektrické energie.

Bylo to mimořádné

Lubomír Raus tuto nejobtížnější odstávku odšéfoval. Podle něj bylo nejtěžší dát celému dílu jednu myšlenku.

„Lidi už jsou vyčerpaní, tým toho má dost, dělali jsme soboty, neděle. Délka generálky pětaosmdesát dní je samo o sobě něco mimořádného. Dalších dvacet dní trval náběh na plný výkon. Je to náročné pro všechny,“ zdůraznil Raus. Dana Drábová si neopustila kompliment: „Pan Raus je hlavní hvězdou odstávky.“

Do tří let bude mít Třebíč za humny fabriku na elektřinu, která do sítě dodá tolik proudu, jako Temelín. Tedy 2000 MW.

Obdobnou modernizací totiž projdou i zbývající tři bloky.

Ostříží zrak SÚJB

Na takový zásah do stávajícího zařízení 3. bloku, jaký proběhl nyní, SÚJB dohlíží ostřížím zrakem.

„Uřídit 12 tisíc pracovních úkolů tak, aby zaměstnanci dodavatelů v určitý čas přesně nastoupili a měli zajištěno vše pro svou práci, to bylo opravdu to nejobtížnější. Navíc za pravidelné kontroly SÚJB,“ zmínil ředitel elektrárny Zdeněk Linhart.

Všechna případná rizika vždy ještě přehodnotil bezpečnostní software.

Kromě jiného má blok nový systém kontroly a řízení, shodný s jadernými elektrárnami ve Francii.

„Veškeré změny, které děláme a jimiž zasahujeme do původního projektu, musíme konzultovat s ruským projektantem elektrárny,“ upřesnil ředitel Linhart.

Nejde o čas, ale o bezpečí

Vedoucí odstávky Lubomír Raus už má spoustu zkušeností.

„V Dukovanech jsem začínal jako operátor sekundárního okruhu, najížděl jsem 1. blok, 3. blok jsem už spouštěl jako vedoucí reaktorového bloku. Nyní jsem v pozici vedoucího odboru koordinace. Plánování odstávek dělají moji lidé, můj tým.“

Podle něj je nejdůležitější řešit všechny situace s chladnou hlavou, domýšlet důsledky svých rozhodnutí.

„Na prvním místě není čas, ale bezpečný výsledek,“ dodal Raus.

O víkendu proběhne poslední fáze testu, který celé dílo završí. Jeho dílčí výstupy zatím hovoří pozitivně. Pro všechny, kteří si na odstávce „mákli“, bude jeho dobrý výsledek pomyslnou třešničkou na dortu.

Celkové zvýšení výkonu dukovanské elektrárny vyjde na sedm miliard korun při návratnosti sedmi let. Od roku 2013 bude zařízení minimálně po 20 následujících let produkovat 16 TWh elektrické energie ročně.