Protože není žádným dlužníkem, věděl, že se jedná o omyl, a tušil, odkud vítr vane. V Ostrožské Lhotě jsou totiž Zdeňci Machalové hned čtyři. „Zavolal jsem na uvedené telefonní číslo a sdělil exekutorovi, že správný Zdeněk Machala, který mívá problémy se zákonem, bydlí na druhém konci dědiny. Už nejednou se mně totiž stalo, že mi přišla soudní obsílka nebo za mnou přijela policie. Je to pořád dokola,“ zlobí se „ten hodnější“ Machala.

Podle něj pracovník exekučního úřadu udělal chybu a měl si předem zjistit takové podrobnosti, aby se nespletl. „On mně ale odpověděl, že nemá tolik času, aby si mohl vše zjišťovat. Po čtvrthodině výmluv nakonec přece jen odvětil, že ho to mrzí, ale že s tím už nic neudělá,“ líčí poškozený. „Dědina je přitom malá, kolemjdoucí si cedule samozřejmě všimli a nakonec budu špatný já,“ přiznal své obavy Machala.

Pracovník exekučního úřadu, který oznámení na nesprávný dům vylepil, považuje tento případ za mimořádnou výjimku. „Předpokládal jsem, že ve vesnici jako Ostrožská Lhota nebude Zdeňků Machalů mnoho. Navíc mě špatně nasměrovali místní, zákon schválnosti prostě zafungoval perfektně. A jak často se to stává? Tak jednou za sto let,“ prohlásil Zdeněk Hrozínek z chomutovského exekučního úřadu. O nápravě svého přehmatu už Hrozínek nepřemýšlí. „Nejsem upřímně schopen vymyslet způsob, jak říct lidem, aby zapomněli na to, že se šli k sousedovi podívat, co mu visí na dveřích. Řešení bych spíš viděl v rámci mezisousedské komunikace. Myslím, že jsem mu důvod vzniku omylu dostatečně vysvětlil, pan Machala již dále nic řešit nemusí, protože věc už se ho netýká,“ dodal Hrozínek.

Odborníci na právo tvrdí, že omylu šlo předejít. „Nástroje proti tomu existují. Exekutorovi jsou k dispozici evidence, ve kterých si například může ověřit rodné číslo dotyčného,“ konstatovala hradišťská advokátka, která si kvůli předchozím špatným zkušenostem s médii nepřála uveřejnit jméno.

Čtěte také: Exekuce může hrozit i těm, kteří se sami nezadlužili